Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie
Dnes je 2. květen 2025 | Svátek má Zikmund
Uzavírky a změny v dopravě (Rakovnicko)
| Aktuální informace o uzavírkách a dopravních omezeních na Rakovnicku.Zpravodajský servis
Zpravodajství
iSEZNAM Rakovnicka
Pamětihodnosti
Paměť regionu
Odkazy
Archiv zpráv
Nejčtenější články
Další články z rubriky
Policie upozorňuje na změnu zákona
Krimi
Rakovník / Policisté znovu upozorňují: „Výmluva na osobu blízkou končí“.
16. 01. 2013
Rakovnicko
Policisté z Územního odboru v Rakovníku, by občanům, hlavně řidičům, chtěli znovu připomenout skutečnost, že spáchané přestupky v dopravě, nebude už jednoduché přejít slovy “osoba blízká“. Toto téma také v poslední době často diskutované, přesto krátce před začátkem této úpravy zákona, připomínáme základní věci.
Od 19. ledna 2013 má nabýt účinnosti novela zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích provedená zákonem č. 297/2011 Sb., která si klade za cíl znamenat konec výmluv řidičů na osoby blízké při spáchání dopravních přestupků. Novela si klade za cíl objektivní odpovědnost provozovatele vozidla za zajištění toho, aby při užití vozidla na pozemní komunikaci byly dodržovány povinnosti řidiče a pravidla provozu na pozemních komunikacích, a to bez ohledu na to, kdo vozidlo řídí. V opačném případě mu může být udělena za správní delikt pokuta až do výše 10.000,- Kč, byť by mu nehrozily trestní body.
Pro provozovatele vozidla tak již nebude možno zcela účinné použití výmluvy na osobu blízkou (s poukazem na odmítnutí takovou osobu identifikovat) a vyhnutí se tak zcela jakékoliv odpovědnosti a uložení pokuty. Při dalším tvrzení, a sice, že provozovatel vozidla nezná totožnost řidiče, hrozí taktéž odpovědnost za přestupek. Pokuta tak bude hrozit v případě, že provozovatel vozidla nebude chtít či nebude moci identifikovat řidiče vozidla v době spáchání přestupku, ovšem bez hrozby trestných bodů.
V žádném případě však tato novela neznamená zánik či konec institutu osoby blízké, a to hlavně z pohledu práva obviněného nevypovídat proti osobě blízké.
Jednoduše řečeno: majitel automobilu bude muset podle novely zajistit, aby řidič, jenž automobil používá, dodržoval předpisy. Pokud tak neučiní, spáchá správní delikt, za který by mohl dostat až desetitisícovou pokutu. Úřady provozovatele potrestají i v případě, že se jim nepodaří řidiče zjistit. Provozovatel však za přestupek nebude zodpovědný v případě, že prokáže, že mu byl automobil před spácháním přestupku například odcizen.
Odpovědnost za porušení předpisů v době užívání vozidla jinou osobou, než majitelem, však nevznikne vždy. Ale pouze v některých případech stanovených Zákonem. Provozovatel totiž odpovídá za uvedený delikt pouze tehdy, pokud:
a) porušení Povinností a Pravidel (z.č. 361/2000 Sb.,) bylo zjištěno prostřednictvím automatizovaného technického prostředku používaného bez obsluhy při dohledu na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích (stacionární radar), nebo se jedná o neoprávněné zastavení nebo stání (nesprávné parkování vozidla) a
b) porušení Povinností a Pravidel ( z.č. 361/2000 Sb., ) vykazuje znaky přestupku podle Zákona a
c) porušení Povinností a Pravidel ( z.č. 361/2000 Sb., ) nemá za následek dopravní nehodu (viz § 125f odst. 2 Zákona).
Výše udělené pokuty má být závislá na druhu přestupku, který řidič vozem spáchal. Sankce pro provozovatele, ale bude bez trestných bodů. Sankce od 5.000,- až do 10.000,- Kč.
To bylo shrnutí a znovu objasnění podstaty novely z.č. 361/2000 Sb., která na řidiče čeká už od soboty 19. ledna 2013. Přestupky a prohřešky, které se staly před nabytím účinnosti této novely, budou řešeny podle platného zákonného ustanovení a předpisů, které platili v době spáchání daného přestupku.
Zdroj: Nprap. Jana Žáčková, tisková mluvčí Územního odboru Rakovník
Zatím nebyly vloženy žádné komentáře.