Pátrání po památkách na hranicích Sudet - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 30. březen 2023 | Svátek má Arnošt

⌚ Změna času

| V neděli 26. března 2023 začíná letní čas. Hodinová ručička ve 2:00 přeskočí na 3:00.

Zpravodajství

Zpravodajský servis

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Pátrání po památkách na hranicích Sudet

Další zajímavosti

Zderaz / Dnešní poohlédnutí po zanikajících památkách věnujeme části území okresu Rakovník, které původně hraničilo s bývalými německými Sudety

Datum 09. 12. 2009 Autor Rakovnicko

Pátrání po památkách na hranicích Sudet
ZDERAZ
Vydáváme se směrem z Rakovníka na Jesenici, projíždíme obce Senomaty, Pšovlky a v obci Oráčov odbočujeme na křižovatce doprava směrem na původní název Čížkov, tedy dnešní oráčovskou věznici. Před věznicí odbočujeme doprava směrem na obec Zderaz. Nacházíme se na hranicích dávných Sudet, které víceméně respektovaly území starého podbořanského a rakovnického kraje. Poměr mezi českým a německým obyvatelstvem byl mnohde půl na půl, přesto zde lidé žili většinou v souladu. Před druhou světovou válkou však museli odejít ze Sudet Češi, po válce to bylo naopak. Přišli sem noví osadníci, mnozí zdaleka, zejména z Volyně, ze Slovenska, ale i třeba z Berounska. Kdo si myslí, že v tomto odlehlém koutě a místě rakovnického okresu nenajde žádné zajímavosti, ten by se opravdu mýlil. Na jednom jediném místě je možné najít hned několik velmi zajímavých kulturních a historických památek.

ŽIDOVSKÝ HŘBITOV
Dále v poli nacházíme starý a také pobořený židovský hřbitov, ke kterému kdysi vedla jedna z cest, které v průběhu časů a díky politické situaci a válečným obdobím, zanikly. Dnes jsou původní cesty buď zaorané a na jejich místech se nachází lány či pole, anebo se z nich staly zašlé polní cesty. Ke hřbitovu tedy nevede žádná cesta! Na místo jsme se dostali v době, kdy bylo možné dojít ke hřbitovu po polní cestě. Překvapil nás ale velmi žalostný pohled na zničené náhrobky, vandaly, ale také věky chátrání a nezájmu komunistické nomenklatury. Tento židovský hřbitov, pietní místo, by mělo být opravdu v čele zájmu organizací a institucí, které se snaží o znovuobnovení židovských památek. Obyčejní lidé na to obyčejně nestačí.

SYNAGOGA
Vystěhování a vztah lidí k původním památkám bohužel poznamenal jejich další vývoj. Například v bohaté vsi Zderaz, původně velikéžidovské enklávě, do které jsme se zanedlouho dopravili, se do dnešního dne zachovala, ač poničená a neopravovaná, židovská synagoga. Stejně jako nedaleký zapomenutý židovský hřbitov by bylo vhodné uchovat tuto památku i do budoucnosti. Co dodat. Synagoga je bohužel v takovém stavu, že její oprava je prakticky vyloučena. Na kraji obce míjíme další časem poničenou památku. Synagoga se nachází u hlavní silnice vedoucí obcí Zderaz.

KAPLIČKA SV. JANA NEPOMUCKÉHO
Pobořené zbytky kapličky sv. Jana Nepomuckého se nacházejí v místě, které vede po staré jesenické cestě směrem ke křížům. Dnes se sdružení místních občanů snaží o záchranu této pobořené kapličky. Občanské sdružení Zderaz se za pomoci pořádání kulturních a benefičních akcí snaží získat potřebné materiální a finanční prostředky pro obnovu této dnes poničené kapličky. Za pomoci příspěvků organizací i soukromníků se již podařilo zajistit statické zajištění kaple, především díky příspěvku 50 tisíc korun z fondu Purkyňovy nadace. Dále se podařilo vymýtit náletové dřeviny v okolí kaple. Letošní rok pořádá OS Zderaz vánoční benefiční koncert na podporu kapličky sv. Jana Nepomuckého.

FRANCOUZSKÝ KŘÍŽ A TŘI KŘÍŽE
Nedaleko odtud se vydáváme tímto směrem. Nacházíme jakési původní lesní ležení s valy, poté přicházíme na místo se starými lípami v polích, zvané U Křížku. Nedaleko mezi obcemi Kolešovice a Zderaz se nachází v polích křižovatka polních cest, na níž je umístěn mezi starými lípami obnovený kříž, ke kterému se váží staré historické události.
Poslední bitva Napoleonových pohrobků. Na tomto místě došlo v roce 1813 k jedné z posledních bitev napoleonských válek u nás.
Francouzský oddíl generála Vandamma přešel přes Krušné hory do Čech. Po porážce u Chlumce nešetřili vítězní Rusové poražené a několik uprchlíků bylo pobito i v těchto místech. Pamětníci vzpomínají, že se tady na poli ještě dlouho nacházely kosti. Tolik pár slov z historie a dochovaných zpráv. Celé dění zde připomínal francouzský kříž umístěný mezi stromy za obcí Zderaz, jehož kopie se zde opět vzpíná k nebi, a také nově renovované dřevěné tři kříže, které tady občané z Kolešovic společně s pracovníky Svazku měst a obcí Rakovnicka a Vlastivědným sborem Rakovnicka za finanční pomoci Středočeského kraje obnovili již v roce 2007. Vzhledem k tomu, že se jedná o zapomenuté památky, které byly v minulosti devastovány, musíme tímto poděkovat především pánům ze Svazku měst a obcí Rakovnicka za jejich bádání, ale také úsilí o získání nemalých prostředků a také vlastních sil, díky čemuž stojí tyto historické obnovené kříže opět na svých místech, tak, jak tomu bývalo kdysi.

Zdroj: M. Elznic, Rakovnický deník, Archiv Rakovnicko.cz

Fotogalerie k článku Pátrání po památkách na hranicích Sudet

Pátrání po památkách na hranicích Sudet Pátrání po památkách na hranicích Sudet Pátrání po památkách na hranicích Sudet Pátrání po památkách na hranicích Sudet Pátrání po památkách na hranicích Sudet

Diskuze k článku Pátrání po památkách na hranicích Sudet

Přidat komentář

Vaše jméno: Váš email:

Text komentáře:

Kolik je na jedné ruce prstů? Kontrolná otázka

Žádné komentáře Zatím nebyly vloženy žádné komentáře.