Kneippovy lesní lázně - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 29. leden 2023 | Svátek má Zdislava

Očkování Covid19

| Rakovník - ZMĚNA MÍSTA OČKOVÁNÍ - očkovací místo se nachází v suterénu staré interny v areálu rakovnické nemocnice.

Zpravodajství

Zpravodajský servis

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Kneippovy lesní lázně

Voda, prameny, studánky

Roztoky / V Údolí hříchu na potoce Klučná se nachází přírodní Kneippovy lázně. Na vybudované stříšce najdete nápis Voda z lesních tišin

Datum 09. 09. 2009 Autor Rakovnicko

Kneippovy lesní lázně
Voda z lesních tišin, to je název, který nejdete na potoce Klučná ve známém Údolí hříchu. Nacházejí se zde tři lesní prameny a Kneippovy lázně.
 
Vydejte se s námi směrem k řece Berounce ke staré trampské osadě Údolí hříchu. Nachází se nedaleko obce Roztoky u Křivoklátu, naproti známému campu Višňová. Na každém kroku je možné potkat nějakého toho trampa, v místech se line vůně táboráků spojená s hrou na kytaru u ohně. 
 
Osada, kde se každoročně koná "Potlach v Údolí hříchu", je dnes hojně navštěvovaná turisty a trampy. Tiché místo je rájem pro relaxaci. 
 
Pokračujeme dále údolím a jdeme směrem po silnici proti proudu průzračného potoka Klučná, zalesněným údolím s krajinou s totémy a osadními místy se starými trampskými sruby a chatičkami, jelikož zde údajně vyvěrá lesní pramen. Ano, a není jeden, ale hned tři.
 
Nacházím zde hned několik zajímavostí. Prostý, zato velmi poetický název "Voda z lesních tišin" je označením hlavního pramene pod zbudovanou dřevěnou stříškou. Vedle hlavního pramenu proudí dřevěnými žlaby další dva menší a vtékají do potoka. Místo je upravené, u hlavního pramene nechybí ani čisté sklenice na vodu. Normální člověk, který se zde ocitne, si takového místa nesmírně váží.
 
Ale toto kouzelné místo skrývá i Kneippovy lázně. Vlastní podoba a forma takzvaných Kneippových lázní zahrnuje provedení v podobě "řečiště", skládajícího se z oblázků střední velikosti umístěných v kamenném obložení na potoce. Hledám, kdo je to ten Kneipp a co jsou Kneippovy lázně? Dozvídám se, že Sebastian Kneipp byl farář z Wűrishofenu, který se jako přírodní léčitel zabýval vodoléčitelskými lázněmi, podobně jako o něco dříve Vincenz Priessnitz, slezský sedlák a přírodní léčitel.
 
Pod tímto názvem se skrývá specifická masáž chodidel, přesněji střídání teplé a studené vody spolu s například oblázkovým povrchem dotekových částí. Střídavý pohyb začínáme v teplé vodě nebo nohy ohřejeme na slunci a po několikerém opakování ukončíme ve studené vodě. Jde o příjemný balzám pro unavené nohy, ale nic se nemá přehánět, takže jen asi na minutu, abychom předešli nachlazení. Mají se provádět takzvané čapí kroky. Ale raději, až bude tepleji. Nezapoměňte poté nohy na suchu zahřívat. Lázně jsou dominantou celého otevřeného prostoru. Zdejší voda je chuťově lahodná, příjemně zchladí a zažene žízeň.
 
Na místo se lze dostat po svých, pokud pojedete vlakem z Rakovníka do Roztok, nebo z druhé strany od Berouna. Z nádraží v Roztokách půjdete směrem od mostu po levém břehu řeky Berounky na Karlovu Ves až dorazíte do osady Údolí hříchu v zátočině za skalou. 
 
Pokud spojíte toto místo s návštěvou nedalekého místa U Eremita (viz Naučná stezka U Eremita), můžete si zpříjemnit jarní či letní výlet po krásách přírody Rakovnicka. Závěrem se ztotožňuji s prosbou lesa - cedulkou umístěnou na jednom ze starých stromů poblíž lávky, která vede k pramenům: „Nepustoš a nenič mne!“
 
 
Zdroj, foto: M. Elznic, Rakovnický deník, archiv Rakovnicko

Fotogalerie k článku Kneippovy lesní lázně

Kneippovy lesní lázně Kneippovy lesní lázně Kneippovy lesní lázně Kneippovy lesní lázně

Diskuze k článku Kneippovy lesní lázně

Přidat komentář

Vaše jméno: Váš email:

Text komentáře:

Kolik je na jedné ruce prstů? Kontrolná otázka

Žádné komentáře Zatím nebyly vloženy žádné komentáře.