Slovník výtvarníků z Rakovníka a okolí - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 28. únor 2024 | Svátek má Lumír

* pf 2024 *

| Přejeme vám hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce !

Zpravodajský servis

Zpravodajství

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Slovník výtvarníků z Rakovníka a okolí

Knihy a DVD o Rakovnicku

Zajímavou informační publikaci mapující přes padesátku současných výtvarníků a umělců Rakovnicka autora Ivo Mičky vydala v roce 2010 Rabasova galerie Rakovník.

Datum 06. 02. 2010 Autor Rakovnicko

Slovník výtvarníků z Rakovníka a okolí
Název publikace: Slovník výtvarníků z Rakovníka a okolí

Autor: Ivo Mička
Vydáno: Rabasova galerie Rakovník, 2010

Náklad: 600 výtisků

Cena: ?,- Kč

Kniha vznikla za finanční podpory města Rakovníka


O Autorovi
Ivo Mička, muzikant, umělec, fotograf, redaktor rakovnických novin Rozvoj, Rakovnicko a poté Rakovnického deníku, vydavatel mnoha publikací souvisejících s životem na Rakovnicku, vydal další ze zajímavých publikací - Slovník výtvarníků z Rakovníka a okolí, který podle jeho slov vznikl díky spolupráci s akademickým malířem Václavem Zoubkem, ředitelem Rabasovy galerie a mnoha dalších zúčastněných osob, ale především na základě přímého oslovení současných žijících rakovnických výtvarníků a rodáků s uměleckým a výtvarným zaměřením.  


Popis:
Nejprve tu byl nápad zmapovat všechny žijící výtvarně se činící ženy a muže rakovnického regionu, a to bez ohledu na získaný stupeň profesionality. Následovalo shánění adres a telefonů a rozesílání dotazníků s prosbou o vyplnění a o pomoc při vyhledávání jmen dalších tvůrců, aby věděli a nikdo nebyl opomenut. Výzva vyšla i v tisku a pak se už jen čekalo na nadšenou odezvu – záplavu reprodukcí, fotek, mailů, vyplněných dotazníků, návštěv, telefonátů směrovaných k autorovi nebo do Rabasovy galerie. No, nebylo to tak divoké. Lidé od kumštu se ukázali překvapivě jako skromní a snad ani netoužící po nějakém zviditelnění. Přesto padesátka těch, kdo nezaváhal, vyšel radostně iniciátorům tohoto historického dokumentu vstříc a zaslal vše požadované, se přeci jen našla. „Slovník výtvarníků z Rakovníka a okolí“ je na světě a bude se líbit.
 
Kdo? Malíři, grafici, kreslíři, ilustrátoři, karikaturisti, fotograf, keramici, sochaři, řezbáři, kovotepci… Jiří Anderle, Miroslav Pangrác, Václav Vágner, Jiří Polák, Milan Kounovský, Libor Daenemark, Karel Kestner, František Králík, Pavla Aubrechtová, Václav Zoubek…

Slovník výtvarníků z Rakovníka a okolí
 
Každému z umělců patří dvoustrana na křídovém papíře. Na jednom listě podobenka tvůrce a slovníková data (jméno, titul, obor činnosti, datum a místo narození, adresa bydliště, vzdělání, zaměstnání, vyjádření k tvorbě, záliby, výstavy, realizace, zastoupení ve sbírkách, ocenění a členství ve výtvarných spolcích), zatímco protilehlá polovina je věnována reprodukcím jeho díla.
Někdo plochu využil, až přetékala, jiný, patrně veden snahou, aby moc nevyčníval, leccos o sobě a své práci vyslovit pominul, ale celkový dojem, především zásluhou akademického malíře Václava Zoubka a kvalitní litografie a tisku grafického studia Lokša PrePress, je vynikající.
Autor: Ivo Mička

Slovník vychází za finanční podpory města Rakovníka a lze jej zakoupit v Rabasově galerii v Rakovníku.

Diskuze k článku Slovník výtvarníků z Rakovníka a okolí

Přidat komentář

Vaše jméno: Váš email:

Text komentáře:

Kolik je na jedné ruce prstů? Kontrolná otázka

Žádné komentáře Zatím nebyly vloženy žádné komentáře.