Voliči chtěli změnu, co je výsledkem? - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 2. květen 2025 | Svátek má Zikmund

Uzavírky a změny v dopravě (Rakovnicko)

| Aktuální informace o uzavírkách a dopravních omezeních na Rakovnicku.

Zpravodajský servis

Zpravodajství

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Voliči chtěli změnu, co je výsledkem?

Společnost

Rakovnicko / Jak dopadlo povolební vyjednávání vítězů komunálních voleb v největších městech na Rakovnicku? V Rakovníku se situace na postech starosty a místostarosty nemění, v Novém Strašecí a v Jesenici došlo k velkým změnám.

Datum 19. 11. 2010 Autor Rakovnicko

 Voliči chtěli změnu, co je výsledkem?

Je rozhodnuto, povolební vyjednávání je i není překvapením, rozhodovalo se na základě přehlasování silnějších koalic. Přesto, že voliči chtěli změnu, v některých případech se jí zřejmě nedočkají. V dalších případech se výrazně mění posty nejvyšších zastupitelů i složení městských rad.  Jak vše nakonec dopadlo ve třech největších městech Rakovnicka?



RAKOVNÍK - Nejdl a Švácha obhájili posty na rakovnické radnici

9.11.2010 - Rakovník / I přes bojkot opozice, která volá po respektování přání voliče a nakonec se ani neúčastnila hlasování při volbě předních představitelů radnice, prosadila rakovnická koalice své návrhy. Křeslo starosty města obhájil Zdeněk Nejdl (ODS), místostarostou pak byl zvolen Jan Švácha (TOP 09). Lídr opozičních zastupitelů Marcel Chládek (ČSSD) před volbou sdělil, že by vítězná strana z komunálních voleb, tedy ODS, měla především respektovat přání voličů, kteří dali své preferenční hlasy lékařům a pedagogům z řad rakovnických občanských demokratů. Před veřejnou volbou navrhl Chládek na post starosty i zástupce ze Strany zelených Marka Pavlíka. Trešl, Kronich, Blecha, Pavlík – ti všichni postupně odmítli křeslo starosty Rakovníka. Proč? Většinou z profesních, ale i osobních důvodů. „Považujeme to za dehonestaci volby starosty, odmítnutí vůle voličů a této volby se tak neúčastníme,“ pronesl Chládek před hlasováním. K němu se přidali také rakovničtí komunisté s lídrem Miloslavem Kubínkem, ale také Zdeněk Renc, který v zastupitelstvu hájí barvy Věcí veřejných. Překvapení se nekonalo. Koalice ODS a Společně pro Rakovník, která má těsnou nadpoloviční většinu (11 hlasů z 21), prosadila na post starosty Zdeňka Nejdla (ODS), křeslo místostarosty bude i nadále patřit Janu Šváchovi (TOP 09). Situace se poněkud zkomplikovala v momentě, kdy opoziční zastupitelé odmítli také nabízená místa v kontrolních výborech. Složení výborů a volba předsedů tak byla odložena na další jednání rakovnického zastupitelstva, které proběhne letos v prosinci. Za zajímavost ohledně hlasování jistě stojí, že jak Zdeněk Nejdl, tak Jan Švácha si museli svoje funkce sami odhlasovat. Nově zvolený starosta Zdeněk Nejdl nakonec vyjádřil víru v pevnost a funkčnost nové koalice a že věří, že se dotáhne celá řada projektů, které povedou k lepšímu životu ve městě. Vyzval zároveň opoziční zastupitele k lepší spolupráci a ubezpečil je, že bude naslouchat jejich názorům.
 
Nové složení rady v Rakovníku: starosta: Zdeněk Nejdl (ODS), místostarosta: Jan Švácha (Společně pro Rakovník), členové rady: Mgr. Zdeňka Jirková (Společně pro Rakovník), Mgr. Marek Pavlík (Společně pro Rakovník), PaedDr. Luděk Štíbr (ODS), MUDr. Ivo Trešl (ODS), Mgr. Miroslav Koloc (ODS).
 
 

