Novinky z rakovnické radnice - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 2. květen 2025 | Svátek má Zikmund

Uzavírky a změny v dopravě (Rakovnicko)

| Aktuální informace o uzavírkách a dopravních omezeních na Rakovnicku.

Zpravodajský servis

Zpravodajství

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Novinky z rakovnické radnice

Společnost

Rakovník / Novinky z rady Královského města Rakovník

Datum 14. 03. 2012 Autor Rakovnicko

Novinky z rakovnické radnice

33. novinky z rady Královského města Rakovník


Datum konání: 15. 2. 2012, Wintrova zasedací síň
Přítomni: Ing. Zdeněk Nejdl, Bc. Jan Švácha, Mgr. Zdeňka Jirková, Mgr. Miroslav Koloc, Mgr. Marek Pavlík, PaedDr. Luděk Štíbr, MUDr. Ivo Trešl a tajemnice MěÚ Rakovník Mgr. Eliška Holková
Zapisovatelka: Jaroslava Holá
Zapsáno dne: 21. 2. 2012

Informace o jeslích

Město Rakovník patří mezi poslední „mohykány“, kteří zřizují na svém území jesle. Rakovnické jesle sídlí již od roku 1995 v objektu č. p. 1765 v ul. Na Sekyře. Péče poskytovaná jeslemi doplňuje rodinnou výchovu a napomáhá uspokojovat přirozené potřeby dítěte. Jesle nabízí také zajímavé a podnětné prostředí s mnoha specifickými činnostmi, které napomáhají k všestrannému rozvoji osobnosti dítěte.
Jesle zřizované městem Rakovník fungují jako organizační složka města a po personální stránce zajišťují péči o děti zdravotní sestry. Na rozdíl od mateřských škol nejsou jesle školským zařízením, proto veškeré náklady hradí zřizovatel ze svého rozpočtu a příjmů za poskytované služby. V roce 2011 činily náklady 1 806 555,- Kč, které z 75% tvoří výdaje na platy zaměstnanců. Oproti tomu celkový příjem organizace dosáhl 566 338,- Kč, který představuje platby za zaopatřovací příspěvek a stravné, za hlídací službu a stravné klientů Ráček. Po odečtení nákladů a výnosů dotovalo město Rakovník provoz jeslí v roce 2011 částkou 1 240 217,- Kč. Průměrná měsíční naplněnost jeslí byla při přepočtu hlídací služby 11,9 dítěte. Nejvíce dětí bylo v jesličkách v měsících květnu a červnu, kdy zařízení navštěvovalo 15 dětí na celý měsíc a 1 dítě v režimu 5 denní docházky za měsíc. Měsíční zaopatřovací příspěvek je stanoven na 2 200,- Kč a v případě 5 denní docházky v konkrétní dny 1 650,- Kč.
Z pohledu legislativy (školský zákon) nedošlo k 1. lednu 2012 k žádným změnám. Pouze zákon o státní sociální podpoře stanovil, že děti do 2 let mohou v zařízení pobývat 46 hodin měsíčně a rodič neztratí nárok na rodičovský příspěvek. Z tohoto důvodu byla zachována stávající pravidla.
Stejně jako v předchozích letech budou mít jesličky prázdniny v měsíci červenci. Provoz bude zajištěn pouze po první tři pracovní dny, na které byla stanovena cena zaopatřovacího příspěvku na 250,- Kč/den. Od 30. 7. 2012 do 5. 8. 2012 bude v zařízení probíhat generální úklid. Děti se do jesliček budou moci vrátit od 6. 8. 2012.
 

Granty – vyhodnocení jednotlivých oblastí

Město Rakovník v závěru roku 2011 vyhlásilo tradičně grantové výzvy v několika zájmových oblastech. Do poloviny ledna 2012 mohli zájemci o grant předkládat své žádosti dle vyhlášených témat. V jednotlivých oblastech doporučují jednotlivé komise radě města k financování vybrané projekty. Rada města následně schvaluje příspěvky do výše 50 tisíc Kč. Přesáhne-li finanční podpora jedné organizaci v daném roce částku 50 tisíc Kč, rozhoduje o jejím poskytnutí zastupitelstvo města.
 
