Boží studánka v Petrovicích u Rakovníka - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 29. leden 2023 | Svátek má Zdislava

Očkování Covid19

| Rakovník - ZMĚNA MÍSTA OČKOVÁNÍ - očkovací místo se nachází v suterénu staré interny v areálu rakovnické nemocnice.

Zpravodajství

Zpravodajský servis

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Boží studánka v Petrovicích u Rakovníka

Voda, prameny, studánky

Petrovice u Rakovníka / Boží studánka P. Marie v Petrovicích u Rakovníka přiláká každoročně tisíce návštěvníků. Proč tomu tak je?

Datum 06. 10. 2009 Autor Rakovnicko

Boží studánka v Petrovicích u Rakovníka
Boží studánka v Petrovicích
Důvodem velké návštěvnosti takzvané Petrovické pouti, která se v obci koná pravidelně každý rok v říjnu, je zřejmě i údajně zázračná voda ve zdejší Boží studánce. V roce 1660 se totiž v lese pod mohutným dubem u studánky zjevila dvěma dívkám Panenka Marie. Vzhledem k tomu, že se toto zjevení několikrát opakovalo, získala studánka rychle pověst zázračnosti a posvátnosti. Studánka byla vyzděna a později vedle ní postavena klenutá kaplička s obrazem Krista na kříži, darem Barona s Helversenu. Voda prokazatelně obsahovala oxid uhličitý a železo, tudíž její léčebná síla byla skutečně prokázána. Díky tomuto příběhu se Boží studnice s Boží vodou stávala čím dál proslulejší. Rozkřiklo se, že voda je zázračná. Uzdravení lidé na důkaz znamení zázraku zanechávali na stromech zavěšené berle a hole. Církev ale neuznala toto zjevení, návštěvy věřícím zakazovala.
Co bylo důvodem?
Církevní hodnostáři totiž vytušili spojitost zjevení krásné paní se starou vírou, které se říkalo pohanství. Uctívání studánek patřilo totiž k rituálům nejen starých Slovanů, ale i Keltů a zdá se, že i jiných, méně známých etnik. Posvátná voda ve spojení se ženou či dívkou patří k prastarým tématům. Voda a ženský prvek tvoří pravzpomínku na prenatální existenci, kdy v lůně matčině plaveme v plodové vodě. Mnozí věřili, že plod se stává člověkem ve chvíli, kdy se napije při porodu plodové vody. Připomíná to jak křest, tak první setkání s vodou života. Již na staroegyptských malbách je možno nalézt výjevy, na nichž se člověk propojuje se zemí přes pití z posvátného pramene. "Ke studánce chodí lidé i během roku. Především o víkendech. Vím to, protože když je hezky, často pracuji na zahrádce a oni se mne ptají, jak se ke studánce dostanou. Tehdy je k ní nasměruji," uvádí zdejší farář Václav Kružík, který jako představitel současné církve už s posvátnou studánkou žádné problémy nemá. "Já sám se z ní napiji, když jdu občas kolem. Nevím, zda ti lidé, co sem chodí, jsou věřící. Myslím, že to mohou být jak obyčejní turisté, kteří pátrají po památkách, ale i nemocní, kteří věří, že jim voda ze studánky pomůže. Neboť jak se říká, jsou chvíle v životě lidském, kdy se tonoucí i stébla chytá," doplňuje Václav Kružík.

Mapa:

Zobrazit místo Studánka P. Marie v Petrovicích u Rakovníka na větší mapě
 

Zdroj, foto:
Archiv Rakovnicko.cz

Fotogalerie k článku Boží studánka v Petrovicích u Rakovníka

Boží studánka v Petrovicích u Rakovníka Boží studánka v Petrovicích u Rakovníka Boží studánka v Petrovicích u Rakovníka Boží studánka v Petrovicích u Rakovníka Boží studánka v Petrovicích u Rakovníka

Diskuze k článku Boží studánka v Petrovicích u Rakovníka

Přidat komentář

Vaše jméno: Váš email:

Text komentáře:

Kolik je na jedné ruce prstů? Kontrolná otázka

Jana Mrázková E-mail jamraz [a] seznam.cz Komentář vložen 26. 11. 2017, 11:30

V Petrovicích se koná "Velká pouť" první neděli v červenci a "Malá pouť" druhou neděli v červenci. V říjnu, a to druhou neděli, se koná posvícení.
Jsem rodačka.