Stradonické hradiště na Lounsku - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 25. červen 2024 | Svátek má Ivan

Zpravodajský servis

Zpravodajství

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Stradonické hradiště na Lounsku

Hradiště, hrádky a tvrze

Stradonice / Keltská vyhlídka u Stradonic na Lounsku. Na bývalém keltském opidu Na Valech u Peruce na Lounsku vyrostla díky stradonickému Klubu žen nová trámová rozhledna ve stylu staré keltské strážní věže.

Datum 12. 09. 2009 Autor Michal Elznic

Stradonické hradiště na Lounsku
Před nedávnem jsme s manželkou navštívili zajímavé vyhlídkové místo, které se nachází na vyvýšenině zvané místně Na Valech u obce Stradonice, poblíž Peruce na Lounsku.
 
Jedná se o novou trámovou rozhlednu, která stojí od léta 2009 nad vesničkou Stradonice u městyse Peruc na Lounsku. Trámová rozhledna je věrnou kopií keltské strážní věže. Tímto způsobem si staří Keltové stavěli dřevěné strážní věže, ze kterých střežili svá opida před nájezdníky ze serveru a západu Evropy.
 
S nápadem vybudovat na vyvýšenině (v místě bývalého keltského opida), kde se říká Na Valech, rozhlednu, přišly na konci roku 2008 členky stradonického Klubu žen. Nápad se líbil a vedení městyse ihned navrhlo zařadit do rozpočtu městyse na rok 2009  částku na stavbu nové rozhledny. Podle projektu ing. arch. Karla Chlouby z Ročova byla nová rozhledna vystavěna v měsících červnu a červenci 2009. Její podoba vychází z historického charakteru místa – připomíná strážní věž keltských opevnění.
 
Popis
U rozhledny (strážní věže) je umístěna informační tabule (Keltské valy - Stradonka) s mnoha zajímavými informacemi o této lokalitě a okolí. Pokud vyjdete po umístěných kládách coby žebříku na věž rozhledny, můžete se pokochat nejen nádherným rozhledem (doporučujeme si vzít dalekohled, pokud je totiž dobrá viditelnost, je vidět z rozhledny opravdu daleko), ale také si můžete odpočinout na ze dřeva zbudovaném posezení (stůl a lavice). Z rozhledny Na Valech spatříte celé České Středohoří ve své kráse, jednotlivé kopce, které jsou popsány přímo na rozhledně zajímavým vypálením do dřeva umístěného podle světových stran (za zmínku stojí kopce Raná, Hradišťko, Milešovka anebo nepřehlednutelný Házmburk), jsou vidět do veliké dálky, poblíž rozhledny opravdu nelze přehlédnout zbytky starých keltských valů, které se táhnou a stáčejí podél věže po celém vrchu Na Valech. Na této lokalitě podle informací také dříve probíhal ercheologický průzkum. Na rozhledně najdete jakousi knihu o historii a průběhu stavby rozhledny, popis místa, návštěvní knihu a lze si také opatřit otisk originálního razítka, které se na místě nachází.

  
 
Jak se na místo dostanete?
Pokud pojedete z Rakovníka, jeďte směrem na Řevničov, odbočte na Mšec a směrem na Slaný. Před Slaným najeďte na dálnici směrem na Panenský Týnec (též velmi zajímavé místo) a před ním odbočte u obce Třebíz na Klobuky (známé zdrojem čisté podzemní vody na poli pod starým menhirem Kamenný muž, kterou načerpáte na návsi). Z Klobuk jeďte směrem na Peruc a za obcí odbočte vpravo na Stradonice. Na návsi obce nechte auto stát u hospody a vydejte se směrem ke hřbitovu do kopce. Zde už najdete nové směrníky, které vás navedou až na vyhlídku.

Okolí
  • Peruc - městys sám o sobě zajímavý svojí historií. Najdete zde slavný Oldřichův dub a Boženinu studánku (váže se k romantické pověsti o setkání knížete Oldřicha s prostou dívkou Boženou), v obci na návsi se nachází kostel sv. Petra a Pavla, naproti najdete trojkřídlý zámek po rokokové přestavbě.
  • Stradonická štola - neměl bych zapomenout se také zmínit o staré stradonické štole nedaleko obce, o které kolují velmi zajímavé pověsti. Štola se nachází pod vrchem na Valech a v současnosti je po průzkumných akcích veřejnosti uzavřena. Jedná se o zajímavou přírodní památku.
  • Směrem k Peruci lze navštívit další vyhlídku, jedná se sice „pouze“ o vyhlídkový altán s názvem Krásná vyhlídka, též Čechova vyhlídka, přesto nabízí překvapivě daleké výhledy především na oblast Českého Středohoří.

Další informace:: http://stradonka.cz/rozhledna/
  
zdroj, foto: Archiv Rakovnicko.cz (2009)
 

Fotogalerie k článku Stradonické hradiště na Lounsku

Stradonické hradiště na Lounsku Stradonické hradiště na Lounsku Stradonické hradiště na Lounsku Stradonické hradiště na Lounsku Stradonické hradiště na Lounsku

Diskuze k článku Stradonické hradiště na Lounsku

Přidat komentář

Vaše jméno: Váš email:

Text komentáře:

Kolik je na jedné ruce prstů? Kontrolná otázka

bohumir E-mail chladekbohumirko [a] gmail.com Komentář vložen 07. 12. 2020, 14:31

MaRoBUDUM: Rimsky dejepisec Tacitus vypravuje, že uviedol ich do novych sidlisk kral MAROBUD , vypudivší BOJOV , ked bol so po vzoru rimskom zriadil veliku armadu a vzbudoval rozlahlu rišu , majuc, ako sa nazda, HLAVNE SIDLO MAROBUDUM volakde v Česku, snad čo je teraz STARE HRADIŚTE STRADONICKÉ BLIZKO KRIVOKLATU, MAROBUD panoval menovite i nad Kvády, susedmi Markomanov na MORAVE a na SLOVENSKU, o ktorych vsak nie je zname kedy a ako zaujali tieto sidla. Riša Marobudova rozpadla sa skoro na pociatku krestanskeho letopoctu, ale panstvo Markomanov a Kvadov v zemiach našich trvalo dlhšie Rimsky cisar Marco Aurelius /162_180/ na valecnej vyprave , pomenovanej valkou markomanskou, porazivši Markomanov a Kvadov, dostal sa az na rieku HRON NA SLOVENSKU.....Meno vladarov Markomanov sa uvadza r 397 ale Markomani v Česku uz neboli lebo zabrali krajiny za Dunajom kde po čase vystupili ako silny kmen germansky pod MENOM BAVOROV......

Jarda E-mail jaro49 [a] seznam.cz Komentář vložen 04. 11. 2009, 21:39

Razítko již někdo ukradl. Inu - jsme v Čechách.

Majda E-mail majka7 [a] seznam.cz Komentář vložen 12. 09. 2009, 12:50

Opravdu velmi zajímavé místo, už se tam s rodinou chystáme..