Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie
Dnes je 30. březen 2023 | Svátek má Arnošt
⌚ Změna času
| V neděli 26. března 2023 začíná letní čas. Hodinová ručička ve 2:00 přeskočí na 3:00.Zpravodajství
Zpravodajský servis
iSEZNAM Rakovnicka
Pamětihodnosti
Paměť regionu
Odkazy
Archiv zpráv
Nejčtenější články
Další články z rubriky
Čertův kámen u Mutějovic
Kameny a kříže
Čertův kámen u Mutějovic je opředen mnohými pověstmi, podle některých je vstupní branou do přírodního parku Džbán.
26. 07. 2009
Rakovnicko
Původ:
Čertův kámen u Mutějovic je dáván do polohové souvislosti s kounovskými řadami. Nejedná se o útvar stejného jména, známý z návrší Pravda, který je prokazatelně přirozeného původu (pískovcová skála). Čertův kámen u Mutějovic je opředen mnohými pověstmi, zejména v souvislosti s představou o obětním oltáři.
Popis kamene:
Jedná se o ploše oválný křemencový blok ležící na plocho. Jeho rozměry kolísají od 300 do 460 cm při výšce nad terénem asi 100 cm. Zhruba uprostřed svrchní plochy je 15 cm hluboký zářez, orientovaný přibližně ve směru kounovských řad. Prohlubeň nejeví stopy umělého zásahu a jedná se nejspíše o součást původního reliéfu mohutné křemencové čočky.
Co říká pověst:
Jedinou studnu v Pnětlukách chtěl prý kdysi zavalit čert kamenem a umořit místní osadníky žízní. Popadl v kraji obrovský balvan a letěl s ním do Pnětluk, cestou ho však zastihlo trojí kohoutí zakokrhání, ztratil sílu, balvan upustil a zmizel. Kámen, který čert na zádech nesl, je podle pověsti pozoruhodně zvrásněná křemencová skalka, která leží na rozcestí silnice z Mutějovic k místnímu nádraží a zelené turistické trasy ke hradu Džbánu. Skalka je registrovaným významným krajinným prvkem a někteří badatelé soudí, že mohla mít souvislost s kamennými řadami u Kounova, jedna z prohlubní na vrchu kamene má prý umělý původ a sloužila jako astronomický hledáček. V okolí Čertova kamene je několik archeologických nalezišť, k nejvýznamnějším objevům patří křemencový pěstní klín ze starší doby kamenné a pozůstatky lovecké stanice z pozdního paleolitu.
Měření:
Měřením bylo zjištěno, že spojnice Čertova kamene s nejzápadnější a nejvýchodnější řadou na Rovině tvoří výseč, v níž lze pozorovat Měsíc při jeho severních deklinacích.
Čertův kámen je volně přístupný a nachází se u rozcestí silnic asi 500 m severně od Mutějovic.
Mapa: MAPA
Zdroj: