Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie
Dnes je 2. květen 2025 | Svátek má Zikmund
Uzavírky a změny v dopravě (Rakovnicko)
| Aktuální informace o uzavírkách a dopravních omezeních na Rakovnicku.Zpravodajský servis
Zpravodajství
iSEZNAM Rakovnicka
Pamětihodnosti
Paměť regionu
Odkazy
Archiv zpráv
Nejčtenější články
Další články z rubriky
Novinky z rakovnické radnice
Společnost
87. novinky z rady Královského města Rakovník.
07. 01. 2010
Rakovnicko
Datum konání: 17. 12. 2009, Wintrova zasedací síň
Žádost sdružení YMCA
Přítomni: Ing. Zdeněk Nejdl, Jan Švácha, Ing. Eduard Filip, PaedDr. Luděk Štíbr, Ing. Michal Volf a tajemnice MěÚ Rakovník Mgr. Eliška Holková
Omluveni: RNDr. Jan Jirátko, Mgr. Zdeňka Jirková
Zapisovatelka: Jaroslava Holá
Zapsáno dne: 31. 12. 2009
Žádost sdružení YMCA
Na poslední schůzi v roce 2009 se radní mimo jiné zabývali žádostí Křesťanského sdružení mladých lidí známé pod zkratkou YMCA. Žádost představitelů tohoto sdružení spočívala v ukončení používání slova YMCA v názvu Mateřské školy Ymca Rakovník. Jako důvod bylo uvedeno, že jméno YMCA je registrováno v České republice jako ochranná známka sdružení YMCA v České republice. Dle vnitřních směrnic zmíněného sdružení mohou jméno YMCA používat pouze ty právnické osoby, jichž je sdružení zřizovatelem, má v nich své podíly, případně jsou kolektivními členy YMCA v ČR. Jak se do Rakovníka jméno YMCA dostalo? YMCA je zkratkou názvu Young Men’s Christian Association, mezinárodního sdružení pro křesťanskou výchovu mladých lidí, které bylo založeno v roce 1844 v Anglii, původně pouze pro mladé muže. V roce 1921 se toto sdružení rozšířilo do Čech, jeho pobočka v Praze se stala ústředím filiálky v dalších českých městech. Dne 10. 3. 1921 byla založena jeho pobočka také v Rakovníku. Sdružení YMCA se zaměřovalo především na pořádání kulturních, sportovních, ale i vzdělávacích akcí. Hrálo např. loutkové divadlo, pořádalo výměnné tábory apod. Mimo jiné se také zabývalo sociální problematikou. V roce 1926 si toto sdružení postavilo známou klubovnu (dnes již zbourána) a slavnostně otevřelo hřiště, které bylo vybudované u Šmídova mlýna (dnes nábytek Zoubkovi). Nepochybně díky rozmachu uvedeného sdružení se pro tamní část města, kde se klubovna a hřiště nacházely, ujalo neoficiální označení YMCA, které mnozí Rakovničané dodnes používají. V tomto duchu byl zaslán také dopis představitelům českého sdružení YMCA, kteří i přes toto odůvodnění trvají na svém požadavku a jsou připraveni hájit své zájmy soudní cestou. Radní vědomi si právních aspektů registrované značky a její ochrany navrhli zastupitelstvu města změnu názvu mateřské školky na MŠ Klicperova Rakovník.
Ocenění sportovců a oddílů
Ocenění sportovců a oddílů
Rada města po osobnostech v oblasti kultury se rozhodla na základě doporučení sportovní komise ocenit za sportovní úspěchy v roce 2009 následující sportovce a sportovní oddíly: Volejbalový klub Rakovník – juniorky, HC 1972 Rakovník – mladší žákyně, HC 1972 Rakovník – mladší dorostenky, Okresní fotbalový svaz Rakovník, hokejbalisty Jana Pospíšila a Jiřího Cafourka, karatistu (kumite) Dominika Fulneka a boxera Patrika Bartoše. Všichni tito mladí sportovci si mezi sebe rozdělili 40 tisíc korun.
Městská policie Rakovník nebude vykonávat službu v Lužné
Městská policie Rakovník nebude vykonávat službu v Lužné
K 31. 1. 2010 vypověděla obec Lubná veřejnoprávní smlouvu na zajišťování úkolů obecní policie při zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku a plnění dalších úkolů, na jejímž základě zajížděli a vykonávali službu strážníci Městské policie Rakovník ve zmíněné obci. K výpovědi došlo z finančních důvodů.
