Železniční muzeum v Lužné - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 12. duben 2024 | Svátek má Julius

Zpravodajský servis

Zpravodajství

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Železniční muzeum v Lužné

Technické památky

Největším železničním muzeem v Čechách je železniční muzeum v Lužné

Datum 26. 07. 2009 Autor Rakovnicko

Železniční muzeum v Lužné
Popis:
Železniční muzeum Lužná u Rakovníka je největší železniční muzeum v Česku. Sídlí v bývalé výtopně Buštěhradské dráhy v železniční stanici Lužná u Rakovníka. Budovy i exponáty jsou v majetku Českých drah.
 
Historie:
V místě současného muzea byla roku 1871 vystavěna výtopna lokomotiv Společnosti Buštěhradské dráhy Lužná-Lišany. V areálu výtopny proběhlo několik přestaveb, naposledy roku 1924. V tomto roce byla vlastnická společnost zestátněna a výtopna přešla do majetku Československých státních drah. V Lužné bylo zřízeno depo parních lokomotiv, jejichž provoz udržovalo jako jedno z posledních až do konce 70. let 20. století. Depo samotné bylo používáno až do roku 1996. Okolo historických lokomotiv zde uchovávaných začalo působit několik skupin nadšenců zabývajících se historií železnicních vozidel kteří začali roku 1997 organizovat první výstavy. Současné železniční muzeum Českých drah bylo založeno roku 1999.
 
Expozice:
V muzeu je vystavena řada parních i motorových lokomotiv, historické osobní a nákladní vozy a speciální vozy. Většina parních lokomotiv je uchovávána v zastřešených stáních rozmístěných okolo točny. Mezi neobvyklé exponáty patří například zrekonstruovaný vůz na přepravu piva. V budově muzea lze navštívit výstavu věnovanou mj. historii zabezpečovacích zařízení a obsahující i některé historické předměty- staré telefonní přístroje, návěstidla, jízdenky aj. V provozu je také okruh úzkorozchodné trati která sem byla přenesena z hutě Poldi Kladno.
 
Provozní doba:
Muzeum je v provozu pouze v letní sezóně.
 
 
Mapa: MAPA
 
 
Oficiální stránky: Železniční muzeum v Lužné u Rakovníka   

Virtuální prohlídka ZDE  /  další virtuální prohlídky na Rakovnicku
 
 
Zdroj: Wikipedie     
foto: archiv Rakovnicko.cz

Fotogalerie k článku Železniční muzeum v Lužné

Železniční muzeum v Lužné Železniční muzeum v Lužné