Začal boj o Křivoklátsko? - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 22. říjen 2021 | Svátek má Sabina

Aktuální uzavírky

| Částečná uzavírka D6 18. 9. - 24. 10. 2021 - uzavření výjezdu směr Nové Strašecí - nájezd směr Praha.

Zpravodajství

Zpravodajský servis

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Začal boj o Křivoklátsko?

Příroda

Křivoklátsko / V těchto dnech se opět jedná o budoucnosti Křivoklátska. Začíná ministerská přetahovaná?

Datum 21. 02. 2010 Autor Rakovnicko

Začal boj o Křivoklátsko?

Lesnický park Křivoklátsko

A máme tu další park, o kterém je uvažováno, že by mohl vzniknout v našem regionu. Tentokrát se jedná o projekt Lesnický park Křivoklátsko – Území pro přírodu i pro lidi a je podporován ministerstvem zemědělství.

Ministr zemědělství Jakub Šebesta mimo jiné k tomuto tématu konstatoval: „Ministerstvo zemědělství podporuje myšlenku vyhlašování lesnických parků. Hlavní těžiště změny běžného lesa na lesnický park spočívá v tom, že lesnický park bude takzvaně modelovým lesem. Veřejnost bude mít možnost seznámit v parku v rámci naučných stezek s tématy jako například význam lesa, lesnictví, výroby dřeva.“

Jedním z těch, kteří věří ve vyhlášení Lesnického parku Křivoklátsko je i Miroslav Pecha, předseda Základní pobočky České lesnické společnosti Křivoklát. Říká: „Křivoklátské lesy mi přirostly k srdci víc než komukoliv jinému a jsem nesmírně šťastný, že mohu v závěru své profesní dráhy být u zrodu něčeho tak významného, jako je Lesnický park Křivoklátsko. Vždycky jsem si vážil práce a umu minulých generací křivoklátských lesníků a Lesnický park je nesporně institucí, která zůstává jejich odkazu beze zbytku věrná.“
 

Plány

Předpokládá se, že iniciátory vyhlášení konkrétních lesnických parků budou vlastníci lesů a další lesnické a jiné subjekty působící v dané oblasti. Ministerstvo slibuje, že vyhlašování lesnických parků nebude mít dopady na státní rozpočet.

Administrativa lesnického parku bude založena na dobrovolném přístupu dotčených subjektů, institucionálně bude zastřešena nevládní neziskovou organizací, obecně prospěšnou společností, případně nadací a bude využívat nejrůznějších dostupných soukromých a veřejných zdrojů financování na podporu a rozvoj aktivit, které jsou v souladu se standardem lesnického parku.

Ministerstvo dále spolu s iniciátory projektu věří, želesnické parky přispějí ke zvýšení všestranného přínosu lesů pro rozvoj daného regionu, turismu, myslivosti a dalších zájmů veřejnosti. A poslouží také k hlubšímu vědeckému výzkumu.

Mluvčí ministerstva Petr Vorlíček ještě zdůraznil: „Veřejnost jejich prostřednictvím může získat lepší informace o způsobech obhospodařování lesů, o významu lesů a lesnictví a o přínosech využívání dřeva jako obnovitelné suroviny.“

V Křivoklátě v hotelu Sýkora se měl uskutečnit na toto téma seminář České lesnické společnosti. „Cílem semináře bylo seznámit starosty obcí, členy zastupitelstev i další zájemce ze spádových obcí, stejně tak jako zástupce různých organizací s aktivitami na území uvažovaného lesnického parku, s tímto projektem a získat je pro aktivní spolupráci při správě území a pro rozhodování o jeho budoucím využívání,“ uzavřel Petr Vorlíček.
 
 
Zdroj: J. Elznicová, Rakovnický deník; foto: Archiv Rakovnicko.cz

 

Diskuze k článku Začal boj o Křivoklátsko?

Přidat komentář

Vaše jméno: Váš email:

Text komentáře:

Kolik je na jedné ruce prstů? Kontrolná otázka

Žádné komentáře Zatím nebyly vloženy žádné komentáře.