1.       Životní prostředí
V rámci rozpočtového provizoria byla pro oblast životního prostředí vyčleněna částka 150 tisíc Kč. Komise životního prostředí otevřela celkem 5 obálek s požadavkem na 104 200,- Kč s tím, že hodnota předložených projektů činí 152 150,- Kč. Rada města s ohledem na minimální výši spoluúčasti 20% rozhodla rozdělit 100 000,- Kč. Podporu tak získal R. O. S. Fénix na tradiční akci Vítání ptačího zpěvu, Český svaz ochránců přírody na místní kolo Indiánské stezky, GZW Rakovník na kurz ve středisku ekologické výchovy v Krásné Lípě a SZeŠ Rakovník na zdokonalení informačního systému a propagace Botanické zahrady. Příspěvek na pořádání cyklu přírodovědných soutěží Domem dětí a mládeže Rakovník doporučili radní zastupitelům ke schválení, protože zmíněná organizace si žádala o podporu svých akcí i v jiných oblastech grantové politiky města Rakovníka. Nerozdělených 50 000,- Kč budou použity na podporu činnosti spolků v jiné grantové oblasti.
 
2.       Podpora spolkové činnosti (zájmové spolky)
Stejně jako v předešlých letech byla pro tuto oblast vyčleněna částka 100 tisíc Kč. Z těchto prostředků je posléze financována činnost různých spolků, zájmových organizací a klubů. V letošním roce se požadavky 12 žadatelů zastavily na částce 463 600,- Kč. Z tohoto důvodu budou částí zůstatku z grantů životního prostředí uspokojeni žadatelé z řad spolkové činnosti. Grantové prostředky tak poputují na podporu činnosti Sboru rakovnických ostrostřelců, kteří se v letošním roce chystají na mezinárodní střelby do polské Tuchole. Finanční prostředky na svou činnost a akce získal i Leteckomodelářský klub. Dále lze jmenovat Mateřské centrum Paleček, Český svaz chovatelů Rakovník, Klub veteránů Rakovník, Svaz diabetiků a další. Žádost Společnosti pro mezinárodní spolupráci Rakovník bude uspokojena z kapitoly rozpočtu města určené na mezinárodní spolupráci.
 
3.       Kultura
Podpora kulturních akcí a projektů byla v porovnání s předchozími léty navýšena z půl miliónu Kč na 600 tisíc Kč. V 41 žádostech bylo požadováno bezmála 950 tisíc Kč na akce a projekty v celkové výši dosahující skoro 2 mil. Kč. Rada města rozhodla o přidělení finančních prostředků v celkovém objemu 280 450,- Kč, které 20 úspěšných žadatelů použije na financování své činnosti a kulturních akcí. Mezi nimi lze najít výstavy fotografů, tradiční výstavu lilií, 3. ročník akce Rakovnické mopedy, činnost fotoklubu Amfora nebo Rakovnického komorního orchestru, soutěž O zlatou kuličku, loutkářskou přehlídku Letnice 2012 nebo i Čarodějnice na Tyršově koupališti apod. Zastupitelstvo města Rakovníka bude na doporučení rady města schvalovat rozdělení finančních příspěvků v celkovém objemu 287 000,- Kč. V této částce je zahrnuta činnost CTS Lentilky, 10. ročník akce Neseďme doma nebo Z pohádky do pohádky z dílny DDM Rakovník, akce Muzea T. G. M. Rakovník jako je Soutěž o NEJ vánočku, výstavu „Krajinou pěstních klínů“, Tradiční festival duchovní hudby a cyklus koncertů Nocturna. Podporu by měla získat i Rabasova galerie na podporu své výtvarné a vzdělávací činnosti a na vydání CD Rakovnická polka Pihrt/Mička, publikace „Aforismy“ od J. Lukáše a 1. díl Deníku sochaře Miroslava Pangráce. Podporu si získal i Rakovnický hudební open-air festival Coombal 2012, který se bude konat o letních prázdninách v Rakovníku. Pamatováno bylo i na jubilejní oslavy KČT Rakovník, který oslaví 100 let od svého založení. Částka 32 550,- Kč zůstane jako prozatím nerozdělená rezerva.
 
