Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 18. září 2018 | Svátek má Kryštof

Dopravní omezení

| Trvá úplná uzavírka silnice č. II/229 z důvodu opravy mostu ve Všesulově. Termín uzavírky je od 23. 7. 2018 do 17. 12. 2018.

Zpravodajství

Zpravodajský servis

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Skryjská jezírka

Voda, prameny, studánky

Nedaleko obce Skryje na Rakovnicku se nachází chráněná přírodní památka s názvem Skryjská jezírka. Novinka: Virtuální prohlídka !

Datum 25. 06. 2009 Autor Rakovnicko

Skryjská jezírka
Skryjská jezírka jsou dvě malá jezírka nedaleko obce Skryje na Rakovnicku. Leží v nadmořské výšce 270 m. Jsou od sebe vzdálená jen několik metrů a každé z nich má délku přibližně 30 m, šířku 10 m a plochu asi 150 m². Jedná se o chráněnou přírodní lokalitu.

Vznik:
Okolní skalní stěny a prahy tvoří odolné tmavošedé horniny sopečného původu - dacity. V nich vznikly vertikální pukliny, podél těch se začaly rozrušovat a uvolňovat horniny a došlo k proříznutí soutěsky. Ta byla později v nejužším místě zahrazena nanesenými balvany a za takto nanesenou hrází vznikla jezírka.
Jezírky protéká Zbirožský potok, který je přítokem Berounky. Horní jezírko leží těsně pod Skryjským vodopádem, zčásti je sevřeno mezi skalami a zčásti je k němu přístup otevřený. Dolní leží o několik metrů níže mezi stromy. Jezírka, vodopád, potok a okolí je chráněno v rámci Přírodní rezervace Jezírka, jež je chráněným územím o rozloze necelých 60 ha v rámci CHKO Křivoklátsko. Nedaleká obec Skryje spolu se svým půvabným okolím jsou také velmi známé jakožto významné paleontologické naleziště zkamenělin, které velmi proslavil věhlasný francouzský badatel a inženýr Joachim Barrande.
 
Trasa:
Nejbližším východiskem je místo u podmokelské hájovny tzv. Slap (nedaleko Podmokelského mlýna), kde údolí potoka překračuje silnice ze Skryjí do Podmokel. Přímo u mostu je upravené místo k parkování a odtud je to k Jezírkům asi 1 km po modré značce po proudu potoka. Lze se ovšem vydat i z opačné strany – ze Skryjí – buď přímo po modré z obce Skryje (bližší trasa) anebo asfaltkou spojující chatařskou oblast s obcí dorazíte do místa zvaného Na Slapnici a od brodu budete pokračovat dál proti proudu Zbirožského potoka. Stojí to za delší výlet. Počítejte ovšem s tím, že cesta místy vede po kamenech v korytu potoka, přes skalní stupně nebo překračuje potok po mostcích ze dvou klád. S kolem jde trasu absolvovat velmi obtížně, s dětským kočárkem prakticky vyloučeno. Auto doporučujeme ponechat na parkovišti v obci Skryje.

Virtuální prohlídka - Skryjská jezírka
 
 
GPS pozice: N: 49,946854, E:13,749000
 
Mapa:  MAPAZdroj: Wikipedia

Další informace: Obec Skryje 

Fotogalerie k článku Skryjská jezírka

Skryjská jezírka Skryjská jezírka Skryjská jezírka Skryjská jezírka Skryjská jezírka