Sametový příběh rakovnické revoluce - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 26. duben 2024 | Svátek má Oto

Zpravodajský servis

Zpravodajství

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Sametový příběh rakovnické revoluce

Knihy a DVD o Rakovnicku

Sláva Pilík vydává ve spolupráci s vydavatelstvím Gelton zajímavou knížku mapující listopadové události roku 1989 na Rakovnicku

Datum 15. 11. 2009 Autor Rakovnicko

Sametový příběh rakovnické revoluce
Název knihy: Sametový příběh rakovnické revoluce

Autor: Sláva Pilík 
Vydáno: 2009, Vydavatelství Gelton - Jiří Červenka
Ilustrace: Milan Kounovský
Autoři fotografií: Vlastimil Beneš, Jan Šmidrkal

Cena
: 140,- Kč


Křest knihy Sametový příběh rakovnické revoluce se uskuteční v pondělí dne 16. listopadu 2009 v 18 hodin v mansardě Muzea T.G.M. v Rakovníku.
 

O autorovi
Stanislav Pilík (1950), redaktor Slánských listů, píšící pod jménem Sláva Pilík, žije v Rakovníku již téměř padesát let. Narodil se ale v Příbrami a rodina se třikrát stěhovala. Po čtyřech letech v Telči zakotvil od páté třídy v Rakovníku. Střední vzdělání absolvoval v Praze na ekonomické škole zahraničního obchodu. Po událostech v srpnu 1968 byl přijat na Fylozofickou fakultu Karlovy univerzity na katedru romanistiky. Po prvním ročníku vysoké školy ovšem "utekl" k rockové hudbě, jejíž vábení bylo tehdy v začítcích sedmdesátých let silnější. Po práci v rakovnické Šamotce skládal vlastní skladby, psal k nim texty, hrál doprovodnou kytaru a zpíval v rakovnické amatérské kapele M.D.A.
Vše přerušila povinná základní vojenská služba. Tam ještě hrál ve dvou souborech a na banjo ve vojenské trampské skupině. K hudbě se po vojně nevrátil, ale k jinému kumštu ano. Bylo to v podobě krátkého působení ve "velkém" Tylově divadle a dlouhých let práce v rakovnickém loutkařském souboru Před Branou, kde přičichl také k režii. 
Jeho další velkou láskou byl a stále je sport, kterému se věnuje od poloviny 80. let. Vedl dlouhá léta rakovnické lední hokejisty jako trenér a také se začal věnovat vytrvalostnímu, zvláště maratónskému běhu, který je jeho láskou doposud.
Od osmdesátých let přispívá do rakovnického tisku, kam převážně píše sportovní reportáže. V roce 1989 byl u zrodu Občanského fóra v Rakovníku a s velkým elánem se věnoval podpoře tehdejších změn ve společnosti. Snad i proto, že znal okolnosti, za kterých byl jeho druhý otec odsouzen kvůli politickým protestům v roce 1968 do věznice v Plzni - Bory a jeho matka musela odejít z práce v rakovnickém Tosu.
K pravidelnému psaní v novinách se dostal spíše náhodou, když v Rakovníku vznikl po roce 2000 soukromý týdeník Objektiv.
Svou novinářskou pozici ale našel plně až v redakci Slánských listů, kde působí od roku 2005. Věnuje se tu hlavně zpravodajství, politickým i občanským kauzám a na zpravodajském serveru www.slanskelisty.cz rovněž sportovní tematice. 
 
 
O knize
"Touto myšlenkou jsem se zaobíral dlouho. Pořád mi něco říkalo, že by bylo dobré, snad správné a možná i důležité, něco o té době, o těch situacích, atmosféře, sounáležitosti a hlavně o obrovském nadšení, ale i o strachu a obavách přece jen napsat. "Tys tam přece byl, musíš něco vyplodit, kdo by to udělal?" říkal mi dlouhé měsíce kamarád Honza v jedné z rakovnických hospůdek. "A je to tvoje povinnost," potvrdil v záplavě nahromaděného "češství", podpořeného v našich končinách tradičně tradičním a zcela jasným zlatavým Bakalářem. Ta otevřenost mne přesvědčila. I proto, že jsem ten pocit v sobě dlouho nosil. Pocit, jaký jsem měl tenkrát před dvaceti lety.
Podobně jako tehdy jsem v tom nebyl sám a jsem přesvědčen, že stejně jako tehdy, bez toho vlídného přijetí přátel, bez vzájemného povídání, v němž se objevovaly zdánlivě ztracené vzpomínky, by text této knížky nevznikl. Jako tenkrát cítím, že jsme v tom společně.
Ty rozhovory, ať už to bylo u Vaška Procházky na zahradě, s Mírou Urbánkem v jeho firmě, s Evou Kodešovou v divadelní restauraci, s Ivem Brůžkem u Hrozna, s bratry Zdeňkem a Petrem Prokešovými v Petrovicích, či s Oldou Bauerem na zahrádce rakovnické Střelnice, a nejen s nimi, byly totiž neobvyklé a jedinečné. A jsem moc rád, že se mi při nich dostalo těch krásných chvil, které mi po létech znovu připomněly tu nádhernou náladu doby konce roku 1989 v Rakovníku. 
Slovo autora knihy

Knihu je možné zakoupit v Muzeu T.G.M. v Rakovníku 

Diskuze k článku Sametový příběh rakovnické revoluce

Přidat komentář

Vaše jméno: Váš email:

Text komentáře:

Kolik je na jedné ruce prstů? Kontrolná otázka

Žádné komentáře Zatím nebyly vloženy žádné komentáře.