Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie
Dnes je 2. květen 2025 | Svátek má Zikmund
Uzavírky a změny v dopravě (Rakovnicko)
| Aktuální informace o uzavírkách a dopravních omezeních na Rakovnicku.Zpravodajský servis
Zpravodajství
iSEZNAM Rakovnicka
Pamětihodnosti
Paměť regionu
Odkazy
Archiv zpráv
Nejčtenější články
Další články z rubriky
Novinky z rakovnické radnice
Společnost
8. novinky z rady Královského města Rakovník.
04. 05. 2011
Rakovnicko
8. novinky z rady Královského města Rakovník
Datum konání: 9. 3. 2011, Wintrova zasedací síň
Přítomni: Ing. Zdeněk Nejdl, Bc. Jan Švácha, Mgr. Zdeňka Jirková, Mgr. Miroslav Koloc, Mgr. Marek Pavlík, PaedDr. Luděk Štíbr, MUDr. Ivo Trešl a tajemnice MěÚ Rakovník Mgr. Eliška Holková
Zapisovatelka: Jaroslava Holá
Zapsáno dne: 12. 4. 2011
PŘIDĚLENÍ BYTU V DPS
Pečovatelská služba Rakovník disponuje 55 byty ve dvou domech. Jedním z nich je panelový dům na Wintrově náměstí 1903, v němž postupně dochází k obnově bytových jednotek. Druhý se nachází v samotném centru města, který ve Vysoké ulici vznikl na místě původní zástavby v roce 2000. Právě zde na základě návrhu komise a doporučení MěÚ Rakovník získala byt č. 11 paní Kaňoková z Rakovníka do užívání. Dále úřad eviduje celkem 7 žádostí o umístění s tím, že někteří žadatelé místo odmítli nebo jim zdravotní stav nedovoluje využívat služby domu pečovatelské služby.
SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNICKÉ GRANTY
V předchozích zprávách z rady města jsme již přinesli informace o rozdělení grantů pro oblast kultury, sportu apod. Na grantové příspěvky v oblasti sociálních věcí a zdravotnictví vyčlenilo zastupitelstvo města celkem 400 tisíc Kč. Polovina těchto peněz připadla na podporu projektů, které se zaměřují na potlačování sociálně patologických jevů. Z převážné většiny takto zaměřené akce realizují školská zařízení nebo podobně zaměřené organizace. Celkem si o tyto granty požádalo 10 subjektů s projekty v celkové výši 262 900,- Kč. Konkrétně lze zmínit „Společenskou výchovu“ na 3. ZŠ Rakovník. Tento kurz zahrnuje výuku tance a společenského chování, které účastníkům vštěpuje taneční mistr. Na závěr těchto „malých tanečních“ škola pořádá v kulturním centru společenské odpoledne, kde žáci předvedou před rodiči, co se naučili. Střední školy z příspěvků spolufinancují adaptační letní pobytové kursy, které jsou zaměřeny na vybudování pozitivního klimatu ve třídách. Speciální škola se sídlem v ulici Fr. Diepolta získala peníze na projekt, který by měl handicapovaným dětem pomoci pozitivněji reagovat na své okolí, např. zooterapie. Podporu také získaly projekty z dílny Domu dětí a mládeže Rakovník pod názvy „Léto rakovnických dětí“ a „Zdravý rozum a drogy“. Díky širokým aktivitám této organizace převyšují celkové grantové příspěvky na daný rok 50 000,- Kč, proto o nich musí rozhodovat zastupitelstvo. Rada města schválila jednotlivým žadatelům příspěvky v celkovém objemu 168 000,- Kč.
