Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 16. říjen 2018 | Svátek má Havel

Dopravní omezení

| Trvá úplná uzavírka silnice č. II/229 z důvodu opravy mostu ve Všesulově. Termín uzavírky je od 23. 7. 2018 do 17. 12. 2018.

Zpravodajství

Zpravodajský servis

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Povodně 2013 na Rakovnicku - aktualizováno

Příroda

Povodně 2013 se nevyhnuly ani Rakovnicku. Řeka Berounka je stále rozvodněná a její kulminace ve Zbečně proběhla v pondělí navečer. Nově byla přidána fotogalerie z povodní.

Datum 03. 06. 2013 Autor Rakovnicko

Povodně 2013 na Rakovnicku - aktualizováno
Aktuálně k 3.6.2013

Vodní stav Berounka Zbečno
 
3.6.2013 21:00 hodin - výška 608 cm, průtok 902 m3/s
 Škody jdoucí do milionů korun, které vznikly záplavami způsobenými dlouhotrvajícími dešťovými přeháňkami počátkem června 2013, se bohužel nevyhnou ani Rakovnicku.

Zrušeny byly desítky sportovních i kulturních akcí, které byly na první červnový víkend plánované. Venkovní akce nebylo možné realizovat z důvodů velkého a trvalého přívalu deště, který pokračoval prakticky celý první červnový víkend.

V době psaní tohoto článku ještě nekulminovala hladina řeky Berounky. Kulminace se očekává zítra, tj. v úterý v dopoledních hodinách. Současný stav je okolo necelých 6 metrů výšky hladiny a rychlosti průtoku okolo 800 kubíků vody za sekundu.

Voda z řeky Berounky zaplavuje chaty, kempy a rekreační střediska a způsobuje vysoké škody nejen na majetku. Již včera proběhla informace o třech mladících na raftu, kteří se v noci ze soboty na neděli rozhodli vyjet po Berounce z Křivoklátu a u jezu v Hlásné Třebani se převrhli a dva z nich se bohužel doposud nenašli. Třetí z mladíků se zachránil, doplaval ke břehu a poté byl podchlazený převezen do nemocnice k ošetření.

Kemp Višňová, ale také např. rekreační středisko a restaurace na Zvíkovci, jsou zatopené. Nejhorší situace byla již celý víkend ve Zbečně. Nyní se hladina pohybuje ve výšce okolo 5,8 metru s průtokem okolo 830 kubíků vody za sekundu. Velké problémy jsou také v Berouně, kde se řeka spojuje s dalšími místními toky (Litavka) a v lokalitě Na ostrově již zaplavila autobusové nádraží.

Tyršovo koupaliště v Rakovníku je kontaminované vylitím Lišanského potoka z jeho koryta již od neděle, když po celý víkend vydatně pršelo.

V obcích jsou menšími, ale nyní rozbouřenými toky zaplavené pozemky, domy, pole i fotbalová hřiště. Tam, kde kdysi bývaly hřiště, se nyní objevují nenadálé rybníky a veliké zaplavené plochy.

Záplavy ale nezpůsobily jen vylití potoků, řek a říček, ale také podemletí komunikací, železničních tratí, sesuvy půdy a s tím spojené nebezpečné pády stromů při silnějším větru. V obci Kalivody poblíž Řevničova padl vyvrácený strom na dům, naštěstí bez zranění. Hasiči následně strom odstranili. K dalším pádům stromů dochází v okolí Rakovníka, ale také v Račicích, Roztokách, Zbečně a Křivoklátu. Hasiči a dobrovolníci pomáhají také s čerpáním vody ze zatopených sklepů a garáží. Již se jednalo o desítky jejich zásahů.

V povodí řeky Berounky a na Křivoklátsku se také vlivem vydatných srážek mohou uvolnit kameny ze skalních masivů, buďte proto opatrní.

Na celém území Středočeského kraje platí i nadále stav nouze.

Vláda ČR vyčlenila peníze, které je možné ihned čerpat na nezbytné opravy komunikací a pokrytí škod. Zároveň EU slíbila poskytnutí finanční pomoci z fondu solidarity pro ČR, Rakousko. Německo a další postižené země.

Varování: Vodáci, neriskujte!!! Jde o život.

Hlavní hygienik varuje:
Lidé zasažení povodní, dodržujte zásady osobní hygieny, používejte ochranné prostředky - rukavice a holínky, balenou vodu, vyhodit vodou zasažené potraviny.Psychologická poradenská linka MV – povodně 2013
 
Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Policejním prezídiem zřídilo dne 2.6.2013 od 20,00 psychologickou poradenskou linku pro lidi zasažené povodněmi.  
 
Linka funguje NONSTOP na telefonním čísle:  974 834 688
 
Linka je určena zejména pro občany zasažené povodněmi a jejich blízké, slouží však také profesionálům (praktičtí lékaři, zástupci obcí, pedagogové, psychologové, členové Integrovaného záchranného systému), kteří zde mohou zjistit informace, jak optimalizovat své postupy při práci s lidmi zasaženými povodněmi.
 
Cílem linky je psychosociální podpora zasaženým:
  • psychologické poradenství
  • psychologická podpora
  • krizová intervence
  • přenos informací
Současně se zřízením linky HZS ČR prostřednictvím psychologů HZS krajů poskytuje psychosociální pomoc osobám zasaženým povodní.Ústřední automotoklub poskytl techniku a telefonní linky

Pokud jste na cestě a zastihnou vás potíže spojené s aktuálními povodněmi, můžete se obrátit se  Ústřední automotoklub.
 
K dispozici všem jsou krizové informační linky. Tou první je číslo 1234, kde se dozvíte informace o situaci na silnicích a rady o konkrétním stavu v daném místě. A popřípadě poskytnou další potřebné kontakty.
 
A pak je zde druhé číslo, tedy bezplatná linka ÚAMK, 800 123 003, která je za normálních okolností určena pro Zelené anděly – zpravodaje, kteří poskytují informace z terénu, ovšem v tuto chvíli přijímá informace o situaci v jednotlivých místech ČR a hlavním městě Praze v souvislosti s povodněmi. Tato čísla uvidí motoristé při příjezdu do Prahy na jejích hlavních komunikacích na světelných informačních tabulích.
 
A rada pro motoristy? Jediné rozumné řešení je, nevyjíždět, pokud to není nutné. A zcela se vyhnout cestě do centra Prahy, stejně jako do míst České republiky postižených povodněmi.

Další informace a fotografie aktuálního stavu budou postupně doplňovány.


Zdroj: Rakovnicko.cz, internet, média, hydro.chmi.cz
Foto: Rakovnicko.cz

Fotogalerie k článku Povodně 2013 na Rakovnicku - aktualizováno

Povodně 2013 na Rakovnicku - aktualizováno Povodně 2013 na Rakovnicku - aktualizováno Povodně 2013 na Rakovnicku - aktualizováno Povodně 2013 na Rakovnicku - aktualizováno Povodně 2013 na Rakovnicku - aktualizováno