Vznikne Národní park Křivoklátsko nebo ne? - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 19. duben 2024 | Svátek má Rostislav

Zpravodajský servis

Zpravodajství

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Vznikne Národní park Křivoklátsko nebo ne?

Příroda

Křivoklátsko / Ministerstvo životního prostředí iniciovalo v loňském roce společně s CHKO Křivoklátsko několik akcí na podporu vzniku Národního parku Křivoklátsko. Na druhé straně se však mezi obyvatelstvem množí obavy z omezení života. Ohlédněme se, co vše se v loňském roce událo. Svůj názor můžete vyjádřit v anketě a diskusi tohoto článku.

Datum 15. 01. 2010 Autor Rakovnicko

Vznikne Národní park Křivoklátsko nebo ne?

Téma: Národní park Křivoklátsko

Vážení občané Křivoklátska, Rakovnicka a okolí, pokud chcete sdělit Váš osobní názor na to, zda se má stát Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko (její nejcennější část) součástí plochy Národního parku Křivoklátsko, můžete nám Váš názor tlumočit prostřednictvím této čtenářské ankety, kterou jsme pro tento účel pro Vás připravili (viz níže). Děkujeme Vám za Vaše odpovědi.  Vaše názory můžete psát také do diskuse pod tímto článkem.
 
