Dějiny Rakovnicka od V. Kočky v prodeji ! - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 30. březen 2023 | Svátek má Arnošt

⌚ Změna času

| V neděli 26. března 2023 začíná letní čas. Hodinová ručička ve 2:00 přeskočí na 3:00.

Zpravodajství

Zpravodajský servis

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Dějiny Rakovnicka od V. Kočky v prodeji !

Knihy a DVD o Rakovnicku

Kniha autora a historika Václava Kočky Dějiny Rakovnicka vychází jako reprint originálu z roku 1936 z vydavatelství Agroscience Chrášťany v omezeném nákladu 1000 ks.

Datum 30. 12. 2009 Autor Rakovnicko

Dějiny Rakovnicka od V. Kočky v prodeji !
Název knihy: Dějiny Rakovnicka

Autor: Václav Kočka
Vydáno: 2009, Vydavatel Agroscience, spol. s r.o., Chrášťany
Cena:     650,- Kč

Jedná se o reprint z roku 1936, rozsah 724 stran, formát A5, pevná vazba
 
Obsah:
Zkratky pramenů, Úvod, Osídlení, 
I.      Panství křivoklátské, 
II.     Panství krušovské, 
        Pustiny, 
III.    Panství slabecké, 
IV.   Panství petrovické, 
V.    Statek hřebečnický,
VI.   Statek nižborský,
VII.  Panství točnické,
VIII. Statek olešenský, 
IX.   Panství mšecké,
X.    Panství rakovnické,

O autorovi
Václav Kočka se narodil 6. srpna 1875 v obci Čistá u Rakovníka, zemřel 23. dubna 1951 v Praze. Václav Kočka byl český poštovní úředník a amatérský regionální historik. V rodné Čisté vychodil obecnou školu, následně studoval na vyšší reálné škole v Rakovníku. Roku 1895 nastoupil na místo poštovního úředníka, ve kterém setrval až do odchodu do výslužby roku 1936. Od studií v Rakovníce se věnoval historii, ponejprve svého rodného městečka. Po přestěhování do Prahy v roce 1914, kde trvale pracoval na poště pozdějšího Masarykova nádraží, měl snazší přístup k pramenům ve zdejších archivech. Spolupracoval na soupisu místních jmen pořizovaném československým ministerstvem pošt. Později byl jmenován členem místopisné komise ČAVU, na jejíž práci se podílel až do roku 1947.
V těžišti jeho historického zájmu leželo Kralovicko a Rakovnicko, jejichž historii zpracoval ve svých dvou hlavních dílech, lokalitám mimo tuto oblast se věnoval výjimečně. Silnou stránkou Kočkova díla byl značný rozsah prostudovaných pramenů.

O knize
Zveme vás na výlet po okolí královského města Rakovníka. Naše exkurze nebude jen v rovině geografické, ale zavede nás do dob dávno minulých. Průvodcem je nejvýznamnější amatérský historik Rakovnicka - Václav Kočka. Ten, jakožto poštovní úředník, cestoval Rakovnickem a při této příležitosti sbíral záznamy o historii tohoto kraje. Sebrané paměti publikoval roku 1936 v knize Dějiny Rakovnicka, která je v nezměněné formě k dostání od 16. 12. 2009.

"Chrášťany. Ves se 157 domy a 855 obyvateli. Chrášťany prvotně náležely k hradu Křivoklátu. Před rokem 1358 byly 2 dvory kmetcí postoupeny jako nadání k faře zbečské. Není dokladů, zda nadání toto učinila královna Eliška († 1330), či teprve její syn král Karel. Farář zbečský pro odlehlost pronajal tyto dědiny Janu Hoštálkovi, který již r. 1402 seděl na Pšovlcích. Petr z Rakovníka r. 1418 pohnal Jana Hoštálka ze Pšovlk a Chrášťan. Za války husitské farář zbečský pozbyl obou dvorů.". - ukázka z knihy

Kniha je k dostání:
  • Agroscience, s.r.o., Chrášťany, agroscience@seznam.cz, tel.: 606 850 755
  • Knihkupectví M&K, Husovo nám. 115, Rakovník, evamartinovska@knihamk.cz, tel.: 313 512 370