Smírčí kříže u obce Václavy - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 22. únor 2024 | Svátek má Petr

* pf 2024 *

| Přejeme vám hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce !

Zpravodajský servis

Zpravodajství

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Smírčí kříže u obce Václavy

Kameny a kříže

Václavy / Zapomenuté památky z kamene - historické smírčí kříže u obce Václavy na Rakovnicku

Datum 24. 09. 2009 Autor Michal Elznic

Smírčí kříže u obce Václavy
Další tip na výlet
Vzhledem k současnému mírnému podzimnímu počasí přicházím s tipem na další zajímavý výlet po stopách starých kamenů nacházejících se v krajině na Rakovnicku.

Smírčí kříže u Václav
Vyrážím cestou z Rakovníka směrem na Plzeň, abych se přesvědčil, zda v místech v mapě Rakovnicka značených, se nacházejí historická místa, starobylé kamenné smírčí kříže. Místa, která se nacházejí většinou na zapomenutém území Rakovnicka, jež spadá stále ještě do oblasti Jesenicka, jsou místními obyvateli velmi ceněna. Mám štestí a nacházím takové místo nedaleko obce Václavy. Václavy jsou od devadesátých let minulého století součástí mikroregionu Čistá - Senomaty. Obec leží ve svahu na terénním stupni, který odděluje nivu Rakovnického potoka od výše položené plošiny Čistecka, takže se z obce otevírá krásný výhled do krajiny. Vznik vsi lze datovat již do 11. století. Zakladatelem vsi byl nejspíš Václav, od kterého má obec odvozené jméno. V průběhu času bylo přidáno na konci -Y. První písemná zmínka o obci pochází z 15. století. V obci se mimo jiné nachází také vzácný historický hasičský vůz. 
 
Stručný popis místa - co říká pověst?
Za obcí Václavy směrem od Zavidova se přímo u silnice nedaleko polní křižovatky nacházejí dva z celkově tří starých smírčích křížů. Tajemné kříže přes svoji historickou visáž jsou celkem zachovalé, mají střední velikost a najdete je na levém břehu u silnice vedoucí z obce. Jedná se podle dochované pověsti o místa, kde v krvavém souboji o rodinné dědictví vykrváceli tři bratři. Vypráví se, že k smrtelné potyčce došlo cestou k soudu, který měl rozhodnout, komu kolik z dědictví náleží. Tolik pověst. 

Smírčí kameny ŘEŽ, VÁCLAV, KLEČ
První z nich, s pojmenováním Řež, se nachází jen pár metrů od křižovatky silnice vedoucí k nedaleké obci Řeřichy. Druhý na okraji obce, nese jméno Václav. Nedaleko tohoto místa na okraji lesa nad obcí Václavy poblíž lokality zvané na Jedlině se má podle zdrojů a informací nacházet třetí smírčí kamenný kříž s názvem Kleč. Bohužel, nemám štěstí a ani napodruhé se mi nedaří tento kříž po delším hledání v krajině najít. Třetí kamenný kříž je prostě dokonale ukrytý v lesním porostu na Jedlině a tam patrně skrytě přetrvává jako nenahraditelná památka pro budoucí generace.
 
Jak se na místo dostanete?
  • Po silnici z Rakovníka směrem na Plzeň, projedete obcemi Lubná, Příčina, Petrovice a v obci Zavidov odbočíte u hospody (před železničním přejezdem) doprava směrem na obec Václavy. První kříž se nachází za obcí Václavy, v levém náspu u silničního příkopu, druhý kříž najdete na náspu křižovatky směrem na Řeřichy, opět na levé straně. Třetí kříž se nachází v lese poblíž lokality na Jedlině (viz mapa), nedaleko od hájovny V Jedlinách, kde se také současně ocitnete na hranicích Přírodního parku Jesenicko. 
  • Po silnici západně z Rakovníka pojedete směrem na Kněževes, za Rakovníkem odbočíte na křižovatce doleva směrem na Senomaty, za obcí Senomaty na křižovatce odbočíte opět doleva směrem na obec Šanov. Projedete obcí a na odbočce v polích za obcí Šanov odbočíte vpravo na obec Václavy. 
 
 
Mapa:


Zvětšit mapu

Zdroj, foto: M. Elznic, Archiv Rakovnicko

Fotogalerie k článku Smírčí kříže u obce Václavy

Smírčí kříže u obce Václavy Smírčí kříže u obce Václavy Smírčí kříže u obce Václavy Smírčí kříže u obce Václavy

Diskuze k článku Smírčí kříže u obce Václavy

Přidat komentář

Vaše jméno: Váš email:

Text komentáře:

Kolik je na jedné ruce prstů? Kontrolná otázka

Miloš Slabý E-mail niloshulmak [a] seznam.cz Komentář vložen 21. 08. 2016, 09:52

zaujala mne pov?st t?í bratr?. Dochovalo se jejich p?íjmení? Ješt? by mne zajímalo, zda se dochovalo p?íjmení zakladatele obce?

Džuman Z. E-mail dzuman.zbynek [a] seznam.cz Komentář vložen 02. 08. 2011, 18:14

Mám nové fotky opravených křížů ve Václavech.