Kanoistický klub Rakovník - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 29. leden 2023 | Svátek má Zdislava

Očkování Covid19

| Rakovník - ZMĚNA MÍSTA OČKOVÁNÍ - očkovací místo se nachází v suterénu staré interny v areálu rakovnické nemocnice.

Zpravodajství

Zpravodajský servis

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Kanoistický klub Rakovník

Sportovní kluby, svazy

Kanoistický klub TJ Rakovník

Datum 25. 08. 2009 Autor Rakovnicko

Kanoistický klub Rakovník
Kanoistický klub Rakovník
 
Kanoistický klub Rakovník je občanské sdružení se specializací provozování vodního slalomu a sjezdu, vodní turistiky a raftingu. 
 
KONTAKT:
Kanoistický klub Rakovník
Na Studánkách 2589
26901 Rakovník
 
E-mail: holy@polyglass.cz
 
Telefon: 602 362 818
fax: 313 540 383
 
IČO: 473-332
 
Předseda klubu:    PaedDr. Jiří Holý      tel.: 602 362 818   
Správce USD:       Jiří Chňoupek          tel.: 608 541 668
Správce tábořiště: Jaroslava Trefná       tel.: 776 656 532 
Půjčovna lyží:     Ing. Zdeněk Konopásek  tel.: 604 759 222
 
Výbor klubu:
PaedDr. Jiří Holý, předseda       tel.: 602 362 818 
Miroslav Minařík, místopředseda   tel.: 602 344 182 
Luděk Pšenička                    tel.: 602 774 831 
Ing. Vít Peterka                  tel.: 606 624 767 
Miloslav Vejvoda                  tel.: 608 955 844 
Miroslava Miková hospodářka       tel.: 313 512 261 
 

 
Popis:
Kanoistický klub Rakovník je sportovní organizací s právní subjektivitou sdružený v TJ Lokomotiva Rakovník. Hlavním posláním klubu jsou sportovní aktivity ve slalomu a sjezdu na divoké vodě, ale i ve vodní turistice a raftingu. Za dobu trvání klubu jsme nejenom závodili na divoké vodě, ale spluli jsme desítky divokých řek nejen v Evropě, ale i v Asii a v Africe. Dále byli naši členové na Novém Zélandu.
 
Kromě vodácké činnosti jsme posedlí všemi možnými druhy sportů. Většina z nás sjezduje a běhá a lyžích a každoročně se vydáváme za zimními radovánkami do zahraničí, především do Francie. Pravidelně hrajeme nohejbal, volejbal a tenis. Několik z nás hraje závodně lední hokej a ani cyklistika nám není cizí. Družstvo klubu hraje dokonce krajský přebor ve stolním tenise. Rádi se sázíme, a tak očekáváme jakoukoli sportovní výzvu v našich sportech. 
 
V roce 2004 se nám podařilo vybudovat na Berounce umělou slalomovou trať v Roztokách u Křivoklátu, kde trávíme nyní většinu volného času. Na jaře v roce 2006 jsme dokončili výstavbu nové loděnice, která nám poskytuje zázemí na které jsme dlouho čekali. Třicetičlený klub tvoří 15 závodníků a skupina více, či méně aktivních rekreačních vodáků. 
 
 
Krátce z historie klubu
Vodácký sport se v Rakovníku provozoval již po 2. světové válce, kdy první nadšenci splouvali především nedalekou Berounku. V šedesátých letech byl založen oddíl vodní turistiky při TJ Lokomotiva Rakovník, který byl velmi agilní a pořádal ze začátku vlakové a později autobusové zájezdy za vodními radovánkami po celé republice. V roce 1974 byl založen při TJ další vodácký oddíl, a to oddíl kanoistiky, ve kterém se soustředili nejzdatnější vodní turisté a začali závodit ve vodním slalomu a sjezdu.
 
Nejvýraznějšími osobami tohoto období byl zakladatel a obětavý funkcionář František Petrželka a závodník František Vavřík, který po letech závodění v Rakovníku přestoupil do tehdejší SLAVIE VŠ Praha. V barvách tohoto oddílu se stal mistrem republiky v kategorii C-2 a úspěšným československým reprezentantem. Z dalších závodníků je třeba připomenout Milana Petrželku, MilenuTrešlovou, Miloše Lva a bratry Benedikty. V roce 1980 byla činnost slalomářů a sjezdařů ukončena a vodácký sport byl v Rakovníku reprezentován pouze vodními turisty. 
 
V roce 1985 byl oddíl znovu obnoven Jiřím Holým a Alešem Doležalem. Počet členů postupně narůstal a na začátku devadesátých let měl 25 aktivních závodníků a dalších 20 nezávodních členů. Nejúspěšnějšími závodníky byli Luděk Pšenička, Tomáš Doležal, Petr Novák, Jiří Holý, Vít Peterka a Miroslav Minařík. Kromě závodní činnosti pořádal tehdy již Kanoistický klub Rakovník každoročně Křivoklátské slalomy a vodácké zájezdy do zahraničí (Norsko,Turecko, Nový Zéland apod.) V roce 1990 byla dokončena stavba loděnice. Na sklonku devadesátých let se začal v klubu projevovat generační problém a závodilo pouze několik jedinců. Vroce 2000 se situace začala zlepšovat příchodem staronových závodníků a bylo založeno družstvo mládeže pod vedením trenérů Martina Lenčéše a Antonína Krejčího. V roce 2002 část mládežnického družstva přestoupilado TJ Roztoky. V současné době má klub družstvo dospělých a družstvo mládeže, z nichž mezi nejlepší patří Jakub Jaroš, Tomáš Jaroš, Jiří Hron ml., Jan Jaroš, Tomáš Lev, Kryštof a Mikuláš Hegerové. Nejúspěšnějším závodníkem z řad dospělých je Jiří Hron st. 
 
Ničivá povodeň v srpnu 2002 nenávratně zničila starou slalomovou trať na peřeji u továrny Permon, kde se uskutečnilo 17 ročníků Křivoklátskýchvodních slalomů. Vodní živel zanesl peřejnatý úsek pískem a zničil okolní břehy včetně všech stromů. Již 15.11.2002 byly zahájeny práce na nové umělé slalomové trati, které byly dokončeny firmami GEOSAN GROUPa.s. a Elektromontáže Varšava 1.5.2004.

Zdroj: www.rakokanoe.cz