4.       Protidrogová prevence, sociální věci a zdravotnictví
Pro granty v této oblasti bylo vyčleněno 200 tisíc Kč. V souladu s přijatými pravidly jsou přijímány a uspokojovány pouze žádosti subjektů, které jsou řádně registrovány podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách. Hodnotící komise otevřela 10 obálek s žádostmi, v nichž bylo požadováno 384 100,- Kč. Náklady žádajících organizací poskytujících sociální a zdravotní služby se pohybují přes 35 mil. Kč. Rada města rozhodla o přidělení grantu pro Centrum psychologicko-sociálního poradenství Středočeského kraje na prezentaci činnosti poradny. Poradna neposkytuje pouze sociální služby, ale získala i registraci jako zařízení sociálně-právní ochrany dětí (poradenská činnost) a nově školí i zájemce o náhradní rodinnou péči. Oblastní spolek Českého červeného kříže bude z přiděleného grantu financovat akci pro mladé zdravotníky a tradiční oceňování dárců krve. Občanské sdružení Amélie použije finanční prostředky na podporu občanů s onkologickým onemocněním, a to především poskytováním poradenství a psychologické podpory. Oblastní charita Červený Kostelec, stř. Domov sv. Josefa se zaměřuje na rehabilitaci osob postižených roztroušenou sklerózou. Organizace sice působí v jiném kraji, ale služby zde vyhledávají i rakovničtí obyvatelé. Svaz zdravotně postižených Rakovník (o. s.) a Svaz neslyšících a nedoslýchavých (o. s.) získal příspěvek na zajištění činnosti centra v Rakovníku. Přidělení částky 80 000,- Kč na zajištění činnosti Domova Ráček (o. p. s.) doporučili radní ke schválení zastupitelstvu města.
 
5.       Sociálně patologické jevy
Stejně jako u předchozí oblasti, i zde se mohlo rozdělit 200 tisíc Kč. Granty v této oblasti využívají hlavně školská zařízení na zajištění adaptačních nebo obdobných kurzů, které v nově se tvořících třídách předcházející vzniku sociálních patologií a působí na vznik pozitivního klimatu ve třídách. Prostředí mimo školu umožňuje kantorům i lépe poznat své žáky. Dohromady bylo požádáno o podporu 15 projektů s požadavkem na 353 350,- Kč s tím, že za plánované projekty bude vynaloženo přes 700 tisíc Kč. O kurzy pro 1. ročníky požádala Masarykova obchodní akademie, Střední průmyslová škola, Integrovaná střední škola Jirkov, Gymnázium ZW, Střední zemědělská škola, Speciální školy. 3. ZŠ a 2. ZŠ Rakovník se chystají na obdobné kurzy pro 6. třídy, do nichž přicházejí děti z okolních škol (malotřídek). 1. ZŠ Rakovník by ráda přidělené prostředky použila na tzv. zážitkový kurz, při němž se lektoři snaží u malých dětí podchytit zárodky negativního chování, jako je např. kouření nebo šikana apod. Kurz by měl vést hlavně k posílení pozitivních vazeb v kolektivu. 3. ZŠ Rakovník získala prostředky i na pokračování kurzu Společenské výchovy, při které se žáci učí nejen tanci, ale i společenskému chování. O příspěvku 30 tisíc Kč pro Dům dětí mládeže na akce Léto rakovnických dětí a Bez drog budou na základě doporučení rady města opět rozhodovat zastupitelé.
 
6.       Sport
Každoročně nejvíce žádostí eviduje sportovní komise. Grantové prostředky ve výši 1,1 mil Kč se rozdělují jak na jednorázové sportovní akce, tak i na podporu činnosti jednotlivých menších sportovních klubů a oddílů. Na podporu jednorázových akcí přišlo 43 žádostí s požadavkem na 964 474,- Kč. Celkové výdaje plánovaných akcí dosáhnou téměř 2,5 mil. Kč. Na podporu činnosti dorazilo na adresu úřadu 44 obálek s požadavky převyšující 2 mil. Kč. Náklady spojené s činností klubů žádajících o příspěvky činí více než 5,7 mil. Kč. Rada města rozhodla o přidělení grantů v celkové výši 612 tisíc Kč a z toho částku ve výši 174 tisíc Kč představují jednorázové sportovní akce. Zastupitelstvo města bude dle doporučení rady schvalovat rozdělení částky 473 tisíc Kč, ze kterých by měla být financována činnost klubů ve výši 328 tisíc Kč. Sportovní komise ponechala pro případnou podporu sportu v rezervě 15 tisíc Kč. Malý otazník visí nad financováním Okresní organizace ČSTV ze strany jejího zřizovatele. Pokud by k financování organizace ze strany zřizovatele nedošlo do 30. 6. 2012 bude organizaci přiznána podpora ve výši 40 tisíc Kč. V opačném případě budou prostředky ponechány jako rezerva.
 
