Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 18. září 2018 | Svátek má Kryštof

Dopravní omezení

| Trvá úplná uzavírka silnice č. II/229 z důvodu opravy mostu ve Všesulově. Termín uzavírky je od 23. 7. 2018 do 17. 12. 2018.

Zpravodajství

Zpravodajský servis

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Železniční most u Strachovic

Technické památky

Jeden z nejkrásnějších a dnes již vzácných železničních mostů se nachází u Strachovic na Rakovnicku

Datum 20. 07. 2009 Autor Rakovnicko

Železniční most u Strachovic
Popis:
Většinu našich velkých historických železničních mostů nalezneme na místních tratích, vedených členitějším terénem. Hlavní tratě byly plánovány podle možností schůdnějšími trasami a navíc častěji podléhaly rekonstrukcím a modernizacím, při nichž byly mostní konstrukce vyměněny.
 
Jeden z nejkrásnějších a přitom však málo známých železničních mostů se klene přes krajinářsky cenné lesnaté údolí potoka Javornice u bývalého Kočkova mlýna jihovýchodně od obce Čistá na Rakovnicku. Do provozu byl spolu s železniční tratí z Rakovníka do Mladotic uveden roku 1899.
 
Most o celkové délce 105 m má ve středních Čechách ojedinělé kombinované konstrukční řešení. Na obou koncích mostu je vždy jedno pole, zaklenuté kamenným půlkruhovým obloukem o rozpětí 12,5 metru. Střední otvor nad vlastním údolím je přemostěn pozoruhodným příhradovým ocelovým nýtovaným vazníkem s obloukovou dolní pásnicí (v odborné terminologii dolnoparabolickým nosníkem). Rozpětí této staticky výhodné konstrukce činí 57 metrů.
 
Maximální výška nad dnem údolí dosaahuje 25,7 metru. 
Celá stavba se dochovala v autentické podobě, prakticky bez mladších úprav. Použité konstrukční řešení v kombinaci kamenných kleneb a příhradového vazníku s horní mostovkou a  obloukovou dolní pásnicí je v Čechách dnes již vzácné. Objevuje se jen v mnohem jednodušším a méně zdařilém provedení na mostě v Ústí u Nové Paky na Jičínsku. Obdobně řešený girlandový příhradový vazník má i střední pole známého mostu přes údolí Jizery na trati z Kořenova do Harrachova nebo most v Chrástu u Plzně.
 
Most u Strachovic patří bezesporu k nejpůsobivějším dílům železničního stavitelství na území středních Čech.
 
 
GPS pozice:  N  50°1'6.01",  E  13°31'59.886"
 
 
Mapa: MAPA
 
 
Zdroj: 100 technických a industriálních staveb Středočeského kraje /Dvořáková, Jiroušková, Pešta, Frič/, 2008
foto: archiv Rakovnicko.cz

Fotogalerie k článku Železniční most u Strachovic

Železniční most u Strachovic