Přehradní nádrž Klíčava - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 25. leden 2021 | Svátek má Miloš

Aktuální uzavírky

| Přehled uzavírek na Rakovnicku najdete v tomto článku

Zpravodajství

Zpravodajský servis

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Přehradní nádrž Klíčava

Voda, prameny, studánky

Vodní nádrž Klíčava je jednou z velkých budovatelských staveb 50. let minulého století na Rakovnicku.

Datum 20. 07. 2009 Autor Rakovnicko

Přehradní nádrž Klíčava
Popis:
Klíčavská přehrada stojí v údolí potoka Klíčavy (na jejím ř. km 13,100) v lesích nedaleko Křivoklátu. Kromě Klíčavy ji napájí ještě Lánský potok a několik menších potůčků. Vodní nádrž zasahuje do katastrálních území obcí Zbečno a Městečko v okrese Rakovník a Běleč a Lány v okrese Kladno, samotná hráz patří západní částí do Zbečna a východní do Bělče. V nejširším místě nádrže, v místě souběhu klíčavského údolí a údolí Lánského potoka, ční z nádrže zalesněný ostrov. Na ostrohu nad nádrží je zřícenina Jivno.
 
Přehrada byla vybudována v letech 1948–1955 k zásobování Kladna a okolí pitnou vodou. Přehradu provozuje organizace Povodí Vltavy, s. p.
 
Nedaleko pod hrází je umístěn objekt úpravny vody, který byl zprovozněn v květnu 1952, v letech 1996–1999 byla přestavěna a modernizována na maximální výkon 180 litrů za sekundu. Vodárnu vlastní VKM a. s. a provozují ji Středočeské vodárny, a. s. ze skupiny Veolia Voda. V okolí přehrady je hygienické pásmo 1. stupně, přísný zákaz skládky a vyhazování nebezpečných odpadů.
 
Výška hráze od základů je 50,2 metrů, délka v koruně 175,9 m. Nadmořská výška vozovky na koruně hráze je 299,2 metru, hladina odtoku pod hrází asi 260 m n. m. V hrázi jsou dvě revizní štoly umístěné nad sebou. Po koruně hráze vede betonová vozovka, která je však veřejnému provozu vozidel není přístupná a pěší přístup je sice tolerován, ale kolem tabule se zákazem vstupu.
Koruna přelivu o délce 16 metrů je v nadmořské výšce 294,6 metru (maximální hladina pro tisíciletou vodu je počítána na úrovni 297,66 m n. m.). Odběr pro vodovod je zajištěna dvěma potrubími DN 450 ve dvou různých výškových úrovních, roční průměr odběru smí být nejvýše 121 litrů/s. Dvě spodní výpusti o průměru DN 1100 mají osu v nadmořské výšce 260,6 metru.
Zatopená plocha nádrže je 71,4 ha (64,16 ha při hladině na úrovni 293,7 m n. m.).

Přístup: - pro veřejnost nepřístupné (pouze koruna hráze)
Celá vodní nádrž je obklopena Lánskou oborou a není veřejně přístupná, veřejnost je připuštěna pouze na korunu hráze, k níž se lze dostat silničkou ze Zbečna údolím Klíčavy (asi 3 km) nebo po červené turistické značené trase vedoucí napříč údolím (například od Křivoklátu).
 
 
GPS pozice:  N 50°5'7.595",  E 13°54'7.303"
 
 
Mapa: MAPA

Zdroj: Wikipedia    

Fotogalerie k článku Přehradní nádrž Klíčava

Přehradní nádrž Klíčava Přehradní nádrž Klíčava