7.       Školství
Z důvodu vyžádání doplnění informací se rada města k vyhodnocení těchto grantů vrátí na nejbližší schůzi.
 

Konkursy na ředitele a ředitelky MŠ

V souvislosti s novelou tzv. školského zákona se zavádí pravidlo jmenování ředitelů školských zařízení na dobu určitou 6 let („funkční období“). To umožňuje zřizovatelům buď vyhlásit do 30. 4. 2012 konkursy anebo prodloužit ředitelům funkční období o dalších 6 let. V Rakovníku se tato novela týká všech mateřských škol a 2. ZŠ Rakovník, kde výkon ředitelů dle přechodných ustanovení novely zákona končí ke dni 31. července 2012. Této problematice se věnovala také komise pro školství a vzdělávání, která se k dané věci vyjádřila následovně: „Komise vnímá riziko právní nejistoty při aplikaci přechodného ustanovení novely § 166 školského zákona. Komise doporučuje rychlé jednání ze strany rady města, aby nedošlo ke zpoždění v přípravě případných konkurzních řízení.“
Rada města s ohledem na obdržené informace se rozhodla vypsat konkursy na všech sedm mateřských škol zřizovaných městem Rakovník. Do konkursů se budou moci přihlásit i stávající ředitelky, které jsou ve svých pozicích v průměru 16 let. Termín pro podání přihlášek byl stanoven k 30. 3. 2012 a předpokládaným termínem nástupu nových ředitelek nebo ředitelů je 1. 8. 2012. Nové konkursy mohou přispět i k rozvoji jednotlivých školek a k novým aktivitám s dětmi v předškolním vzdělávání. U 2. ZŠ Rakovník se radní rozhodli prodloužit funkční období současnému řediteli o 6 let. Dle novely zákona končí funkční období u ředitele 3. ZŠ Rakovník k 31. 7. 2013 a v případě 1. ZŠ Rakovník ještě o rok později.
 

Rozšíření pohotovostních služeb o jednu lékárnu

Rakovnické lékárny zajišťují kontinuálně nedělní pohotovost od 1. 8. 2009. Město Rakovník dofinancovává pohotovostní služby jednotlivým lékárnám ve výši 240,- Kč za jednu hodinu pohotovostní služby. Tyto pohotovostní služby zajišťuje střídavě 5 provozoven místních lékáren. Nově byla otevřena lékárna v Masarykově nemocnici v Rakovníku, která o držení pohotovostí projevila také zájem. Z tohoto důvodu rada města rozhodla o zahrnutí i této lékárny do systému nedělních pohotovostí. S touto změnou není spojeno navýšení příspěvku, který tak zůstává na částce cca 50 tisíc Kč za rok.
 

Přidělení bytů v DPS

Město Rakovník je zřizovatelem Pečovatelské služby Rakovník, která poskytuje zázemí a sociální služby seniorům. Pečovatelská služba má k dispozici i nájemní byty. V případě jejich uvolnění jsou bytové jednotky pronajímány dle výsledku provedeného sociálního šetření a následného zařazení žadatele do seznamu čekatelů. Rada města rozhodla na základě návrhu komise sociálních věcí přidělit tři byty v domě na Wintrově náměstí 1903 panu Rybáčkovi, paní Tomanové a paní Hošťálkové. Dále na seznamu čekatelů eviduje město Rakovník 12 žadatelů o umístění do domu s pečovatelskou službou s tím, že všichni jsou zařazeni do nejnižšího stupně naléhavosti.
 

Zápisy do MŠ a výjimky z počtu dětí

V termínu od 17. do 18. 2. 2012 probíhal zápis na MŠ V Lukách a další zápisy do mateřinek jsou naplánovány na březen. Dne 12. 3. 2012 se pomyslné brány otevřou všem dětem v MŠ Průběžná a v ostatních školkách proběhnou zápisy dne 26. 3. 2012. S ohledem na zápisy si již některé ředitelky požádaly o navýšení kapacity dětí v jednotlivých třídách na školní rok 2012/2013. Třída mateřské školy se naplňuje do počtu 24 dětí. Z tohoto počtu může zřizovatel povolit výjimku do 4 dětí za předpokladu, že zvýšení počtu dětí není na újmu kvalitě vzdělávací činnosti mateřské školy a jsou splněny podmínky bezpečnosti a ochrany zdraví. Ve třídách MŠ Průběžná a MŠ V Lukách bude moci být dle udělené výjimky radou města po 25 dětech.
 

