Automatický externí defibrilátor bude v Rakovníku využívat městská policie - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 20. duben 2024 | Svátek má Marcela

Zpravodajský servis

Zpravodajství

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Automatický externí defibrilátor bude v Rakovníku využívat městská policie

Zdraví

Rakovník / Rada města Rakovník rozhodla schválit pořízení externího automatického defibrilátoru pro účely využívání městské policie při akutní první pomoci v případě srdeční zástavy. Přístroj, který je vybaven zvukovou nápovědou, dokáže zachránit lidský život především díky velmi jednoduchému a rychlému použití.

Datum 08. 01. 2010 Autor Michal Elznic

Automatický externí defibrilátor bude v Rakovníku využívat městská policie
Ve čtvrtek 7. ledna 2010 se od 15 hodin uskutečnilo ve Wintrově zasedací síni rakovnické radnice setkání představitelů zástupce prodejce ing. Petra Schejbala, primáře rychlé záchranné služby Rakovník MUDr. Leoše Klika, zástupců rakovnické radnice, jmenovitě starosty Zdeňka Nejdla, místostarosty Jana Šváchy, tiskového mluvčího rakovnické radnice Jana Poláka, velitele městské policie Petra Škváry s tiskovými médii. Představen zde byl odborně a fundovaně přístroj, bez kterého by se neměla obejít žádná skupina osob, jako jsou sportovci, žáci a studenti, ale také široká veřejnost a občané. Jedná se o externí automatický defibrilátor s označením AED. Právě tento přístroj radnice pořídila pro využívání městskými policisty v případech, kdy je tato pomoc nezbytná k záchraně života. 
 
Defibrilátor AED a jeho funkce
Přístroj je automatický počítač, který umí nejen účinně pomoci, ale pomocí mluvené nápovědy (přístroj obsahuje podrobnou zvukovou nápovědu krok za krokem včetně zvukových frekvencí srdeční masáže, dětský režim s klíčem atd.) navádí zachránce ke správnému postupu při záchraně života či stabilizaci postižené osoby. Přístroj se po zapnutí promění v mluvícího pomocníka. Obsahuje tlačítka 1, 2, 3 a jedná se celkem o jednoduché ovládání. Nejdříve přístroj vyzve zachránce k nalepení elektrod na odkrytý hrudník pacienta na místa, která jsou znázorněna na obrázku u elektrod. Dále vyzve k odstoupení osoby od pacienta a poté analyzuje srdeční rytmus postižené osoby. Podle výsledku analýzy, který trvá několik vteřin, vyhodnotí, zda doporučit výboj nebo ne. Poté přichází na řadu zpráva "Ujistěte se, zda byla volána záchranná služba". Poté, pokud přístroj vyhodnotí nedoporučení výboje, následuje zpráva "Můžete se dotýkat pacienta" a "V případě potřeby zahajte resuscitaci". Jako nápovědu k resuscitaci vybízí přístroj ke zmáčknutí blikajícího modrého tlačítka.
Důležitá pomůcka pro laika, který první pomoc provádí. V případě, že přístroj vyhodnotí situaci při zástavě srdce, následuje hláška "Odstupte od pacienta" a následuje elektrický výboj. Poté instruuje zachránce k dalším činnostem při resuscitaci. Přístroj také zaznamenává provedenou činnost a je schopen později všechna zaznamenaná data lékaři zpracovat.  Jeho váha činí pouhých 1,5 kilogramu a jedná se tedy o mobilní zařízení s možností nošení na řemenu přes rameno apod.. Přístroj je také nárazuvzdorný a pokud Vám upadne, nic závažného se nestane.

 
 
Projekt bezpečných míst - včasná laická první pomoc od 2 minut do příjezdu záchranky
"Včasný defibrilační výboj" to jsou slova zástupce ing. Schejbala na otázku, proč vlastně tento projekt u nás vznikl.  "Tento projekt probíhá od roku 2008. Cílem projektu je vytváření a vznik takzvaných bezpečných míst, která jsou označena samolepkou a měla by vstoupit do povědomí lidí, aby věděli, kde mohou takové pomůcky v případě potřeby použít, jako jsou např. městské úřady, divadla, kina, pošty, sportovní zařízení apod." uvádí ing. Schejbal. "Pomůcka vede zachránce krok po kroku, řekne mu, co má dělat, vyhodnotí a připomene, že má zachránce volat záchrannou službu, a v okamžicích, než záchranná služba dorazí, v klíčových 10 minutách od dané příhody vede zachránce a říká mu, co má dělat, tak, aby postižený člověk přežil kvalitně. Pokud člověk nedýchá, potom každou jednou minutou klesá možnost přežití pacienta o 7 -  12 procent. Buňky začínají odumírat po několika minutách" uvádí ing. Schejbal. "Hlavním účelem je naučit lékaře, ale také laickou veřejnost pracovat s těmito mobilními pomůckami mnohem rychleji vyvíjet činnost, dokud nedorazí záchranná služba" říká ing. Schejbal.

 
První pomoc 
"První pomoc je dnes jednoduchá. To, co jsme se učili ve škole před 10 až 15 lety, je dnes dávno překonané. Důležitou věcí je, aby se laik, který nikdy první pomoc nedělal, naučil pár jednoduchých úkonů, které vedou k tomu, že člověk přežije a připraví tak pacienta do doby příjezdu odborné lékařské pomoci" uvádí ing. Schejbal.
 
