Pražská brána - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 27. duben 2024 | Svátek má Jaroslav

Zpravodajský servis

Zpravodajství

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Pražská brána

Pražská brána
Pražská brána                        
jedna z nejpůvabnějších staveb svého druhu v Českých zemích. Jedná se o charakteristické dílo české gotiky vladislavské. Brána byla postavena v letech 1516 – 1517 (na původním místě stála stará dřevěná brána Zákostelecká), její stavbou byla zahájena výstavba městských kamenných hradeb. Pražská brána byla původně oboustranně uzavírána jednokřídlými vraty, její zdi jsou 1,40 až 1,60 m silné, k hlavní římse měří 12,30 m, sedlová střecha je opatřena čtyřmi nárožními věžičkami.

"Padací most byl zvedán řetězy, které běžely přes kladky, jež jsou dodnes dobře zachovány. Nad podjezdem na východní straně je gotický výklenek, v němž stával kamenný kalich, znak husitského města. Vpravo vedle výklenku je dosud zachovaná omítka se sledy písma. Roku 1599 vypukl v Praze i jinde v Čechách mor. Císař Rudolf se odstěhoval do Plzně a do  Rakovníka se přestěhovala královská komora. Aby mor nebyl zavlečen do města a královská komora přece tu netrpěla hladu, z rozkazu císařova byla vepsána v omítku brány výzva, aby "každý, kdo co na prodej veze, nejinam než do Rakovníka vezl a komoru i služebnjíky naše fedroval".

Pražskou bránu postavil kamenický mistr Jan a krov na ni zrobil Jakub Městecký. Po staletí bránila vstupu do města v těchto končinách, utrpěla mnohou ránu a byla svědkem trpkých i radostných chvil města Rakovníka. Při tom však ubožička chátrala a v letech šedesátých 19. stol. měla býti stržena. Nebylo peněz na opravu a překážela prý frekvenci. Měl jí stihnouti osud jejích dvou družek, brány Lubenské a Karlovarské, stržených roku 1837. Ale vyskytli se obránci, kteří doporučili odbourati kus zdi při bráně, tím uvolnili jízdu v těchto místech a bránu zachovali. Za oběť tehdy padl domek branného, stojící při samé bráně uvnitř města. "

Pražská brána stojí tedy díky rozumu a předvídavosti našich předků.

Zdroj: Archiv Rakovnicka, J.Renner - Rakovník 1929

Foto: archiv Rakovnicko.cz
 

Fotogalerie k článku Pražská brána

Pražská brána Pražská brána

Diskuze k článku Pražská brána

Přidat komentář

Vaše jméno: Váš email:

Text komentáře:

Kolik je na jedné ruce prstů? Kontrolná otázka

Admin E-mail info [a] rakovnicko.cz Komentář vložen 11. 11. 2009, 15:26

Děkujeme za připomínku, informace byla opravena.

Jiří E-mail Georg1979 [a] seznam.cz Komentář vložen 11. 11. 2009, 11:36

"Při tom však ubožička chátrala a v letech šedesátých 18. stol. měla býti stržena..." Pokud vím, měla být stržena až o 100 let později, v 60.letech 19.století, tedy kolem r.1860.
Co se týče výklenku ve východní zdi brány - na leckterých starých vyobrazeních tento výklenek chybí, přjde mi, že byl bráně "dodán" až při velmi puristické opravě na počátku 20.stol, kdy např. zmizelo i horní prostřední okno brány...