Darování PC na 2. ZŠ Rakovník

V  roce 2011 došlo na Městském úřadě Rakovník k nahrazení stávající výpočetní techniky za novější. Tato technika, i když je v několika případech ještě funkční, tak svými technickými parametry nesplňuje požadavky programů používaných na městském úřadě. Tato funkční technika ovšem může svou službu dále vykonávat ve školách, proto rada města odsouhlasila převod počítačové techniky na 2. ZŠ Rakovník. Do školy tak putovalo 13 počítačů a 30 LCD monitorů.
 

Strategický plán města do 2022

Město Rakovník na konci loňského roku zveřejnilo na úřední desce a na profilu zadavatele zadávací dokumentaci na zakázku malého rozsahu na zpracování „Strategického plánu rozvoje města Rakovníka do roku 2022“. Ve stanoveném  termínu obdrželo město Rakovník 5 nabídek. Jedna nabídka byla doručena po uplynutí lhůty, proto byla na základě rozhodnutí hodnotící komise neotevřená vrácena zpět uchazeči. Kritériem hodnocení byla ekonomická výhodnost nabídky, kde 70% váhu měla nabídková cena a 30% váhu kompletní a detailní specifikace nabízených služeb vč. popisu metodiky zpracování. Z tohoto pohledu nejvhodnější nabídku podala firma DHV CR, spol. s r. o., se sídlem v Praze za cenu 364 560,- Kč vč. DPH.
Strategický plán měst je jedním z klíčových nástrojů moderního plánování. Tato komplexní plánovací dokumentace je základem pro vytvoření širokého společenského konsensu nad budoucností regionu (města). Po uzavření smlouvy s vítězem zadávacího řízení by mělo dojít do 9 měsíců od uzavření smlouvy k plnění díla ve dvou etapách. Analytickou část by mělo mít město Rakovník k dispozici do 7 měsíců od uzavření smlouvy o dílo a ostatní části (návrhová, realizační a implementační) za další dva měsíce.
 

Shrnutí stavu příprav obchvatu města Rakovníka

Dne 19. 1. 2012 byl na město Rakovník k rukám starosty města Rakovníka doručen dopis Krajského úřadu Středočeského kraje. V tomto dopise se uvádí, že v případě zpracování kompletní projektové dokumentace, majetkoprávního vypořádání dotčených pozemků a získání stavebního povolení, Středočeský kraj tuto akci zrealizuje. Dále se v něm uvádí, že je stále možnost tuto akci financovat v rámci Regionálního operačního programu, kde se však počáteční alokace finančních prostředků blíží k vyčerpání, nicméně jakmile město Rakovník neprodleně dodá veškeré potřebné podklady, je možné akci zrealizovat. Tento dopis vzala rada města na vědomí a rozhodla o podání žádosti dle zákona č. 106/1999 Sb. Obsahem žádosti byly dotazy k rozpracovanosti přivaděče R6, na který by měla navazovat i plánovaná stavba obchvatu města Rakovníka. Dále byla radním předložena souhrnná informace o realizaci příprav obchvatu od roku 2007.
Ve městě Rakovníku fungovala od konce března 2007 do září 2008 komise pro zajištění a přípravu realizace obchvatu města Rakovníka. Odbor výstavby a investic MěÚ Rakovník jako garant investiční výstavby ve městě Rakovník koordinoval schůzky a připravoval materiály k jednání.
S ohledem na ekonomickou situaci a rozsah plánované stavby nebude mít město Rakovník finanční prostředky na zajištění výkupu všech pozemků dotčených stavbou celého obchvatu města Rakovníka. V tomto smyslu zůstává nedořešena i zásadní otázka, za jakou cenu by následně Středočeský kraj jako investor celé akce od města Rakovník odkupoval pozemky pod stavbou obchvatu. Rozdíl mezi cenou obvyklou v místě stavby a požadavky některých majitelů pozemků je velmi značný. V mnoha případech je město Rakovník tlačeno k odkupu celých pozemků i mimo stavbu obchvatu, přičemž se předpokládá, že Středočeský kraj by od města následně vykoupil jen části pozemků pod stavbou a jejími součástmi (příkopy, sjezdy, propustky, atd.).
Z tohoto důvodu se město Rakovník po finanční stránce přiklání k zajištění pouze vydání územního rozhodnutí, a to buď na obě části obchvatu, tj. trasy B1 a B3 současně, nebo pouze pro trasu B3. Problematika vydání územního rozhodnutí bude řešit zastupitelstvo města na únorovém jednání formou dodatku č. 3 ke smlouvě s firmou SHB, a. s.
Rada města se rozhodla doporučit zastupitelstvu města variantu, kde by město Rakovník zajistilo vydání územního rozhodnutí pouze pro trasu B3 a následně by celou část této stavby předalo Středočeskému kraji k realizaci. Zajištění výkupů pozemků a vydání stavebního povolení by mělo být již záležitostí vlastníka budoucí komunikace, kterým by měl být Středočeský kraj, protože město Rakovník není v současné době schopno zajistit vykoupení pozemků pod trasou obchvatu z důvodu nedostatku volných finančních prostředků, což je vidět i z vlastního návrhu rozpočtu města pro rok 2012.
 