  • 11.8.2009 - Náměstek ministra životního prostředí František Pelc hovořil na Křivoklátě se zástupci obcí o dalších plánech na vyhlášení Národního parku Křivoklátsko. Následovala prezentace Ministerstva životního prostředí na téma spolupráce Národního parku s obcemi a „Křivoklátsko si národní park zaslouží“ za účasti náměstka ministra životního prostředí Františka Pelce, ředitele odboru péče o národní parky Vladimíra Dolejského a ředitele NP České Švýcarsko Pavla Bendy. Náměstek ministra Pelc se vyjádřil v tom smyslu, že občané mají právo rozhodovat a být informováni o plánech vybudovat na Křivoklátsku národní park. Na základě tohoto setkání se uskutečnila prohlídka putovní výstavy Naše národní parky - Zelené mosty Evropy, připravená u příležitosti stého výročí od založení pvních národních parků v Evropě pod záštitou Ministerstva životního prostředí ČR.
  • 12.8.2009 - "Národní parky mají mezinárodní věhlas, přinášejí řadu ekonomických výhod, podporují podnikání a stavby čistíren, podporují přírodu a čisté ovzduší, občané žijící na Křivoklátsku by získali další bonus", říká náměstek ministra pro životní prostředí František Pelc. Občané v oblasti nacházejí ve svých schránkách propagační leták MŽP. Ne všichni jsou přesvědčeni o nutnosti, aby se Křivoklátsko stalo národním parkem. Právě proto se koná další informační beseda v Informačním centru Budy v Křivoklátě se zástupci MŽP a Správy CHKO Křivoklátsko. Všechny rozumné a reálné připomínky jsou následně zapracovány a připravuje se základní návrh zákona, který by vymezil rozlohu budoucího národního parku. Všichni se shodují v tom, že z důvodů zdlouhavých legislativních procesů v roce 2009 k vyhlášení parku nedojde, přesto se navrhovatelé snaží podniknout ještě v roce 2009 ty nejdůležitější kroky k realizaci. Výhledově by se mohlo Křivoklátsko stát národním parkem do dvou let. Následuje návštěva obcí, kterých se tato změna zásadně dotýká.
  • 13.8.2009 - NP Křivoklátsko bychom uvítali, turistika znamená pro tento region i pro nás hodně, reaguje na informace o možnosti zřízení NP Křivoklátsko současný kastelán hradu Křivoklát Luděk Frencl. Místní obyvatelé si ale stěžují na nepříjemné množství odpadů od turistů a chatařů, které tito lidé vyprodukují a které se musejí odklízet za zvýšeného objemu finančních prostředků. Lidé mají obavu, že pokud se situace nebude řešit, v případě uskutečnění plánu na realizaci NP Křivoklátsko, kdy region navštíví více turistů, bude situace kritická. Jde zejména o menší přilehlé obce, které nemají v rozpočtu prostředky na komunální odpad. Náklady na komunální odpad navíc každoročně rostou a to až o 100%. Náměstek MŽP na toto reaguje slovy, že zadávají řediteli fondu životního prostředí připravit podklady pro řešení svozu odpadů ve všech českých národních parcích. Řešení by bylo analogicky aplikováno také na NP Křivoklátsko. Z hlediska ekonomiky vystupuje starosta Městyse Křivoklát Mgr. Milan Naď, který říká, že se mu nelíbí, že přestože hrad Křivoklát přiláká ročně desítky tisíc návštěvníků, obec z toho nemá ani korunu. Kastelán Luděk Frencl nastiňuje, že pokud se vyhlásí NP Křivoklátsko, bude větší možnost získat dotace a prostředky např. na vybudování potřebných parkovišť, která by byla pro obec ekonomickým přínosem. Odvod daní je podle něj legislativní problém, neboť hrad Křivoklát spadá pod ministerstvo kultury a prostředky z daní odcházejí do Prahy. 
  • 14.8.2009 - v Informačním středisku Budy Křivoklát se uskutečnila prezentace Ministerstva životního prostředí a CHKO Křivoklátsko na téma „Křivoklátsko si národní park zaslouží“. MŽP navrhuje, aby statut NP Křivoklátsko získalo nejcennějších 102 kilometrů čtverečních Křivoklátska, tedy 16% stávající CHKO Křivoklátsko. Uvnitř plánovaného území by se nacházela pouze obec Karlova Ves. Ostatní obce by se nacházely vně této plochy parku. „Zdejší kraj patří mezi klenoty českého přírodního dědictví. Žijí zde desítky ohrožených rostlin a živočichů, jakými jsou vzácný čáp černý, mlok skvrnitý nebo například dravec luňák červený. Z rostlin třeba tis červený nebo mochna bílá. Cenné zejména lesy v nadmořských výškách od 200 do 600 metrů nad mořem. Hodnotu především jako celek, protože tvoří největší lesní komplex ve vnitrozemí ČR a staly by se prvním národním parkem, který by nebyl přeshraniční, tedy by neměl svůj protějšek v cizině, jako je tomu u čtyř dnes existujících parků,“ zdůraznil František Pelc. Vedoucí Správy CHKO Křivoklátsko Petr Hůla doplnil, že se na Křivoklátsku vyskytuje více než 1800 druhů cévnatých rostlin, což jsou dvě třetiny všech druhů u nás, dále 84 původních druhů dřevin a 155 druhů ptáků. Pohyb osob by měl být ve většině území neomezen, výjimkou je tzv. první zóna. Tam mohou běžní návštěvníci chodit jen po vyznačených cestách. „Místní obyvatelé a osoby jim blízké se ale každopádně budou moci pohybovat kdekoli. Místní si budou moci i nadále zpracovávat v lese palivové dřevo. Omezení vstupu se nebude vztahovat také na vlastníky a nájemce,“ doplnil František Pelc odpověď na nejčastější dotaz obyvatel Křivoklátska. Hospodaření v lesích se ujme správa NP.
  • 15.9.2009 - Znovu ožily diskuse mezi představiteli kraje a úředníky z ministerstva životního prostředí o zřízení Národního parku Křivoklátsko. „Zde půjde o to najít soulad mezi zájmy dotčených obcí a ochrany přírody,“ konstatoval krajský hejtman David Rath, jenž by byl očividně potěšen, kdyby se střední Čechy svého prvního národního parku brzy dočkaly. Připouští, že se zástupci Karlovy Vsi ani dalších obcí ještě nikdo nejednal – slibuje ale, že jejich obyvatelé by nelitovali. „Omezení, která by to přineslo, je kraj připraven obci finančně kompenzovat,“ prohlásil. Pokud však jde o samotné vyhlášení národního parku, je vůle představitelů kraje pouze jedním z mnoha hlasů. Na tahu jsou lidé z ministerstva, neboť jde o záležitost státu.
  • 27.9.2009 - Vyhlášení Národního parku Křivoklátsko neschvaluje 78 procent z 312 účastníků ankety na Křivoklátě. Obyvatelé Křivoklátu se v dotazníkovém průzkumu vyslovili proti chystanému vyhlášení Národního parku Křivoklátsko. Záměr ministerstva životního prostředí neschvaluje 78 procent z 312 účastníků ankety. Obava plyne především z toho, že se už po svém kraji nebudou moci volně pohybovat tak jako mohli doposud. Průzkumu se zúčastnilo 56 procent z 557 obyvatel trvale hlášených v Křivoklátě. Většina, 77,9 procenta, se vyslovila proti parku, opačný názor mělo 20,8 procenta hlasujících. Zbytek účastníků ankety nevěděl, k jaké variantě odpovědi se přiklonit. Podobně si chtějí ujasnit svůj postoj i lidé v Karlově Vsi, jediné obci, která by podle záměru ministerstva ležela celým územím uvnitř parku. Průzkum se má uskutečnit v říjnu. Starostka Iveta Kohoutová uvádí: "Plánujeme jmenovitou anketu stvrzenou podpisem s jednoduchým dotazem - zda jsou lidé pro nebo proti a proč. Podněty vzešlé z průzkumu chceme předat ministerstvu k případnému zapracování do navrhovaného zákona.Většina ze 120 obyvatel má například strach ze stavební uzávěry."