NOVÉ STRAŠECÍ - Ke změnám přeci jen došlo. Strašecí povede Filip

15.11.2010 - Nové Strašecí / Vláda Občanské demokratické strany v Novém Strašecí je u konce. V křesle starosty města rovněž skončil i Pavel Vaic (ODS). Mnozí mu mají za zlé, že se pro město udělala sice spousta práce, ale neprůhledným stylem a i prý bez výběrových řízení. Pondělní ustanovující zastupitelstvo v Novém Strašecí zvolilo do svého čela nové představitele. Ve funkci starosty města vystřídá Pavla Vaice (ODS) sociální demokrat Karel Filip (ČSSD), který byl na nejvyšší post zvolen veřejnou volbou a to nadpoloviční většinou zastupitelů, post místostarosty opouští Jaroslav Hlína, nahradí jej Libuše Vosátková, která kandidovala jako nezávislá za Sdružení nezávislých kandidátů - Město pro rodinu a ve volbách přeskočila i samotného lídra Jana Bureše. Na funkci místostarosty se koalice shodla s opozicí. Oba nejvyšší zastupitelé budou pracovat ve svých funkcích jako uvolnění. Zbylé strany kromě Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) spolu vytvořily koalici. Proto rozvržení sil na radnici po ustavujícím zasedání nebylo velkým překvapením. Po dlouhém, ale korektním vyjednávání došlo ke změně. „Při vyjednávání nešlo o posty na radnici, ale o programy jednotlivých stran,“ uvedl na závěr nový starosta Karel Filip. Nové vedení nechce za každou cenu vše změnit. Chce pokračovat v tom, co bylo dobré, udržet zdravé městské finance a zároveň prosperující město. „Proto vedení bude hledat nové zdroje, protože odsouváním problémů se nic nevyřeší, doplnil ještě nově zvolený starosta Karel Filip.
Na povrch se ještě později dostává informace, že v Novém Strašecí působí dvě místní organizace ČSSD. Zástupci té první nebyli údajně vůbec přizváni k vyjednávání o koalici. K problému došlo po informaci, že Nové Strašecí má dvě místní organizace ČSSD a jednu z nich nikdo k vyjednávání nevyzval. To potvrdil i Zdeněk Štěpánek, předseda místní organizace č.1: „Zástupci naší organizace nebyli k jednání prakticky vůbec přizváni a nikdo je o jednání včas neinformoval.“ Místní organizace č. 1 požadovala, aby se koaličního jednání postupně zúčastnily všechny strany, včetně ODS. Místní organizace č. 1 je dosud součástí městské koalice a všechny důležité změny ve vedení města s nimi předešlá koalice projednávala. „Naše organizace chce pokračovat v dalším vyjednávání, protože více jak stranické zájmy je pro nás rozhodující odbornost a charakter zvolených zastupitelů,“ vysvětlil ještě Štěpánek. Lídr ČSSD Pavel Novák k situaci ovšem řekl: „ Jednání s místní organizací č. 1 jsme neodmítli, jednali jsme pouze ze zvolenými zastupiteli.“ ČSSD získala ve volbách čtyři mandáty. Obě organizace mají v zastupitelstvu zastoupení, z toho MO 1 tři zastupitele a MO 2 jednoho zastupitele. Zvolení zastupitelé za MO 1 kandidovali ale jako nestraníci.
 
 
Nové složení rady v Novém Strašecí: starosta: Karel Filip (ČSSD), místostarostka: Libuše Vosátková (MPR), členové rady: Jan Bechyně (MPR), Jan Bureš (MPR), Karel Kestner (TOP 09), Pavel Novák (ČSSD), Richard Spiegl (ČSSD).
 
 

JESENICE U RAKOVNÍKA - Ve vedení města Jesenice došlo k radikální změně

12.11.2010 - Jesenice u Rakovníka / Velké změny se udály ve vedení města Jesenice. Na dva nejvyšší posty byli zvoleni noví lidé, rovněž v městské radě se objevila nová jména. Starostou byl zvolen Jiří Svoboda, který kandidoval jako bezpartijní za stranu TOP 09. Funkci místostarosty obsadil Roman Valuš za Občanskou demokratickou stranu (ODS). Zástupci vítězných stran komunálních voleb nepodávali o koaličním vyjednávání žádné průběžné zprávy, vše se ukázalo až na středečním ustavujícím zastupitelstvu. Ač získala vítězná Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) pět mandátů, žádný z jejich zástupců se nedostal ani do rady města. Koaliční jednání nakonec dopadla takto: ČSSD podpořila Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM), tím získali obě strany sedm mandátů. Zbylé strany Občanská demokratická strana (ODS), Strana nezávislých kandidátů (SNK), Top 09 a Strana zelených (SZ) utvořily koalici s osmi mandáty. ČSSD navrhla na nejvyšší post současnou starostku Taťánu Čížkovou (ČSSD). Návrh koalice zbylých stran do funkce starosty zněl Jiří Svoboda (TOP 09). Navržení kandidáti s kandidaturou souhlasili. Při veřejné volbě nakonec koalice SNK, ODS, TOP 09 a SZ prosadila těsnou převahou osmi hlasů do funkce starosty Jiřího Svobodu (TOP 09). Volební programy všech stran se prolínají. Nové zastupitelstvo chce změnit styl práce. Více spolupracovat s občany a zatáhnout je do problémů ve městě. Zlepšit komunikaci s nimi a zprůhlednit konečná rozhodování. Bude hledat řešení, vyhovovující všem stranám. „Zájmy občanů jsou prvořadé nad stranickými zájmy,“ řekl v diskusi ještě Jiří Svoboda. Město je nyní nezadlužené a nezaúvěrované. Naopak na spořícím účtu disponuje částkou deseti milionů korun. Odstupující starostka Taťána Čízková prohlásila: „Rozhodně se nemusí nic napravovat. Město je zdravé, životaschopné a já odcházím s hlavou vztyčenou.“ Petr Sunkovský (ČSSD) k výsledku poznamenal: „Zástupci stran vítězné koalice s námi a s KSČM odmítali povolební schůzky, to určitě nesvědčí o zlepšování komunikace, kterou mají ve svém programu. Nyní tady vládne koalice poražených.“ Petr Sunkovský nebyl ani zvolen do kontrolní komise. Bojí se nové vedení přílišné kontroly? „Nevím, proč mne nezvolili, já stejně budu jejich kroky kontrolovat jako zastupitel,“ dodal Sunkovský.
 
V radě města Jesenice budou zasedat Jiří Berka (SNK), Bohumil Vodrážka (SNK), Jan Polák (ODS). Kandidáty navrhla koalice stran SNK, ODS, TOP 09 a Strana Zelených. Byli schváleni těsnou převahou osmi hlasů. Kandidáti ČSSD Petr Koníř, Hana Janušová a Taťána Čížková do rady neprošli. V Jesenici tedy odstartovala změna, jak ji vyjádřili místní občané ve volbách.
 
 
 
Zdroj: Rakovnický deník

Diskuze k článku Voliči chtěli změnu, co je výsledkem?

Přidat komentář

Vaše jméno: Váš email:

Text komentáře:

Kolik je na jedné ruce prstů? Kontrolná otázka

Žádné komentáře Zatím nebyly vloženy žádné komentáře.