Vyhlášení lesnického parku Křivoklátsko - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 22. říjen 2021 | Svátek má Sabina

Aktuální uzavírky

| Částečná uzavírka D6 18. 9. - 24. 10. 2021 - uzavření výjezdu směr Nové Strašecí - nájezd směr Praha.

Zpravodajství

Zpravodajský servis

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Vyhlášení lesnického parku Křivoklátsko

Příroda

Křivoklátsko - Zasazený dub zimní symbolizuje slavnostní akt vyhlášení prvního lesnického parku v Česku - LP Křivoklátsko.

Datum 14. 05. 2010 Autor Rakovnicko

Vyhlášení lesnického parku Křivoklátsko
V Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko byl ministrem zemědělství Jakubem Šebestou ve čtvrtek odpoledne vyhlášen První lesnický park v Česku.

Vyhlášení

Slavnostní akt založení symbolizuje zasazený Památný strom Lesnického parku Křivoklátsko – dub zimní. Miroslav Pecha, předseda Základní pobočky České lesnické společnosti Křivoklát během vyhlášení zdůraznil: „Založením Lesnického parku Křivoklátsko se završuje více než roční úsilí řady lesnických institucí a odborníků vytvořit na Křivoklátsku institut, který by vedle zachování a zvyšování přírodních hodnot území zachoval i křivoklátské lesnictví, jako kulturní dědictví našeho národa.“ Dle Miroslava Pechy nepředstavuje vyhlášení administrativní nebo legislativní proces. Jedná se pouze o dobrovolné prohlášení vlastníků a správců těch pozemků, že zakládají určitý institut a chtějí hospodařit podle nějakých zásad, Lesnický park Křivoklátsko je tak založen na principu dobrovolného přístupu jednotlivců a institucí, spojených zájmem o přírodní zdroje, společným závazkem podporovat trvale udržitelné hospodaření v lesích a v krajině.
Jakub Šebesta vyhlášením Lesnického parku Křivoklátsko předběhl příznivce plánovaného Národního parku Křivoklátsko. „Obojí, lesnický a národní park pochopitelně současně existovat nemůže, jedno vylučuje druhé. My chceme v křivoklátských lesích hospodařit, to ale národní park do budoucna vylučuje,” zdůraznil Miroslav Pecha.

Národní park

Národní park Křivoklátsko by byl přísnější kategorií. Lesy by nesloužily hospodářským účelům. Hlavním cílem by v něm byla ochrana biologických procesů, ekosystémů a jednotlivých druhů. Ovšem musí být vyhlášen zákonem a proto se jedná o zdlouhavější proces. Rozhodovat o něm budou až nová vláda a parlament. Pokud jej schválí, dříve než příští rok vyhlášen nebude.
Do června mohou vlastníci pozemků a dalších subjektů podávat námitky k záměru vyhlášení národního parku, které se pak dva měsíce budou vyhodnocovat.
Podle připomínek lze upravit základní ochranné podmínky, změn mohou doznat i plánované hranice parku. Teprve poté půjde příslušný návrh do vlády. Pokud ho kabinet schválí, čeká ho ještě procedura v Parlamentu, což může trvat další půlrok.


Zdroj: Rakovnický deník
foto: Archiv Rakovnicko.cz

Diskuze k článku Vyhlášení lesnického parku Křivoklátsko

Přidat komentář

Vaše jméno: Váš email:

Text komentáře:

Kolik je na jedné ruce prstů? Kontrolná otázka

Žádné komentáře Zatím nebyly vloženy žádné komentáře.