Schválena studie Zátiší - Východ
Schválena studie Zátiší - Východ
V průběhu loňského roku se začalo pracovat na projektové dokumentaci kanalizačního sběrače Zátiší – východ směrem k městské části zvané Bulovna. Ruku v ruce s tímto projektem budou zahájeny práce na tzv. „Zástavbové studii Rakovník – Zátiší východ“, která by měla znázorňovat budoucí vzhled této části města. Studii zpracuje vítěz zadávacího řízení, které radní v navrhovaném znění schválili.
Žádost o výpůjčku pozemků včelařům
Žádost o výpůjčku pozemků včelařům
Dále se na radní s žádostí o pronájem pozemků za 3. ZŠ Rakovník obrátila paní Hana Sárová. Jejím zájmem je na pozemku mezi školní zahradou a hřištěm vytvořit zázemí pro činnost kroužku mladých včelařů. Důvodem pro zřízení tohoto kroužku je stále nižší počet včel i včelařů na území města, okresu, kraje i republiky. Ve městě Rakovník působí Základní organizace Českého svazu včelařů, o. s., která by chtěla formou zájmového kroužku vzbudit zájem o chov včel u mladé generace. Se zmíněným záměrem již předběžně souhlasil i ředitel 3. ZŠ Rakovník. Rada města za daným účelem zveřejnila záměr výpůjčky na zmíněné pozemky a dle doporučení dotčených orgánů následně rozhodne o výpůjčce.
Defibrilátor poputuje k městským policistům
Defibrilátor poputuje k městským policistům
Radní se také seznámili s nabídkou na pořízení automatizovaného externího defibrilátoru (dále jen AED) HeartStart FRx Philips pro potřeby města či organizace jím zřizovaných. Zmíněný moderní přístroj umožňuje laickou první pomoc více zprofesionalizovat. V případě první pomoci člověku postiženého srdeční fibrilací přístroj po připojení zjistí aktuální stav a doporučí či nedoporučí výboj. Poté hlasová nápověda přístroje navádí „laického zachránce“ k dalším úkonům vč. zvukových signálů pro správnou frekvenci srdeční masáže. Pokud je postiženým malé dítě, součástí přístroje je tzv. dětský klíč. AED umožňuje přenesení naměřených hodnot pomocí infračerveného přenosu do přístroje záchranné služby. Dle statistik komorová fibrilace tvoří až 80% srdečních zástav u dospělých. Defibrilace je jedinou kauzální léčbou, přičemž každá minuta prodlevy znamená snížení šance na úspěšnou defibrilaci o 7 – 10%. Z toho vyplývá, že čím dříve, tím je větší šance na přežití. Náhlou srdeční příhodu může ovšem vyvolat i prostředí, ve kterém žijeme – stres, spěch, horko, špatná životospráva, obezita apod. Dle projektu „Dejte srdci šanci“ umírá v České republice na náhlou srdeční zástavu 60 tisíc lidí ročně. V tomto případě je na prvním místě zásada „být připraven“, což deklarují i slova zdravotních profesionálů. Po zvážení všech doporučení a možného přínosu přístroje rada rozhodla zakoupit zmíněné AED jako vybavení vozu strážníků Městské policie Rakovník, která má již od poloviny roku 2005 uzavřenu dohodu o spolupráci se záchrannou službou Středočeského kraje při prověřování nejasných oznámení na tísňovou linku 155. Díky své činnosti mají strážníci široký akční rádius a jsou často přítomni i při sportovních a kulturních akcích, na kterých se zdržuje větší množství lidí. V ceně 54 919,- Kč je zdarma poskytnut i tzv. instalační balíček, který obsahuje mimo jiné i zaškolení obsluhy vč. opakovaných ročních školení první pomoci.
Žádost o dotaci z OP Lidské zdroje a zaměstnanost
Žádost o dotaci z OP Lidské zdroje a zaměstnanost
V závěru schůze radní města schválili podání žádosti o dotaci do Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost v oblasti podpory 4.1 – Posilování institucionální kapacity a efektivnosti veřejné správy – Zvýšení kvality řízení v úřadech územní veřejné správy. Město v tomto případě bude usilovat o získání finančních prostředků na projekty zaměřené na strategické plánování a tvorbu zásadních koncepcí rozvoje daného samosprávného celku, konkrétně na vytvoření strategického plánu města Rakovník. V této souvislosti bylo vypsáno také zadávací řízení na zpracování žádosti o podporu z výše uvedeného operačního programu. V současné době má město v rámci plánování zpracovány střednědobý plán investičních akcí (zásobník akcí) a studii pod názvem „Nápady pro královské město Rakovník“. Nelze opomenout ani spolupráci na komunitním plánování sociálních služeb na Rakovnicku.
Zdroj: Jan Polák, tiskový mluvčí MěÚ Rakovník
Zatím nebyly vloženy žádné komentáře.