Synagoga a Rabasova galerie - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 23. duben 2024 | Svátek má Vojtěch

Zpravodajský servis

Zpravodajství

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Synagoga a Rabasova galerie

Synagoga a Rabasova galerie
Synagoga a Rabasova galerie                                  
nejznámější židovskou kulturní památkou v Rakovníku je budova bývalé synagogy vystavěná v roce 1763. V původním stavu se dochovala židovská modlitebna se štukatérskou výzdobou a nástěnnými malbami. Zbylá část budovy je dnes využívána jako městská galerie, pojmenovaná po významném malíři Rakovnicka Václavu Rabasovi. Zahrada za synagogou byla roku 1960 přeměněna na letní kino.

"Řada domů západně od Vysoké brány při bývalých městských hradbách tvoří Vysokou ulici. Zde v ústraní města bývalo rakovnické gheto. V sousedství židovské synagogy barokové z r. 1792 jest viděti dosud několik dřevěných domků, krčících se jaksi ustrašeně k zemi, zbytek starého Rakovníka. Když se odsud odstěhovali židé na náměstí, budovali si tu své domy křesťané. Zachováno tu průčelí renesančního domu měšťanského, patřícího kdysi mocnému primátoru rakovnickému Samsonovi. Na průčelí byla odkryta a zachována pěkná sgrafita s výjevy se života starozákonního Samsona. Z budov, vystavěných v starší době,se nám zachovalo velmi málo. Požáry a časté nepřátelské vpády vyhladily stopy starého Rakovníka kromě několika dochovaných domů, na větším díle značně změněných." - ukázka z knihy Jana Rennera - Rakovník (1929).

Zdroj, foto: J. Renner - Rakovník 1929, Archiv Rakovnicko.cz (2009)

Fotogalerie k článku Synagoga a Rabasova galerie

Synagoga a Rabasova galerie Synagoga a Rabasova galerie Synagoga a Rabasova galerie Synagoga a Rabasova galerie Synagoga a Rabasova galerie

Diskuze k článku Synagoga a Rabasova galerie

Přidat komentář

Vaše jméno: Váš email:

Text komentáře:

Kolik je na jedné ruce prstů? Kontrolná otázka

Admin E-mail info [a] rakovnicko.cz Komentář vložen 10. 11. 2015, 14:40

Kontaktujte, prosím, správce rakovnického židovského hřbitova:
p. Miroslav Novotný, tel. 313 549 420, mobil: 777 299 359
V případě, že by byl kontakt nefunkční, prosím, obraťte se na Městské informční centrum v Rakovníku, tel.: 313 512 270. Děkuji.

Zuzana Škrobová E-mail zuzanaskrobova [a] centrum.cz Komentář vložen 10. 11. 2015, 10:32

Dobrý den, rádi bychom navštívili židovský hřbitov, kde jsou pohřbeni členové naší rodiny. Rádi bychom získali kontakt na správce, abychom se s ním mohli dohodnout na zpřístupnění hřbitova. S pozdravem Zuzana Škrobová