Prohlídka stavu dřevin

V závěru ledna provedli zástupci města spolu s odborníky z oboru kontrolu stavu dřevin. Na základě častých a velkých poryvů větrů byla pozornost zaměřena na zdravotní stav topolů, které byly ve městě v minulosti vysázeny. Topoly se řadí mezi krátkověké dřeviny s řídkým dřevem a větší náchylností k odlamování větví. Jak z důvodu těchto vlastností, tak i s ohledem na významný alergen v době květu je vhodné topoly nahrazovat v městských aglomeracích jinými vhodnějšími dřevinami.
Pozornosti při obchůzce neušly 4 ks topolů rostoucích v Čermákových sadech za budovou Masarykovy obchodní akademie. Právě tyto stromy by se měly pokácet přednostně, protože zde byl objeven špatný stav kmene, napadení dřevokaznými houbami a u jednoho jedince i narušení statiky. V první etapě bude požádáno o kácení zmíněných stromů, jelikož je zde velký pohyb veřejnosti a hrozí zde újma na zdraví, popř. majetková újma na přilehlých budovách. Jako riziková byla vyhodnocena i alej 22 kusů topolů rostoucích mezi tenisovým centrem CAFEX a areálem vodárny. Tyto obavy potvrzují i polosuché větve, které posléze padají na oplocení objektů. K pokácení bylo také určeno 8 topolů v parku Hájek. Ke kácení těchto dřevin bude docházet postupně s ohledem na stav finančních prostředků na údržbu zeleně.
Dále bylo navrženo několik dalších zdravotních prořezávek stromů v sídlišti Bendovka, v Havlíčkově ulici, Lišanské ulici, na Paraplíčku, Na Sekyře apod.
 

Odchyt holubů pomocí sítě

Město Rakovník od roku 2008 provádí pravidelné odchyty holubů za pomoci odchytových klecí, které jsou umisťovány na budovy v centru města a místech s větší koncentrací těchto druhů ptáků. Odchyty vždy provádí odborná firma, která odchycené jedince předává do asanačního ústavu a následně Klubu sokolníků jako krmivo pro dravé ptactvo. Za poslední dva roky se podařilo chytit 654 holubů. Cena za provedený odchyt se pohybuje v závislosti na počtu klecí ve výši cca 50 tisíc Kč. I pro rok 2012 se počítalo s pokračováním regulace populace městských holubů, proto bylo na konci roku vypsáno zadávací řízení. Na zveřejněnou výzvu reagovala pouze firma Ing. Jaroslav Lainz, která za odchyt holubů za pomoci 6 klecí nabídla cenu 68.400,- vč. DPH. Následně byla tato firma vyzvána k doplnění nabídky o odchyt holubů pomocí odchytové sítě. Tento způsob spočívá v nalákání holubů na návnadu na tzv. zákrmové místo a hejno holubů je poté odchyceno při vzletu vystřelenou sítí. Podmínkou této varianty odchytu je přítomnost strážníků městské policie. Rada města rozhodla pro letošní rok objednat 1 den odchytu u zmíněné specializované firmy pomocí odchytové sítě za cenu 7 200,- vč. DPH/den.
         