Anketa:

Jaký je Váš názor na zřízení Národního parku Křivoklátsko ?
 
 
  • 26.10.2009 - Vedení Středočeského kraje v čele s hejtmanem Davidem Rathem národní park vítá. I proto se vydal hejtman se svým náměstkem za ministrem životního prostředí Ladislavem Mikou, aby se seznámili s návrhem na vyhlášení národního parku Křivoklátsko. Tisková mluvčí Středočeského kraje Berill Mascheková: „Středočeský kraj považuje tento návrh za velmi prospěšný projekt, protože by došlo k vysokému stupni ochrany velmi zachovalých smíšených lesů velkého souvislého rozsahu asi tisíc hektarů, které se nalézají v centru jinak velmi industrializovaných Čech.“ 
  • O správnosti vyhlášení národního parku Křivoklátsko je přesvědčen i sám hejtman David Rath: „Pokud návrh zákona ministerstvo předloží ještě v tomto volebním období, tak mu chce Středočeský kraj v tomto záměru pomáhat a bude se snažit případné odpůrce přesvědčit o výhodách pro obyvatele kraje.“ Občané se bojí stále stejné věci - nemožnost volného pohybu a stavební uzávěry.
  • 29.10.2009 - Petr Hůla, vedoucí CHKO Křivoklátsko, vysvětloval v Muzeu T. G. Masaryka v Rakovníku, co by obnášelo vyhlášení Národního parku Křivoklátsko. Petr Hůla uvádí, že by se jednalo o jedinečný - první vnitrostátní národní park. CHKO Křivoklátsko by tvořila jeho vnější hranici. Na jeho území bylo po dvacetiletém výzkumu nalezeno 1800 druhů rostlin, z nichž se některé nevyskytují mimo jeho území. V okolí Karlovy vsi je po Brdech největší komplex lesa v Evropě. V současné době přemnožená spárkatá zvěř ničí vzácné biotopy /mezi nimi i vysazené druhy (daněk, muflon, jelen sika)/. Chybí přirození predátoři, rys, medvěd a vlk (predátor je živočich živící se dravým způsobem, šelma - pozn. autora). Byli vyhubeni před 250 lety. Podle slov Petra Hůly se podle zkušeností z národních parků v Evropě zvýší prestiže obcí, příjem a počet pracovních míst. V prvních zónách národního parku budou lidé chodit po vyznačených stezkách. Ale obyvatelé obcí na jeho území budou mít volný přístup do lesa (borůvky, houby, palivové dříví). Počítá se s dvanácti strážci, kteří budou mít stejnou pravomoc jako policie. Proti parku nebyl nikdo ze zúčastněných. Spolupráci nabídl Okrašlovací spolek Muzea T.G.M. a SZeŠ Rakovník.
  • 12.11.2009 - Další obavy přicházejí: občané jedné ze sousedících obcí na Kladensku - Bělče, mají strach, že přechodem do nejvyššího stupně ochrany už nebudou smět vstupovat do lesa. Občané z Bělče, Bratronic na Kladensku žijí s lesem hraničícím s Křivoklátskem od malička. Většina z těchto občanů vyslovila jasný nesouhlas v realizované anketě. Podle těchto občanů může záměr navrhovatelů uškodit nejen občanům, kterých se tato myšlenka přímo dotýká, ale také samotné přírodě. "Občané mají strach, že nedudou moci do lesa na houby nebo se podívat jen do nedalekého hradu Jenčova, který leží v lese - a sankce za porušení zákona budou obrovské", říká starosta obce Běleč Jiří Rohla. Občané mají strach, že zmizí jeleni a danci, rybolov bude jen na zvláštní povolení. Starosta Rohla je mimo jiné přesvědčen o tom, že se jedná o zájmy jistých skupin, které si dokonce nechaly v průběhu léta zhotovit průzkum mezi občany obce. Podivné je, že tehdy bylo 80% obyvatel pro zřízení tohoto parku. A právě proto si anketu bělečští provedli znovu a sami. S výsledkem jsme Vás seznámili v úvodu této zprávy. Podle Petra Hůly z CHKO Křivoklát se ale přeřazením do nejvyššího stupně ochrany významně zlepší stav křivoklátských lesů, zachová se jejich celistvost a držba před hrozící privatizací. Zřízením národního parku mají lesy šanci zůstat v majetku státu. Dle zákona je navíc v národních parcích půda nezcizitelná. Podle Petra Hůly se jedná především o záchranu přírodního bohatství. V takovém případě jsou i bělečští pro, poněvadž devastace lesů a prodej dřeva za každou cenu se ani jim nelíbí.
  • 14.1.2010 - Cyklisté chtějí, aby jim zůstal zachovaný stejný rozsah přístupu, jako mají dnes, kdy je Křivoklátsko chráněnou krajinnou oblastí. Jednání o budoucí podobě Národního parku Křivoklátsko ještě nejsou uzavřena a vlna nevole mezi občany se stále nese Křivoklátskem. Bojí se, že zřízení NP Křivoklátsko bolestivě zasáhne do jejich životů. Starosti s možným omezeným přístupem mají krom běžných občanů například také cyklisté. Za organizaci Česká mountainbiková asociace se v těchto dnech nechala slyšet na webových stránkách organizace Hana Hermanová: „Upozornili jsme na to, že vyhlášením Národního parku na Křivoklátsku dojde ze zákona k významnému omezení přístupu cyklistů, a že vzhledem k charakteru území a jeho současné poměrně nízké návštěvnosti je to zbytečně restriktivní krok. Naším záměrem je to, aby cyklistům zůstal zachovaný stejný rozsah přístupu, jako mají dnes, kdy je Křivoklátsko chráněnou krajinnou oblastí. Chceme, aby tento přístup byl definován jako právo, a nikoli jako povolení. “
 
