Židovský hřbitov - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 25. červen 2024 | Svátek má Ivan

Zpravodajský servis

Zpravodajství

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Židovský hřbitov

Židovský hřbitov
Židovský hřbitov                     
v Rakovníku je cennou kulturní památkou. Nachází se v prudké stráni na východním okraji města. Založen byl roku 1635 a jen o málo mladší jsou některé dochované náhrobky s hebrejskými nápisy. Náhrobky jsou barokního a klasicistního typu, hodnotný je i domek hrobníka, který je klasicistní. Na hřbitově se pochovávalo ještě ve 20.letech minulého století.

Hřbitov se nachází na jihovýchodním okraji města, zhruba 1 km od Husova náměstí, v ulici Františka Diepolta. Ke hřbitovu se též dostaneme podél Rakovnického potoka po žlutě značeném místním okruhu městské naučné stezky. Hřbitov je zamčený, je obehnán zachovalou zídkou. Přístup na něj je možný po dohodě se správcem mimo soboty a židovské svátky. Muži by si při návštěvě neměli zapomenout nasadit pokrývku hlavy.

Hřbitov byl několikrát zvětšen – roku 1745, 1856 a 1891. Dochovalo se na něm 430 náhrobků barokního a klasicistního typu, nejstarší čitelný z roku 1656–57. Hřbitov má urnové oddělení, obřadní síň z počátku 20. století s iluzivní výmalbou, která byla nedávno opravena. Hřbitov již není používán k pohřbům. V klasicistním domku hrobníka z 19. století je malá expozice o životě Židů na Rakovnicku, která je rovněž přístupná po dohodě se správcem hřbitova.
 
Nejstarší doklad o přítomnosti Židů v Rakovníku pochází z roku 1441. V 15. a 16. století zde žily jen ojedinělé rodiny. Na počátku 17. století se sem stěhovaly další rodiny z okolí a snad tu de facto vznikla židovská náboženská obec, de jure však byla ustavena až roku 1796. Po roce 1830 zde žilo 14 rodin, v polovině 19. století již 30 rodin a sídlil tu krajský rabinát. Na počátku 20. století se k židovskému vyznání hlásilo 329 osob, v roce 1930 už jen polovina. Židovská náboženská obec zanikla za 2. světové války a již nebyla obnovena. 
(zdroj: Rozkošná, Jakubec - Židovské památky Čech, nakl. Era, Brno 2004)
 
Zdroj, foto: Archiv Rakovnicko.cz (2009)

Fotogalerie k článku Židovský hřbitov

Židovský hřbitov Židovský hřbitov Židovský hřbitov Židovský hřbitov Židovský hřbitov