Pověsti o rakovnických studánkách a pramenech - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 30. březen 2023 | Svátek má Arnošt

⌚ Změna času

| V neděli 26. března 2023 začíná letní čas. Hodinová ručička ve 2:00 přeskočí na 3:00.

Zpravodajství

Zpravodajský servis

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Pověsti o rakovnických studánkách a pramenech

Mýty a legendy Rakovnicka

Rakovnicko / Co se skrývá za pověstmi a příběhy o studánkách a pramenech na Rakovnicku?

Datum 14. 10. 2009 Autor Michal Elznic

Pověsti o rakovnických studánkách a pramenech
Voda je nejdůležitějším živlem, bez kterého by nebylo života. Patří odjakživa v lidovém vyprávění mezi oblíbená témata. Již naši předkové mimo jiné vodě, a to zejména lesním a lučním pramenům vyvěrajícím ze země, přiznávali její léčivé a různé další tajemné účinky v mnoha nejen ústních pověstech a vyprávěních. Typickým příkladem je  známá Boží studánka v Petrovicích na Rakovnicku. Dnes bych rád navázal na téma prameny a studánky a obeznámil vás čtenáře s těmito zajímavými a pověstmi opředenými vodními prameny na Rakovnicku a okolí.
 
Boží studánka v Petrovicích
Důvodem velké návštěvnosti takzvané Petrovické pouti, která se v obci koná pravidelně každý rok v říjnu, je zřejmě i údajně zázračná voda ve zdejší Boží studánce. V roce 1660 se totiž v lese pod mohutným dubem u studánky zjevila dvěma dívkám Panenka Marie. Vzhledem k tomu, že se toto zjevení několikrát opakovalo, získala studánka rychle pověst zázračnosti a posvátnosti. Studánka byla vyzděna a později vedle ní postavena klenutá kaplička s obrazem Krista na kříži, darem Barona s Helversenu. Voda prokazatelně obsahovala oxid uhličitý a železo, tudíž její léčebná síla byla skutečně prokázána. Díky tomuto příběhu se Boží studnice s Boží vodou stávala čím dál proslulejší. Rozkřiklo se, že voda je zázračná. Uzdravení lidé na důkaz znamení zázraku zanechávali na stromech zavěšené berle a hole. Církev ale neuznala toto zjevení, návštěvy věřícím zakazovala.
Co bylo důvodem?
Církevní hodnostáři totiž vytušili spojitost zjevení krásné paní se starou vírou, které se říkalo pohanství. Uctívání studánek patřilo totiž k rituálům nejen starých Slovanů, ale i Keltů a zdá se, že i jiných, méně známých etnik. Posvátná voda ve spojení se ženou či dívkou patří k prastarým tématům. Voda a ženský prvek tvoří pravzpomínku na prenatální existenci, kdy v lůně matčině plaveme v plodové vodě. Mnozí věřili, že plod se stává člověkem ve chvíli, kdy se napije při porodu plodové vody. Připomíná to jak křest, tak první setkání s vodou života. Již na staroegyptských malbách je možno nalézt výjevy, na nichž se člověk propojuje se zemí přes pití z posvátného pramene. "Ke studánce chodí lidé i během roku. Především o víkendech. Vím to, protože když je hezky, často pracuji na zahrádce a oni se mne ptají, jak se ke studánce dostanou. Tehdy je k ní nasměruji," uvádí zdejší farář Václav Kružík, který jako představitel současné církve už s posvátnou studánkou žádné problémy nemá. "Já sám se z ní napiji, když jdu občas kolem. Nevím, zda ti lidé, co sem chodí, jsou věřící. Myslím, že to mohou být jak obyčejní turisté, kteří pátrají po památkách, ale i nemocní, kteří věří, že jim voda ze studánky pomůže. Neboť jak se říká, jsou chvíle v životě lidském, kdy se tonoucí i stébla chytá," doplňuje Václav Kružík.