Druhá polovina finančních prostředků připadá na projekty, které se zaměřují na protidrogovou prevenci, sociální věci a zdravotnictví. V tomto případě obdržel úřad od 13 subjektů celkem 17 žádostí. Z toho 7 žadatelů nesplnilo grantová pravidla, dle kterých musejí být žadatelé registrovanými subjekty dle zák. č. 108/06 Sb., o sociálních službách. Komise tak hodnotila projekty s celkovým požadavkem na 305 800,- Kč. Rada města rozdělila na tuto oblast 125 tisíc Kč a doporučila zastupitelstvu podpořit Domov Ráček částkou 75 000,- Kč. Z ostatních projektů lze jmenovat podporu činnosti Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy nebo zajištění činnosti centra Svazu zdravotně postižených.
GRANTY ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
V této oblasti bylo k dispozici 150 000,- Kč. Do stanoveného termínu obdrželo město Rakovník celkem 11 žádostí s požadavkem na 141 400,- Kč. Rada města rozhodla v jednotlivých případech poskytnout finanční příspěvky v oblasti životního prostředí v celkovém objemu 62 300,- Kč. Mezi podpořenými subjekty je např. Klub chovatelů holubů rakovnických kotrláků a Spolek pro okrašlování Rakovník, které získají prostředky na svou činnost. Mezi podpořenými projekty lze nalézt i pořádní místního kola 6. ročníku soutěže Indiánská stezka, kurz ve středisku ekologické výchovy pro studenty gymnázia nebo již tradiční akci Vítání ptačího zpěvu, kterou zabezpečuje R. O. S. Fénix o. s. Rakovník. V rámci Evropského týdne mobility plánuje 3. ZŠ Rakovník speciální akce pro děti a veřejnost. Grantové prostředky dále pomohou s údržbou zahrádky „Galerie Samson", kterou zabezpečí Spolek pro okrašlování Rakovník. V případě Domu dětí a mládeže Rakovník byl projekt na pořádání přírodovědných soutěží „Příroda kolem nás" doporučena zastupitelům ke schválení. Příspěvek pro Střední zemědělskou školu Rakovník ve výši 38 100,- nebyl prozatím přidělen z důvodu vyjasnění si situace s provozem Botanické zahrady Rakovník. Dále částka ve výši 8 600,- Kč zůstává jako nerozdělená rezerva.
JESLE A JEJICH PROVOZ
Na jedné z předchozích schůzí projednávala rada města možnost začlenění rakovnických jeslí pod organizaci Dům pečovatelské služby Rakovník s tím, že příslušný odbor úřadu předloží ucelený materiál postihující veškerá pozitiva a negativa zamýšlených změn. Nakonec i v souvislosti se záměry vlády ČR změnit školský zákon tak, aby mateřské školy mohly poskytovat běžně péči dětem od 2 let, bylo rozhodnuto o zachování současného stavu. Jestliže se zákon v tomto smyslu změní, bude možné a výhodné začlenit provoz jeslí pod jednu z mateřských škol. Pro město Rakovník by to znamenalo úspory na provozu, protože mzdy zaměstnanců mateřských školek hradí stát. S odchodem vedoucí sestry do důchodu musela rada města řešit i otázku vedení organizační složky. Na období od 7. 4. do 31. 12. 2011 byla vedením pověřena paní Jana Rybáčková.
Odchod vedoucí sestry nezůstal u vedení města bez povšimnutí. V průběhu dubna došlo k setkání s paní Benešovou na radnici za účelem poděkování za dlouholetou činnost ve prospěch jesliček.
