Rozhledna Velká Buková v provozu - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 20. květen 2024 | Svátek má Zbyšek

Zpravodajský servis

Zpravodajství

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Rozhledna Velká Buková v provozu

Společnost

Velká Buková / V pondělí 28. září ve 14.00 hodin proběhlo oficiální otevření nové turistické rozhledny na Velké Bukové na Rakovnicku.

Datum 28. 09. 2009 Autor Rakovnicko

Rozhledna Velká Buková v provozu
Slavnostní otevření turistické rozhledny na Velké Bukové se uskutečnilo v pondělí 28. září 2009 ve 14 hodin za účasti starosty obce Josefa Bumby, obecních zastupitelů, místních obyvatel, přizvaných hostů a médií. Hudebního doprovodu celé akce se ujali Křivoklátští hudci, kteří zahráli několik písní ze svého repertoáru, před zprovozněním rozhledny slavnostním přestřižením pásky nejstarší občankou Velké Bukové paní Annou Hůlovou za doprovodu starosty obce Josefa Bumby. Počasí tento den opravdu přálo a tak rozhlednu v prvních hodinách navštívilo několik set návštěvníků. Na místě bylo vybudováno občerstvení, k posezení sloužily instalované lavičky na parkovišti před rozhlednou. Počet návštěvníků byl opravdu překvapením, na místě byl přítomen také štáb České televize, nově zbudované parkoviště a přilehlé prostory v okolí rozhledny byly zaplněny automobily. "Pohled z rozhledny je opravdu fantastický, především pohled na kopce v okolí řeky Berounky", říká Otto Vyskočil, jeden ze spokojených návštěvníků rozhledny. "Poděkování patří zejména zastupitelstvu obce, které si za svým projektem stálo i přes ostrou kritiku některých občanů naší obce", říká starosta obce Josef Bumba.
 
Rozhledna - historie stavby
Z historie stavby, která se datuje od 2. března 2006, kdy zastupitelstvo obce na svém zasedání schválilo přípravu na stavbu rozhledny přes ostrou kritiku některých občanů, bylo vybráno místo a zadáno zpracování studie ve 4 variantách, které bylo konzultováno se správou CHKO Křivoklátsko. Byla vybrána tato varianta, která byla dokumentačně schválena ke stavebnímu povolení. Projekt stavby realizovala společnost Ateliér A1, s.r.o., České Budějovice, která vyhrála výběrové řízení. Žádost o dotaci příspěvku z Evropské unie zpracovala společnost Rakovnicko, o.p.s.. Stavbu realizovala společnost Esta Kladno. Rozhledna byla spolufinancována z fondů Evropské unie pro regionální rozvoj a regionálního operačního programu Středočeského kraje. Podle slov starosty obce pana Josefa Bumby byl úvěr, poskytnutý na stavbu rozhledny v první etapě v částce 1,5 milionu korun již zaplacen. Počátkem června požádal starosta obce o druhou část úvěru ve výši 3,5 milionu korun. Podle občasníku Bukováček, vydávaným obecním úřadem Velká Buková, probíhaly dokončovací práce, související se zprovozněním rozhledny již od 7. července do konce měsíce srpna 2009. Dne 31. srpna 2009 byla rozhledna dokončena, kolaudace stavby proběhla týden před jejím otevřením. Celkové náklady na vybudování rozhledny činily částku 5 milionů a 777 tisíc 385 korun. Celková dotace činila 5.344.082,- Kč, obec ze svého rozpočtu přispěla částkou 433.303,- Kč. 

Projekt rozhledny                                                       Fotografie ze stavby rozhledny
projekt rozhledny na Velké Bukové  Stavba rozhledny na Velké Bukové
 
Rozhledna, která byla postavena za 11 měsíců, je vysoká 15 metrů a poskytuje návštěvníkům výhled na Křivoklátskou vrchovinu, Brdy a také Krušné hory.
 
 
Zdroj, foto: M. Elznic, Archiv Rakovnicko.cz

Fotogalerie k článku Rozhledna Velká Buková v provozu

Rozhledna Velká Buková v provozu Rozhledna Velká Buková v provozu Rozhledna Velká Buková v provozu Rozhledna Velká Buková v provozu Rozhledna Velká Buková v provozu

Diskuze k článku Rozhledna Velká Buková v provozu

Přidat komentář

Vaše jméno: Váš email:

Text komentáře:

Kolik je na jedné ruce prstů? Kontrolná otázka

Žádné komentáře Zatím nebyly vloženy žádné komentáře.