Boží kámen u Sosně - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 28. únor 2024 | Svátek má Lumír

* pf 2024 *

| Přejeme vám hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce !

Zpravodajský servis

Zpravodajství

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Boží kámen u Sosně

Kameny a kříže

Boží kámen u Sosně na Rakovnicku je opředen mnoha pověstmi

Datum 26. 07. 2009 Autor Rakovnicko

Boží kámen u Sosně
Popis:
Boží kámen u Sosně na Rakovnicku patří ke krajině přírodního parku Jesenicko, který je tvořen čistecko-jesenickým žulovým masivem. Mohutný žulový balvan vypadá jako bochník chleba, do kterého pekař při jeho hnětení vytlačil prsty hluboké rýhy a důlky. Povrchové větrání v tomto kraji vytvořilo zvláštní formy balvanitého rozpadu včetně tzv. "kamenných stád" a "viklanů". Na spoustě míst leží obrovské různě tvarované žulové balvany.
 
 
Trasa:
Cesta ze Sosně k Božímu kameni není značená. Projděte po hlavní komunikaci Sosní až k rekreačnímu středisku Soseň (cca 100 metrů za návsí). U střediska odbočuje vlevo cyklotrasa 351 směr Klečetná a zelená turistická trasa, vpravo odbočuje cesta k Božímu kameni. Od tohoto rozcestí je ke kameni cca 700 metrů. Po zhruba 500 metrech dojdete k lesu na rozcestí. Cesta, po které jste přišli se točí vpravo, druhá, méně užívaná cesta vede rovně. Jděte rovně. Po zhruba 150 metrech dojdete k informačnímu panelu o Božím kameni, vlastní kámen se nachází cca 50 metrů vpravo v lese. Lom (spíše lůmek) Soseň najdete v remízku na druhé straně cesty.
 
 
Co říká pověst:
V publikaci J. Rotta z roku 1902 je zmínka o pověsti o Božím kameni, který má na vrchu 10 prohlubenin. Pověst praví, že když Kristus se svými apoštoly šel světem, odpočinuli si na tomto mítě a v místech, kde seděli se vytvořili prohlubeniny.
Podle jiné verze tu ležel Kristus se svými apoštoly. To bylo tak: Jednou přišel Kristus se svými apoštoly na Jesenicko, aby i tady hlásal učení lásky. Našel tu však jen lidi hříšné a zlé, kteří málo dbali o svou spásu. Všude, kam se Kristus obrátil, potkával jenom hádky, svár a spory. Protože už se blížila noc a jemu bylo proti mysli, žádat u těch špatných lidí o nocleh, uchýlil se Kristus se svými apoštoly do útulného lesního zákoutí, kde přespali na velkém kameni, který se pod jejich těly přizpůsobil v pohodlná lůžka. Tak prý získal Boží kámen svůj zvláštní tvar.
 
Zajímavost:
O Božím kameni se říká, že kdo by s ním pohnul, toho stihne boží trest. Myslete si, že je to jen pouhá povídačka, ale když před lety kámen odvezl podivínský sběratel kamenů Karel Rejzek z Rakovníka, nedlouho poté zemřel za zvláštních okolností pod koly nákladního auta…
 
 
Mapa: MAPA
 
 
 
Zdroj


foto: Rakovnicko.cz

Fotogalerie k článku Boží kámen u Sosně

Boží kámen u Sosně Boží kámen u Sosně Boží kámen u Sosně Boží kámen u Sosně Boží kámen u Sosně