KONKURZNÍ KOMISE DOPORUČÍ ŘEDITELE/-KU
Až do 1. dubna mohli zájemci o post ředitele/ředitelky 1. ZŠ Rakovník posílat své přihlášky vč. příloh na adresu městského úřadu. V této souvislosti jmenovala rada města sedmičlennou konkurzní komisi. V této komisi zasednou dva zástupci města v podobě Mgr. Miroslava Koloce a Ing. Romana Hvězdy, dále zástupkyně určená ředitelem krajského úřadu Mgr. Zuzana Dubinová, odborník v oblasti státní správy, organizace a řízení ve školství Mgr. Stanislav Hajný, zástupkyně pedagogických pracovníků školy Danuše Šťáhlavská, inspektor České školní inspekce Mgr. Viktor Keller a předsedkyně školské rady 1. ZŠ Rakovník Ing. Jitka Gregorová. Na první schůzi komise rozlepí došlé obálky, posoudí došlé přihlášky z pohledu splnění všech požadavků. Následně pozve uchazeče k ústnímu pohovoru, kde prověří řízeným rozhovorem jejich znalosti. V závěru komise doporučí orgánům města nejvhodnějšího kandidáta/-ku na post ředitele 1. ZŠ Rakovník.
MÍSTA UTRPENÍ, SMRTI A HRDINSTVÍ
Na základě rozhodnutí rady města převzal starosta Ing. Zdeněk Nejdl záštitu nad putovní výstavou „Místa utrpení, smrti a hrdinství“, kterou si budou moci zájemci prohlédnout až do 1. května 2011 v Muzeu T. G. M. Rakovník. Výstavu pořádá Historická skupiny Osvětim při Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých. Posláním výstavy je seznamovat především dospívající mládež s reáliemi o koncentračních táborech. Expozice tak přispívá i k nenásilnému formování postoje k neonacistickým a jiným xenofobním hnutím. Mimo výstavní činnosti pořádá skupina i celou řadu besed se studenty, kde přeživší vězni vypráví o svých osobních zkušenostech. Nezávisle na této iniciativě se v uplynulém roce po stopách rakovnických Židů vydali žáci 3. ZŠ Rakovník, jejichž výstava sklidila velký úspěch. Kromě záštity vyhovělo město Rakovník i druhé části žádosti a přispělo částkou 3 000,- Kč na částečné pokrytí nákladů spojených s přemístěním, montáží a demontáží výstavy.
PŘÍSPĚVEK NA MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCI
V letošním roce oslaví Město Rakovník již 25 let spolupráce a kamarádství s přáteli z německého Dietzenbachu. V období od 13. do 15. května 2011 by se mělo konat slavnostní setkání na německé půdě. Během těchto tří dnů se žáci 3. ZŠ Rakovník zapojí do basketbalového turnaje, country taneční skupina Lentilky předvede svůj um při společenském večeru a chybět nebude ani poodhalení nějakého zajímavého místa v okolí. U příležitosti 25. výročí si čelní představitelé obou municipalit slavnostně předají prapory svých měst. Na realizaci letošního jubilejního setkání obdrží Společnost pro mezinárodní spolupráci Rakovník 40 tisíc Kč. K tématu návštěvy Dietzenbachu se konal ve středu 16. března od 17.00 hodin ve Wintrově síni „otevřený“ sněm, na kterém byl mimo jiné zvolen i nový výbor. Dále se hovořilo o programu květnového setkání a možnosti prezentace města Rakovníka u příležitosti Hesenského dne.
PODPORA DĚJEPISNÉ SOUTĚŽE
Každoročně pořádá nadační fond Gaudeamus při Gymnáziu Cheb dějepisnou soutěž studentů gymnázií z České republiky. Letos se již bude konat její 20. ročník a tématem bude období let 1618 – 1740. Na základě zaslané žádosti a rozhodnutí rady města obdrží organizátoři příspěvek 3 000,- Kč. Poskytnutý finanční příspěvek bude použit výhradně na zakoupení knih a literatury, které obdrží všichni účastníci soutěže. Soutěž se uskuteční v letošním roce dne 24. listopadu v prostorách Vysoké školy ekonomické v Chebu. Mezi cca 200 studenty-historiky z téměř 70 gymnázií se svými znalostmi neztrácí ani studenti Gymnázia Zikmunda Wintra.
OCENĚNÍ OSOBNOSTÍ KULTURY
V úterý 15. března 2011 předal pan starosta v obřadní síti na radnici ocenění úspěšným hráčům HC 1972 Rakovník, kteří vybojovali titul mistra ČR nebo se umístili na 3. místě ve své kategorii. Kromě ocenění získá klub za tento úspěch i finanční dar ve výši 15 000,- Kč. Fotografie z předání jste si mohli prohlédnout v dubnovém vydání Radnice. Město Rakovník reprezentují nejen úspěšní sportovci, ale na poli kulturním i několik zajímavých a významných osobností. Na návrh kulturní komise rozhodla rada města ocenit hned tři osobnosti, které přispěly k rozvoji rakovnické kulturní scény a hudby. Jméno Jiřího Soukupa zná asi každý z působení v orchestru Merkur nebo v současné době ze skupiny Kvintet. V rámci své činnosti v mládežnickém souboru Ráčata vychoval řadu vynikajících současných hudebníků, např. Slávu Vaice, Pavla Kadlíka a jiné. V hudebním světě působí i druhý oceněný – Stanislav Brabec, který hrál také v Merkuru, Brutusu, Film blues bandu apod. Tento vynikající hudebník se již řadu let věnuje výuce nových talentů. Důkazem toho je založení a vedení školní skupiny Kix band nebo v současné době saxband KoBra a Grippeds, které v krajských soutěžích ZUŠ v roce 2010 získaly 2. místa. Oběma těmto umělcům již byla při vhodných společenských akcích ocenění spolu s finančním darem 10 tisíc Kč předána. Třetí oceněnou osobností bude Mgr. Ivo Mička, kterého si mnozí pamatují ze školních lavic. Jeho publicistické články najdete na stránkách Rakovnického deníku a dříve jste na mohli narazit v týdeníku Rozvoj, Rakovnicko, Objektiv. Známý je zejména i jako trumpetista orchestru Merkur. Mezi knihomoly budí zájem jeho knihy a publikace, např. „Z Rakovníka k ruským Čechům“, „Být sochařem – kniha o Miroslavu Pangrácovi“, „50 let Merkuru“ apod. Předání pamětního listu spolu s finančním darem se uskuteční při květnovém křtu nové knihy.
OPRAVY VE SMUTEČNÍ OBŘADNÍ SÍNI
Smuteční obřadní síň se v předešlých letech dočkala oplocení a nyní je na řadě oprava původního sociálního zařízení budovy. I přes vynakládanou údržbu nesplňují tyto prostory již dnes běžné standardy, např. pro vozíčkáře apod. Zamýšlenou rekonstrukcí bude tento nedostatek vyřešen. V rámci těchto úprav by došlo i k přebudování vodovodní přípojky, jejíž nynější šachtové umístění ve dvoře smuteční síně je nepraktické a problémové. Za tímto účelem rozhodla rada města o vypsání zadávací řízení na vypracování projektové dokumentace. Po vypracování projektové dokumentace a získání stavebního povolení by mělo dojít k následné opravě.
REVIZE DĚTSKÝCH HŘIŠŤ
Každý rok se na dětských hřištích provádí revize a kontrola hracích prvků. Pro letošní rok bylo vypsáno nové zadávací řízení, do kterého zaslaly své nabídky v cenovém rozpětí od 7 788,- Kč vč. DPH do 24 528,- Kč vč. DPH dva podnikatelské subjekty. V rámci zadávacího řízení měla každá zúčastněná firma předvést ukázku zpracované revizní zprávy. Zatímco firma s levnější nabídkou zaslala pouze prázdné formuláře s možností doplnění, u druhé nabídky byla zpráva velmi pečlivě zpracována. Tato revizní zpráva obsahovala nejen podrobný popis závad a kladů jednotlivých hracích prvků, ale také i dopadových ploch a fotodokumentaci nejzávažnějších závad revidovaného dětského hřiště. Revize hřiště je tak řešena jako celek včetně okolní vegetace. S ohledem na kvalitu zpracování revizních zpráv dala rada města přednost dražší nabídce. Revize dětských hřišť a hracích prvků v majetku města Rakovníka bude na základě smlouvy o dílo provádět Ing. Tomáš Tomsa z Turnova za celkovou cenu 24 528,- Kč vč. DPH.
OPRAVY ELEKTROINSTALACE
V jednom z pavilonů 3. ZŠ Rakovník má prostory pro svou činnost vyhrazena i Základní umělecká škola Rakovník. Po třech letech zde byla provedena pravidelná revize elektrického zařízení. Ze závěru revizní zprávy vyplynulo doporučení na provedení rekonstrukce zastaralé elektroinstalace vč. osvětlení vnitřních prostor. Za tímto účelem rozhodla rada města vypsat zadávací řízení.
PRAVIDLA PRO PŘENOSNÉ REKLAMY
Rada města schválila změnu závazného postupu spočívajícího ve změně generálního stanoviska při vyjadřování se města Rakovníka k řízením ve věci zvláštního užívání komunikací a dalším řízením. Konkrétně se jedná o pravidla k zajištění vyhrazeného parkování, překopům a výkopům, umístění předzahrádek a reklamních zařízení typu „A“.
V souvislosti s nejasnými podmínkami pro umisťování a vzhled přenosných reklamních zařízení byla stanovena konkrétní pravidla. Účelem této úpravy není omezování podnikatelů v jejich činnosti, ale nastavení nových pravidel respektující i potřeby chodců. Jedním z bodů je zákaz jakéhokoliv kotvení či přivazování reklamních zařízení k městskému mobiliáři. V těchto případech totiž hrozil úraz chodců. Nová pravidla také stanovují umístění zařízení při budovách nebo na okraji chodníků k vozovce tak, aby nebyl ohrožen bezpečný pohyb chodců. V případě více reklamních zařízení na jednom místě je stanovena i min. průchodová šířka na 1,5 m. Dále byly stanoveny maximální povolené rozměry přenosných reklamních zařízení na 0,8 m x 1,1 m (š x v). V mnoha případech se stávalo, že reklamní zařízení zůstávala na chodnících i mimo provozní dobu obchodu a zbytečně tak zužovala prostor chodníků. Z tohoto důvodu budou moci být zmíněná reklamní zařízení umístěna na komunikacích jen v době od 8.00 do 18.00 hod., u restaurací a dalších podobných provozoven nejdéle do 22.00 hod. Mimo tuto dobu budou muset být uklizeny mimo veřejné prostranství.
Tímto opatřením jsou deklarována jasná pravidla, která se snaží zohlednit jak potřeby obchodníků, tak i chodců s tím, že na chodnících nevznikne neprůchodná „džungle“ reklamních zařízení.
NOVÉ KONTEJNERY NA DROBNÝ ELEKTROODPAD
V minulém roce vyprodukoval průměrný občan Rakovníka 199,95 kg komunálního odpadu. Tříděného odpadu, tj. papíru, plastů a skla, se vytřídilo na jednoho obyvatele 45,56 kg. Nově bylo v r. 2010 zavedeno třídění bioodpadu a bylo celkem vytříděno 305 t, což představuje na jednoho obyvatele 19,11 kg. Za úspěšné třídění obdrželo město za loňský rok od společnosti EKO-KOM, a. s. odměnu ve výši 1 508 162,- Kč. Novinkou v letošním roce jsou nové červené kontejnery, jejichž cílem je ulehčit a přiblížit občanům třídění elektroodpadu v podobě menších elektrospotřebičů a baterií. Tyto kontejnery najdete u separačních hnízd v následujících ulicích: Fojtíkova, Pod Nemocnicí, Vinohradská a Průběžná. Další informace najdete již v dubnovém vydání Radnice.
Zdroj: Jan Polák, tiskový mluvčí MěÚ Rakovník