Skryjská jezírka - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 30. červen 2022 | Svátek má Šárka

Změna dopravy na Husově náměstí v Rakovníku

| Uzavírka Žižkova náměstí a změna v dopravě na Husově náměstí od 7.7. do 30.9.2022

Zpravodajství

Zpravodajský servis

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Skryjská jezírka

Voda, prameny, studánky

Nedaleko obce Skryje na Rakovnicku se nachází chráněná přírodní památka s názvem Skryjská jezírka. Novinka: Virtuální prohlídka !

Datum 25. 06. 2009 Autor Rakovnicko

Skryjská jezírka
Skryjská jezírka jsou dvě malá jezírka nedaleko obce Skryje na Rakovnicku. Leží v nadmořské výšce 270 m. Jsou od sebe vzdálená jen několik metrů a každé z nich má délku přibližně 30 m, šířku 10 m a plochu asi 150 m². Jedná se o chráněnou přírodní lokalitu.

Vznik:
Okolní skalní stěny a prahy tvoří odolné tmavošedé horniny sopečného původu - dacity. V nich vznikly vertikální pukliny, podél těch se začaly rozrušovat a uvolňovat horniny a došlo k proříznutí soutěsky. Ta byla později v nejužším místě zahrazena nanesenými balvany a za takto nanesenou hrází vznikla jezírka.
Jezírky protéká Zbirožský potok, který je přítokem Berounky. Horní jezírko leží těsně pod Skryjským vodopádem, zčásti je sevřeno mezi skalami a zčásti je k němu přístup otevřený. Dolní leží o několik metrů níže mezi stromy. Jezírka, vodopád, potok a okolí je chráněno v rámci Přírodní rezervace Jezírka, jež je chráněným územím o rozloze necelých 60 ha v rámci CHKO Křivoklátsko. Nedaleká obec Skryje spolu se svým půvabným okolím jsou také velmi známé jakožto významné paleontologické naleziště zkamenělin, které velmi proslavil věhlasný francouzský badatel a inženýr Joachim Barrande.
 
Trasa:
Nejbližším východiskem je místo u podmokelské hájovny tzv. Slap (nedaleko Podmokelského mlýna), kde údolí potoka překračuje silnice ze Skryjí do Podmokel. Přímo u mostu je upravené místo k parkování a odtud je to k Jezírkům asi 1 km po modré značce po proudu potoka. Lze se ovšem vydat i z opačné strany – ze Skryjí – buď přímo po modré z obce Skryje (bližší trasa) anebo asfaltkou spojující chatařskou oblast s obcí dorazíte do místa zvaného Na Slapnici a od brodu budete pokračovat dál proti proudu Zbirožského potoka. Stojí to za delší výlet. Počítejte ovšem s tím, že cesta místy vede po kamenech v korytu potoka, přes skalní stupně nebo překračuje potok po mostcích ze dvou klád. S kolem jde trasu absolvovat velmi obtížně, s dětským kočárkem prakticky vyloučeno. Auto doporučujeme ponechat na parkovišti v obci Skryje.

Virtuální prohlídka - Skryjská jezírka
 
  
Mapa:  MAPAZdroj: Wikipedia

Další informace: Obec Skryje 

Fotogalerie k článku Skryjská jezírka

Skryjská jezírka Skryjská jezírka Skryjská jezírka Skryjská jezírka Skryjská jezírka