Primář záchranné služby o laické první pomoci
"Vítáme takové akce a všechny snahy k poskytování kvalitní péče. Náhlou zástavou dechu je postiženo podle statistik kolem 50 lidí na 1000 obyvatel. V našem okrese se tak jedná zhruba o 40 zástav dechu ročně. Lidská resuscitace je nesmírně důležitá. Naděje na přežití se poskytnutím laické první pomoci zvyšuje 2x - 3x. Pokud záchránce ví, co dělat, existuje obrovská šance na přežití. My jsme připraveni na tyto případy tak, že pokud dnes zavoláte kdekoliv v České republice na operační středisko a sdělíte dispečerce nebo ona při tom hovoru s vámi zjistí, že postižený jedinec nedýchá, bude se snažit vás instruovat, abyste zahájili resuscitaci. 
To znamená položení na tvrdou podložku, zaklonit hlavu, sepnout ruce, položit na střed hrudní kosti a začněte provádět frekvencí 100 stlačení za minutu resuscitaci a po 30 stlačeních proveďte dva vdechy. 
Dnes se setkáváme s tím, že laik provádí první pomoc častěji, než tomu bylo dříve. Ačkoliv se vždy nejedná o správné provedení, pořád je dobré, že tito lidé alespoň něco dělají. Pokud bude mít zachránce po ruce defibrilátor, má u sebe mocnou zbraň ke zvládnutí takzvané komorové fibrilace. Komorová fibrilace je elektrická aktivita srdeční svaloviny. V optimálním případě je nabuzen stah srdce. Nelze říct, že vždy je záchrana v prvních minutách účinná, někdy se stane, že se člověk po nepravidelné fibrilaci probere, jindy se může jednat o závažné srdeční onemocnění a pacient zemře. V každém případě se jedná o obrovskou možnost obnovit srdeční akci a především obnovit funkci mozku" uvádí MUDr. Leoš Klik. 
"Podle světových statistik je úspěčnost laické resuscitace 30%, to znamená, že každého třetího pacienta úspěšně resuscitujeme a předáme ho do nemocnice k další léčbě. Bohužel, z nemocnice odchází jen kolem 10% pacientů, ostatní umírají. Hlavní příčinou je porucha funkce mozku způsobená prodlevou právě v neposkytnutí laické první pomoci" uvádí MUDr. Klik. "Záchrana života je otázkou velmi krátké doby, ve které pokud postižená osoba nedostane odpovídající první pomoc - masáž a umělé dýchání, končí tragicky, přesto, že přežije. Totiž nejde jen o znovuobnovení činnosti srdce a záchranu života, ale především jde o záchranu lidského mozku, který může v krátké chvíli odumřít" říká MUDr. Leoš Klik. "A zde se jedná opravdu o několik desítek vteřin dělících osobu mezi záchranou a vážným postižením s trvalými následky. Osoba, které není správně podána první pomoc, často v nemocnici umírá po krátké době při následujících komplikacích. Právě k tomu, aby se dalo zabránit odumření mozku, slouží ucelený postup, jak takového postiženého občana zachránit" dodává primář Leoš Klik. "A právě automatizovaný externí defibrilátor slouží dnes po celém světě k základní výbavě při resuscitaci. Důležité je začít resuscitovat hned, pokud je přístroj na blízku, pokud dojde ke zdržení v zahájení resuscitace například tím, že odběhnu pro přístroj a až poté začnu resuscitovat, to je špatně" říká primář Leoš Klik.
 
Správný postup při resuscitaci byl všem zúčastněným předveden primářem MUDr. Leošem Klikem v součinnosti se zástupcem prodejce defibrilátoru AED ing. Petrem Schejbalem na umělé cvičné figuríně.
 
Nejdůležitější je zejména včasná masáž srdce. "Pokud ale není tento přístroj na blízku a jeho použitím ztrácím drahocenné minuty, raději volím okamžitou resuscitaci" doplňuje k tématu primář MUDr. Leoš Klik. 
 
Defibrilátor AED by měl být součástí každého většího shromaždiště osob
Podle slov zástupce prodejce ing. Schejbala se jedná o první vlaštovku v Rakovníku. Vybavena takovým přístrojem by měla být centra sportu a zábavy, zimní stadiony, sportovní haly, bazény, školská zařízení, nádraží, pošty, nákupní centra a obecně všechna shromaždiště osob. Cena přístroje činí 55 tisíc korun, což není cena tak vysoká a proto si může defibrilátor pořídit prakticky kdokoliv a přispět tak možná jednou k záchraně lidského života. Přístroj standardně obsahuje aktivační balíček a takzvaný dětský klíč pro záchranu dítěte. Součástí dodávky přístroje je odborné proškolení.
 
Městská policie v Rakovníku byla tedy první vybavena přístrojem, pomocí něhož může poskytnout akutní první pomoc v případě srdeční zástavy. Doufejme, že díky tomuto předvedení a představení přístroje se nebude jednat pouze o výjimku a že zanedlouho se mobilní externí defibrilátor stane standardní výbavou nejen rakovnické městské policie.
 
Zdroj: Rakovnicko.cz 

Fotogalerie k článku Automatický externí defibrilátor bude v Rakovníku využívat městská policie

Automatický externí defibrilátor bude v Rakovníku využívat městská policie Automatický externí defibrilátor bude v Rakovníku využívat městská policie Automatický externí defibrilátor bude v Rakovníku využívat městská policie Automatický externí defibrilátor bude v Rakovníku využívat městská policie Automatický externí defibrilátor bude v Rakovníku využívat městská policie