Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie
Dnes je 2. květen 2025 | Svátek má Zikmund
Uzavírky a změny v dopravě (Rakovnicko)
| Aktuální informace o uzavírkách a dopravních omezeních na Rakovnicku.Zpravodajský servis
Zpravodajství
iSEZNAM Rakovnicka
Pamětihodnosti
Paměť regionu
Odkazy
Archiv zpráv
Nejčtenější články
Další články z rubriky
Město se ohradilo proti reakci senátora Chládka
Společnost
Rakovník / Rakovnická radnice ústy svého místostarosty zveřejnila tiskové prohlášení jako reakci ke článkům, které vyšly v tisku v souvislosti s pohotovostmi lékáren a žádostmi o spolufinancování lékařské pohotovostní služby v Rakovníku Středočeským krajem, zveřejněné v místním tisku senátorem Chládkem.
25. 01. 2010
Rakovnicko
V pondělí 25. ledna v dopoledních hodinách se konala tiskovka úřadu, kde se mimo jiné diskutovalo také o pohotovosti lékáren. Podrobnější informace přinášíme v tomto článku. Ještě před zasedáním bylo tiskovým mluvčím rakovnické radnice Janem Polákem zveřejněno tiskové prohlášení vedení města k situaci, která nastala okolo zveřejnění informací o neobdržení příspěvku na pohotovosti lékáren v Rakovníku, o které žádala rakovnická radnice zastupitele Středočeského kraje a následné reakce současného rakovnického senátora Marcela Chládka.
Články, které vyvovaly reakci radních, najdete v plném znění zde a zde.
Články, které vyvovaly reakci radních, najdete v plném znění zde a zde.
Tiskové prohlášení místostarosty Jana Šváchy přinášíme v plném znění zde:
Tisková zpráva k lékárenské pohotovosti
Tato tisková zpráva vznikla jako reakce na články „V Rakovníku by mohla být obnovena zubní pohotovost“ (Rakovnický deník 18. 1. 2010) a „Odmítli špatně podanou žádost“ (RAPORT 19. 1. 2010), ve kterých pan Chládek kritizuje vedení města za podanou žádost na spolufinancování lékařských pohotovostí v Rakovníku.
• Zcela odmítáme vyjádření pana Chládka, že vedení města nejde o blaho občanů. Jednání s lékárníky, předložení zpráv orgánům města a následné uzavření smluv jsou zářným příkladem toho, že vedení velice citlivě potřeby občanů vnímá a snaží se je řešit.
• Vedení města je přesvědčeno, že znovuzavedení jediné pohotovostní služby v okrese Rakovník je jednoznačným přínosem nejen pro samotné obyvatele Rakovníka, ale i blízkého spádového území. Právě z tohoto důvodu byl Středočeský kraj požádán o spolufinancování této služby, neboť koncepce zdravotnictví spadá výlučně do jeho kompetence.
• Žádost o spolufinancování pohotovostních služeb podalo město Rakovník na základě usnesení rady č. 1004/09 (19. 11. 2009). Dne 30. 11. 2009 s tímto usnesením seznámil starosta města také všechny zastupitele a dotazem na opozičního zastupitele a spolustraníka pana Chládka se snažil zjistit postoj Středočeského kraje.
• Možnost uplatnit požadavek spolufinancování lékárenských pohotovostí na Humanitárním fondu Středočeského kraje byla také zvažována. Žádný titul v oblasti zdravotnictví na podporu pohotovostí, jak uvedl pan Chládek, ovšem vypsán nebyl. Jednoduše řečeno, podaná žádost by byla vyřazena pro nesplnění podmínky oblasti podpory.
• Na základě výše zmíněného zjištění byla žádost adresována Středočeskému kraji prostřednictvím příslušného odboru, který ji měl předložit samosprávným orgánům kraje k projednání. Z kopie dopisu je zřejmé, že adresátem je Středočeský kraj nikoliv úřad, jak uvádí pan Chládek ve svém vyjádření.
• Za nestandardní pokládáme spíše postup vyřízení žádosti. Pokud byla kompetence v této otázce dána samosprávným orgánům kraje, proč tuto záležitost svévolně rozhodl úředník a věc k rozhodnutí těmto orgánům nepostoupil?
• Nechápeme logiku krajské zdravotnické koncepce, že na zubní pohotovost by Středočeský kraj přispíval a na lékárenskou nikoliv.
Za zcela nepochopitelné a absurdní pokládáme spojení podané žádosti s případnými komplikacemi při obnovování zubních pohotovostí. Napadá nás jediné vysvětlení: „Vždy je snazší vymyslet záminku, proč se něco nedaří a hodit to na někoho jiného, než něco opravdu zařídit.“
Ze zákona o obcích i krajích vyplývá, že kraj či obec jsou instituce, ve kterých rozhodují kolektivní orgány nikoliv jednotlivec. Nerozumíme tedy výzvě pana Chládka, aby město Rakovník podávalo své žádosti přes jeho osobu.
Kdyby se pan Chládek z pozice zastupitele města zajímal o město a jeho občany, přečetl si usnesení rady města, která jsou všem zastupitelům zasílána, a osobně byl na zasedání zastupitelstva, mohlo se předejít zbytečnému konfliktu a medializaci problému. Pan Chládek je možná vzdělaný, ambiciózní, uhlazený, chodí dobře oblékaný, drží si postavu, je úzce spjat s programem strany (jak jsme se dočetli v novinách), ale není nekonfliktní. To dokazuje jeho reakce na obecnou informaci města o tom, že jsme obdrželi z kraje zamítavý dopis k naší žádosti z odboru zdravotnictví.
Případnou změnu ve zdravotní politice a iniciativu kraje, tj. zřízení zubní pohotovosti v Rakovníku, vedení města Rakovníka jednoznačně vítá.
Za vedení města Jan Švácha, místostarosta
Vaše příspěvky a názory k této problematice přivítáme v diskusním fóru pod tímto článkem.
Související články:
- V Rakovníku by mohla být obnovena zubní pohotovost / Rakovnický deník 17.1.2010
- Odmítli špatně podanou žádost / Týdeník Raport 19.1.2010
Zatím nebyly vloženy žádné komentáře.