„Ne vždy byla veřejná prezentace plánů na vyhlášení národního parku odměněna potleskem, ale takový je život. Určitě je ale správné, aby byli lidé, kterých se náš záměr týká, informováni a měli možnost vyjádřit svůj názor. Všechny nasbírané poznatky, výhrady i připomínky jsme analyzovali a pokud byly jen trochu racionální, tak se je snažili do našeho projektu zapracovat", říká na závěr náměstek MŽP Pelc.
 
 
Zdroj: Středočeský kraj, Rakovnický deník 
Foto: M. Elznic, Archiv Rakovnicko.cz

 

Diskuze k článku Vznikne Národní park Křivoklátsko nebo ne?

Přidat komentář

Vaše jméno: Váš email:

Text komentáře:

Kolik je na jedné ruce prstů? Kontrolná otázka

Tomáš Klimeš E-mail Tomas.Klimes333 [a] seznam.cz Komentář vložen 25. 04. 2015, 10:56

Vážený přátele přírody ! Podporuji vzniku NP - Křivoklát protože jde o obrovské přírodní poklady a taky jde o nová pracovní místa,která vzniknou a obce dostanou z EU peníze na rozvoj obcí.Vemte všichni rozum do hrsti a koukejte ať je NP - Křivoklát vyhlášen. T. Klimeš