Hrady Točník a Žebrák - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 23. duben 2024 | Svátek má Vojtěch

Zpravodajský servis

Zpravodajství

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Hrady Točník a Žebrák

Hrady Točník a Žebrák

 

HRAD Točník

Stejně jako hrad Karlštejn je nerozlučně spjat se jménem Karla IV., také hrad Točník je podobným způsobem spojen s osobou svého zakladatele, Karlova syna Václava IV. První zpráva o Točníku pochází z roku 1398. Hrad byl od počátku koncipován jako velkolepá, reprezentativní, architektonicky velmi vyspělá stavba. Po renesančních úpravách, provedených pány z Vartemberka a pány z Lobkovic, byl užíván až do období třicetileté války, během jejíhož průběhu zpustl. Nadále byl dobře udržován pouze bývalý královský palác, jehož reprezentační sál byl v 18.století barokně upraven na poutní kapli sv.Bartoloměje. Poslední šlechtický majitel Josef Colloredo-Mannsfeld daroval hrad r.1923 za symbolickou 1Kč Klubu čs.turistů. Točník, jehož vývoj byl násilně přerušen husitskými bouřemi, dodnes představuje jeden z vrcholů českých hradů na konci 14.století.

Další informace ZDE
 

HRAD Žebrák

Hrad Žebrák postavili v 2.pol.13.stol. příslušníci rodu Buziců, páni z Valdeka. R.1336 se hrad stal královským majetkem. Nejvýznamnější etapou ve vývoji hradu představovala vláda Karla IV., který jej přestavěl na velkolepou rezidenci. Král Václav IV. na Žebráku často a s oblibou pobýval, i poté, kdy si nad ním, na horním konci skalního hřebene, vystavěl nový, velkolepý hrad Točník. Husitské války se hradu téměř nedotkly, znamenaly však jeho přechod do rukou zástavních držitelů. Od konce 15.stol. se zájem majitelů přesunul na pohodlnější Točník a Žebrák počal být zanedbáván. Proces chátrání urychlil požár v r.1532, po němž se uvádí již jako hrad pustý.

Mohutná válcová věž zdobená iluzivním kvádrováním jako rozhledna, temná hladomorna, starý palác s pecí, torzo výstavného paláce Václava IV., krása okolních hlubokých křivoklátských lesů, to nabízí zřícenina hradu Žebráku svým návštěvníkům dodnes.

Další informace ZDE