Vysoká brána - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 19. březen 2024 | Svátek má Josef

Zpravodajský servis

Zpravodajství

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Vysoká brána

Vysoká  brána
Vysoká brána                          
stejně jako Pražská brána je pozůstatkem městského středověkého opevnění. Byla postavena v letech 1518 – 1524. Je to monumentální, 46 m vysoká šestipodlažní stavba, která je zakončena otevřeným ochozem a dlátovou střechou. Zdi jsou silné 2,35 m. Součástí Vysoké brány je její předbraní, které je zakončeno ochozem a cimbuřím se střílnami. Vysoká brána dnes slouží jako rozhledna, z jejíhož ochozu je výhled na celé město a do širokého okolí.

Z historie
Vysoká brána jest nejrázovitější stavba v Rakovníce. Byla vystavěna v l. 1518-25 na místě brány "věžní" z tesaných kamenů. V těchto končinách bylo při opevnění města potřebí vysoké stavby, aby se odtud přehlédl táhlý hřbet Bendovky, lemující město po severní straně. Základy k bráně položil pražský mistr Jan Chochola, s nímž rakovničtíí sjednali stavbu; dozor při stavbě měl parléř (palír) mistr Vít.
Mohutná stavba se skládá z vlastní věže, k ní přistavěného schodiště a z předbraní, které jest u nás ojedinělým příkladem opevnění věže. 
Věž má vedle přízemku čtyři patra a ochoz. V přízemku jsou až dosud zachovány u hořejší části severního oblouku zazděné dubové trámce s otvory, v nichž se otáčela vřetena vrat, jimiž se brána přes den v čas potřeby zavírala. Na noc se brána uzavírala zdvihacím mostem, který se spouštěl řetězem, běžícím po kladkách, jež se spatřují v otvorech, zachovaných v koutech nad severním obloukem. Zdvižený most zapadl do prohloubení v severním průčelí  věže a bránu úplně uzavřel; spuštěný most umožňoval přechod přes příkop v předbraní věže. Ve všech poschodích jsou okna různého tvaru a různé velikosti. Ve čtvrtém patře vyčnívá ze zdiva věže na západní straně kamenný arkýřek, v němž býval záchod. Věž jest ukončena ochozem z kamenných desek, na nichž jsou vytesány znaky řemesel, která přispěla na stavbu věže. Uprostřed ochozu, na jižní straně k městu obrácené, jest vytesán kalich, jako znak města husitského. V rozích pod deskami ochozu jsou čtyři chrliče, jimiž se svádí voda se střechy věže.Těsně pod ochozem na straně východní jest prolomeno okénko, v jehož nadpraží jest vytesána značka mistra Víta - W - a letopočet 1523.
Sedlová střecha jest kryta břidlicí a ozdobena měděnými makovicemi, nad nimiž jso zlacené hvězdy. Pod střechou jest světnice, v níž bydlíval branný.
Schodištěm, přistavěným k bráně po východní straně a sahajícím do poloviny věže, vedou kamenné schody až do třetího patra. Odtud vedou vnitřkem věže povalové schody až k ochozu.
Na cymbál, zavěšený ve vikýři na střeše věže, odbíjel branný hodiny, na jiný zvon, zavěšený v okně, bilo se na poplach při ohni. 
U samé brány byl hluboký příkop, napájený vodou z mlýnské strouhy. Nad klenutím příkopu byla vyzdvižena mohutná zeď s cimbuřím a střílnami. I průčelní zeď měla cimbuří se střílnami a za ním uvnitř předbraní byla podle všech tří zdí odsazená zeď, která byla jakousi lávkou, po které chodili obránci věže a příkopu.
Zásluha o záchranu a opravu obou rakovnických bran patří bývalému starostovi p. J. Čermákovi.

Hořejší původní kamenná obruba se 14 znaky řemesel a s tesanými chrliči byla chatrná a tak byla nahrazena zábradlím novým, věrně podle starého vyrobena. Ze starého krancle bylo pořízeno pěkné lapidárium v městském sadě u kostela, kde jsou umístěné i jiné staré kameny z původní brány, které byly na bráně nahrazeny novými.


Virtuální prohlídka města ZDE  /  další virtuální prohlídky na Rakovnicku

Zdroj: Archiv Rakovnicko. J. Renner - Rakovník 1929, J. Renner - Průvodce Křivoklátskem a Rakovnickem 1908
 
Foto: archiv Rakovnicko.cz

Fotogalerie k článku Vysoká brána

Vysoká  brána Vysoká  brána Vysoká  brána Vysoká  brána Vysoká  brána