Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 18. září 2018 | Svátek má Kryštof

Dopravní omezení

| Trvá úplná uzavírka silnice č. II/229 z důvodu opravy mostu ve Všesulově. Termín uzavírky je od 23. 7. 2018 do 17. 12. 2018.

Zpravodajství

Zpravodajský servis

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Povodně zasáhly nejvíce území severních Čech, na pomoc vyjeli i rakovničtí vojáci

Zdraví

Speciální vojenská jednotka z Rakovníka vyjela včera s obojživelnými vozidly na pomoc povodním postiženým oblastem v severních Čechách.

Datum 08. 08. 2010 Autor Rakovnicko

Povodně zasáhly nejvíce území severních Čech, na pomoc vyjeli i rakovničtí vojáci
RAKOVNICKÁ JEDNOTKA S OBOJŽIVELNÍKY VYJELA NA POMOC OBLASTEM POSTIŽENÝM POVODNĚMI

Oblast severních Čech

 Na Liberecku, Děčínsku a Ústecku v současné době přetrvává 3. povodňový stupeň. Celou oblast včera zasáhla obrovská vlna bleskových povodní. Řeky a potoky se během desítek minut rozlily ze svých koryt, voda nezadržitelně stékala z kopců, polí a protržených hrází rybníků. Ve Frýdlantu voda dosahovala v centru až půldruhého metru. Přes tři tisíce osob bylo evakuováno. Tisíce lidí na Liberecku je v současnosti bez elektřiny a plynu, v zasažených oblastech nejezdí vlaky, na místě po včerejší dešťové smršti a následné povodňové vlně zůstaly zbořené domy,  zničeny jsou podemleté silnice a chodníky. Mosty a některé hráze rybníků jsou stržené. Škody jsou obrovské především na infrastruktuře, majetku a vozidlech. Na místě zasahují stovky hasičů ze tří krajů. Na pomoc do míst zasažených povodní dorazili také záchranáři ze zahraničí. Policie nasadila v noci na dnešek termovize jako prevenci proti rabování. Naštěstí k rabování nedošlo.
 
Hasiči po celý včerejší den zachraňovali lidské životy. Vrtulníky zachránily v zasažených oblastech přes 200 osob. Přesto bohužel v důsledku rychlých a nenadálých povodní zemřelo v oblasti pět osob, další tři lidé se v současné době pohřešují.
 
Na pomoc zatopeným oblastem včera v odpoledních hodinách odjela také jednotka rakovnických vojáků se speciální technikou. Do akce byla vyslána Samostatná záchranná rota s velitelem útvaru Zbyňkem Řehořem, který konkretizoval: „ Jedná se celkem o sedm vojáků s velitelem skupiny, dva plovoucí transportéry, jedno dopravní vozidlo a dvě tatrovky. Technika dorazila na místo v pozdních nočních hodinách. Vozidla a plavidla budou dnes nasazena v postižených oblastech na severu Čech.

Situace se postupně uklidňuje, začíná se s úklidem přesto, že nejde elektřina, mobilní komunikace a úklidové práce váznou. Přesto budou dnes ještě kulminovat některé toky řek a hrozí další škody například na Českolipsku. Humanitární organizace ADRA v této souvislosti hledá dobrovolníky k následujícím pracem a úklidu po povodních. Nejvíce je kromě aktivní pomoci potřeba zajistit dodávky pitné vody, ručního nářadí, lopat a také rukavic. Další informace a odkazy najdete v článku níže. 

Rakovnicko

I na Rakovnicku se v noci na včerejšek a po celý včerejší den přehnala dešťová vlna se silnými poryvy větru.
Aktuální situace toků na okrese Rakovník je následující: 
Stav řeky Berounky je dnes ráno 237 centimetrů, tedy dle hydrometerologů normální. Rakovnický potok přes noc kupodivu klesl. Stav Rakovnického potoka je normální - vodní hladina 91 centimetrů. Stav řeky Berounky ve Zbečně je rovněž normální 200 cm.
Pozor! Také na Rakovnicku se místy tvoří na silnicích velké vodní louže, hrozí aquaplaning a s ním související nehody.

Řeka Berounka srpen 2010Rakovnický potok - srpen 2010


Zdroj
: ČT24, Rakovnicko.cz
Foto1: ČTK/Zavoral Libor

Vydatné noční deště zvedly 7. srpna hladinu řeky Kamenice, na řadě míst se vylila z koryta. Hladina řeky v Hřensku (na snímku) překonala 376 centimetrů, což je vysoko nad hodnotami třetího povodňového stupně. Průtok v jejím úzkém korytě byl srovnatelný s běžným objemem vody ve Vltavě v Praze.

Foto2,3
: Archiv Rakovnicko.cz

 

Další informace:


Nabízíte pomoc?
tel.: 777 106 432

Člověk v tísni
Číslo účtu: 72027202 / 0300
SMS ve tvaru: SOSPOVODNE na 87777
 
Pomoc přes diakonici Čs. církve evangelistické
Krizová povodňová linka: tel.: 724 515 408
KONTO DIAKONIE ČCE
Číslo účtu 27196349 / 0800 varabilní symbol 2010
SMS ve tvaru: POMOCPOVODNE na 87777
 
ADRA hledá dobrovolníky na pomoc Liberecku
Krizová povodňová linka: tel.: 731 70 50 02
e-mail: dobrovolnici@adra.cz
Konto ADRA
Číslo účtu: 4028 4028 / 0300 variabilní symbol 391
SMS ve tvaru: DMS ADRA na číslo 87777
  

Fotogalerie k článku Povodně zasáhly nejvíce území severních Čech, na pomoc vyjeli i rakovničtí vojáci

Povodně zasáhly nejvíce území severních Čech, na pomoc vyjeli i rakovničtí vojáci Povodně zasáhly nejvíce území severních Čech, na pomoc vyjeli i rakovničtí vojáci

Diskuze k článku Povodně zasáhly nejvíce území severních Čech, na pomoc vyjeli i rakovničtí vojáci

Přidat komentář

Vaše jméno: Váš email:

Text komentáře:

Kolik je na jedné ruce prstů? Kontrolná otázka

Žádné komentáře Zatím nebyly vloženy žádné komentáře.