Křivoklátským královským hvozdem - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 28. únor 2024 | Svátek má Lumír

* pf 2024 *

| Přejeme vám hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce !

Zpravodajský servis

Zpravodajství

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Křivoklátským královským hvozdem

Knihy a DVD o Rakovnicku

Velmi zajímavá a poutavá kniha autora Otomara Dvořáka z cyklu Tajemné stezky - Křivoklátským královským hvozdem vyšla v roce 2010.

Datum 28. 07. 2010 Autor Rakovnicko

Křivoklátským královským hvozdem
Název knihy: Tajemné stezky - Křivoklátským královským hvozdem
 
 
Autor: Otomar Dvořák
 
Vydáno: Nakladatelství Regia, 2010
Počet stran: 208
 
Cena: 249,- Kč
 
Hodnocení portálu Rakovnicko.cz: *****
 
 
Předmluva (úryvek)
 
Lesy, nekonečné lesy...
Zelené moře, jen místy přerušené ostrovy pastvin, polí a lidských sídel se překvapivě rozkládá v samém srdci Čech. Stačí vyjet jen dvacet kilometrů západně od Prahy - a připadáte si, jako byste podnikli cestu "strojem času" do dávné minulosti. Takhle vypadala česká krajina, dokud její tvář neproměnila zemědělská kolonizace a průmyslové podnikání. Můžete tady celé dny bloudit pod stinnou lesní klenbou po členitých hřbetech pahorků i balvanitými stržemi potoků, kolem bizarních skal, záhadných křížů a romantických rozvalin hrádků, můžete spatřit mlýny poznamenané povodněmi a temná ústí dávno zapomenutých štol, kde se už Keltové pokoušeli vyrvat zemi její poklady. Všude jako by tu dosud podřimovala ozvěna dávných příbehů o královských loveckých štvanicích, o jelenech s nevídaným parožím, které si lovec snadno spletl s korunou stromu, o divokých kancích, kteří svými kly vyrývali rokle potoků, o podivných lesních bytostech, jimž vládne ohnivý král duchů Dyma, o přestřelkách pytláků s hajnými, o hrůzných loupežnících Petrácích, o úkrytech zbožných poustevníků, o tragických láskách prchajících milenců a úkladných mordech...
 
 
Anotace
 
V samém srdci Čech, západně od Prahy se rozkládá rozsáhlé lesnaté území, jehož přírodní ráz nebyl dosud podstatněji narušen vlivem člověka. Křivoklátsko, nazývané podle významného gotického hradu, bývalo výsadním lovištěm českých knížat a králů a zdejší hluboké hvozdy si dodnes zachovaly ráz dávné divočiny. Tato kniha se vám pokusí přiblížit Křivoklátskou vrchovinu v celé mnohotvárnosti a rozmanitosti. Projdeme se skalnatým údolím řeky Berounky kolem místa, kde čert kdysi stavěl most, nebo kde slavný spisovatel Ota Pavel "potkal ryby", spatříme romantické hrady Křivoklát, Týřov, Jivno, Jenčov a Nižbor, odhalíme tajemství keltských zlatých pokladů, "propadlých zámků", osamělých poutních kostelíků a zaniklých hradišť, pokusíme se nalézt "kamenné ráčky" - trilobity, nahlédneme do štol dávných horníků i do divoké soutěsky Skryjských jezírek, vystoupíme na posvátnou horu staroslovanského boha Velese a podnikneme safari rájem zvěře v Lánské oboře. A k hlubokým lesům samozřejmě také patří napínavé historky o krutých bojích hajných s pytláky, o loveckých tradicích a nebývalých honech, o loupežnících, čarodějích a démonických strašidlech. Otomar Dvořák, známý spisovatel, autor poutavých cestopisů a historických románů je zasvěceným průvodcem, neboť se v tomto kraji narodil, prochodil ho křížem krážem a dodnes tady často pobývá.
 
Obsah
 
Úvod: Lesy, nekonečné lesy...
Lovecký hrad českých králů
Knížecí dvorec u řeky Mže
Tajemství Lánské obory
Prokletí lovci
Podivné příběhy z lesních stínů
Krajem rybáře Oty Pavla
Ve znamení trilobita
V říši boha Velese
Stín Krušné hory
Dědictví země Bohemium
Krajinou mlýnů k bohu Svarogovi
Slovo závěrem: Lidé a krajina
Výběr použité literatury
 

Související odkazy: Pověst: Strážný duch křivoklátských lesů Dyma
 
 
Zdroj: Rakovnicko.cz