Návrh řešení odkupu v Trávnické ulici

Na lednovém zasedání zastupitelstva města Rakovníka byla ustavena skupina pro jednání s předsedou představenstva Jednoty, spotřební družstvo v Rakovníku za účelem stanovení akceptovatelných podmínkách prodeje posledního domu v Trávnické ulici. Ke zmíněnému jednání došlo dne 30. 1. 2012 a po 1,5 hodinové debatě padl základní obrys podmínek prodeje, který je spotřební družstvo ochotno akceptovat. Cena za nemovitost i s pozemkem byla stanovena na cenu 515 tisíc Kč, za kterou chtělo město Rakovník nemovitost odkoupit v roce 2005 od tehdejšího vlastníka. Získaný pozemek po demolici objektu na náklady města Rakovník bude moci být využit dle podmínek smlouvy výhradně jako odstavná plocha pro automobily, příp. parkoviště nebo plocha pro sport a rekreaci včetně zázemí nebo plocha pro zeleň. Návrh smlouvy také připouští využití pozemku i jiným způsobem za předpokladu, že prodávající s tímto využitím vysloví písemný souhlas. Tyto podmínky jsou závazkem na 20 let a při porušení smlouvy je kupující povinen uhradit prodávajícímu pokutu ve výši 5 mil. Kč. Rada města po seznámení se s výsledkem jednání a podmínkami návrhu kupní smlouvy rozhodla o předložení zprávy zastupitelstvu bez doporučení.
 

Nové trávníky Na Sekyře

Od roku 2009 dochází k postupné rekonstrukci parku Na Sekyře, na jehož místě byla dříve plocha Podkovářského (též Klihařského) rybníka. V polovině 19. století došlo ke zrušení rybníka a jeho zavezení. Následně toto místo sloužilo i jako dobytkářský trh, po jehož uskutečnění prostor připomínal spíše venkovské hnojiště. Proto na začátku 20. stol. byly zbylé prohlubně vyrovnány a nasázeny stromy spojující stromořadím lokalitu zvanou Sekyra s městskými sady.
V roce 2011 došlo v parku Na Sekyře k novému trasování chodníků včetně obnovy jejich povrchů a změně nivelety. Ta byla provedena z pohledu budoucího vyrovnávání ploch trávníků. Na trávnících je znát zlepšená péče, nicméně po změně tras jsou zde místa neosetá a zejména plochy směrem k Rakovnickému potoku je třeba vyrovnat a doplnit zeminou. Zrekonstruované chodníky jsou provedeny tak, aby při deštích stékala voda do trávy, tj. bez dalšího odkanalizování. Při současném stavu travnatých ploch tak hrozí, že by mohlo docházet k mechanickému poškození vyššího nájezdu na chodník.
Rada města po obdržených informacích rozhodla o rekonstrukci trávníků v parku Na Sekyře. Na jaře letošního roku by v parku měl být dále nainstalován nový mobiliář v podobě laviček a odpadkových košů.
 

Návrh na odložení jednání o hale

V průběhu uplynulého roku se na jednání zastupitelstva města Rakovníka dostala otázka možnosti převzetí sportovní haly TJ TZ Rakovník do majetku města Rakovníka. Impulsem pro tato jednání byla ne zcela dobrá finanční kondice majitele haly. S ohledem na tuto skutečnost poskytlo zastupitelstvo v uplynulém roce 300 tisíc Kč na zajištění provozu sportovní haly. Otázce bezúplatného převodu a stanovení podmínek provozu se věnovala pracovní skupina, která se k dané věci sešla hned dvakrát. Projednán byl i stavebně technický průzkum haly, který zajistilo na vlastní náklady město Rakovník. Z této stavebně technické dokumentace se dala vyvodit případná výše nezbytných investic a provozních nákladů. Největší investici by dle dokumentace představovalo zvětšení sportovní plochy tak, aby se na ní dala hrát soutěžní utkání i dalších sportů.
Rada města vzala na vědomí výsledek jednání pracovní skupiny a doporučila zastupitelstvu odložit jednání ve věci bezúplatného převodu sportovní haly ve vlastnictví Tělovýchovné jednoty, tělovýchovná zařízení Rakovník na město Rakovník vč. poskytování příspěvku na provoz sportovní haly v Rakovníku.
 
Zdroj: Jan Polák, tiskový mluvčí MěÚ Rakovník