Mapa:

Zobrazit místo Studánka P. Marie v Petrovicích u Rakovníka na větší mapě
 

Stochovská kaple
V Konopase, dnes zahrádkářské kolonii, při cestě ze Strašecí ke Stochovu, byla nedaleko lesíka v sousedství cesty u studánky vybudována roku 1856 manželi Kurzveilovými kaple Panny Marie. Pramenitá voda byla svedena pod základy stavby a uvnitř uprostřed podlahy vyzděna malá studánka s křišťálově čistou vodou, která měla údajně léčivou moc. Podle pověsti pomáhala uzdravovat oční nemoci. A opravdu, dodnes dle místních obyvatel navštěvují tento pramen lidé například až z Moravy, aby načerpali vodu z tohoto pramene, kterou dovážejí svým příbuzným, kteří mají oční problémy a tato voda jim údajně ulevuje od jejich zdravotních potíží. Nejznámějším případem byla kdysi podle vyprávění místního občana manželka majitele pozemku, která trpěla těžkou oční vadou. Jelikož však její zdravotní problémy pominuly právě po užívání této vody, nechala žena s manželem na důkaz uskutečnění zázraku postavit již výše zmiňovanou kapli. Vážně poškozenou kapli opravili počátkem 90. let minulého století Dobrovolní ochránci přírody pod vedením pana Františka Červenky. Lokalita se nachází na pomezí hranic Kladenska a Rakovnicka a je dobře značená na mapách.

Mapa:

Zobrazit místo Stochovská kaple na větší mapě
 
Lesní studánka na Pohořelci
Při mé poslední návštěvě příbuzných v Újezdě nad Zbečnem jsem se rozhodl navštívit kdysi známé místo v lesích na Pohořelci, kde se dříve nacházel dřevěný přístřešek a pod ním vyvěral pramen. Pohořelec bývala ve starších dobách dělnická kolonie, kde žili a pracovali obyčejní lidé. Za druhé světové války a v době krátce po jejím ukončení to byl v těchto místech často jediný zdroj pitné vody, který pohořelečtí hojně využívali, když bylo vody málo. 
Vyrazil jsem tedy směrem na západ po polní cestě a po několika stech metrech jsem v úvozu na kraji lesa nalezl tento pramen. Dnešní podoba je již moderní, takže zmizela dřevěná stříška, která nepřežila desetiletí a na jejím místě se v současnosti nachází moderní ruční pumpa. Pramen též vyvěrá z jakési roury umístěné pod lesní cestou a stéká dolů k řece Berounce. Po několika pohybech s ruční pumpou jsem nabral pryštící vodu. Pramen je lahodný a voda je čistá a nejeví známky znečištění. Vzhledem k tomu, že po jejím požití ještě nikdy nikdo neměl závažné zdravotní problémy, stejně jako já, předpokládám také, že je tato voda též nezávadná. Pramen dnes není značený na mapách, ale dá se v tomto místě nedaleko Pohořelce nalézt poměrně snadno.

Mapa:

Zobrazit místo Studánka na Pohořelci na větší mapě
 
Léčivé účinky
Podle názoru mnoha lidových léčitelů důležitým prvkem každého uzdravení bývá vlastní silná vůle a tak se také nic neděje automaticky. Mnozí známí lidé zabývající se tímto druhem uzdravování říkají, že nejdůležitější je uvěřit a pak i z obyčejné vody se může stát voda zázračná.
 
 
 
Další prameny a studánky:
 
 
 
Zdroj, foto: Archiv Rakovnicko.cz
 

Fotogalerie k článku Pověsti o rakovnických studánkách a pramenech

Pověsti o rakovnických studánkách a pramenech Pověsti o rakovnických studánkách a pramenech Pověsti o rakovnických studánkách a pramenech Pověsti o rakovnických studánkách a pramenech Pověsti o rakovnických studánkách a pramenech

Diskuze k článku Pověsti o rakovnických studánkách a pramenech

Přidat komentář

Vaše jméno: Váš email:

Text komentáře:

Kolik je na jedné ruce prstů? Kontrolná otázka

Žádné komentáře Zatím nebyly vloženy žádné komentáře.