Meziválečný tramping na Rakovnicku - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 18. červen 2021 | Svátek má Milan

Odběrové místo COVID-19 Dukel. hrdinů 200, Rak. (modrý stan u lékárny)

| PCR testy PO-PÁ 7,30 - 11,00 h. / ANTIGENNÍ testy PO, ST, PÁ 12,00 - 15,30 h.

Zpravodajství

Zpravodajský servis

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Meziválečný tramping na Rakovnicku

Knihy a DVD o Rakovnicku

Státní okresní archiv Rakovník vydal zajímavou publikaci o historii trampingu na Rakovnicku

Datum 13. 08. 2009 Autor Rakovnicko

Meziválečný tramping na Rakovnicku
Název knihy: Meziválečný tramping na Rakovnicku

Autor: Jan Krško
Vydáno: 2008, Státní okresní archiv, Rakovník
Cena: 154,- Kč (infocentrum Rakovník)
Cena: 199,- Kč (Knihkupectví Kanzelsberger)

O knize
Státní okresní archiv Rakovník vydal zajímavou publikaci o historii trampingu na Rakovnicku. Jejím autorem je Jan Krško.  Kniha, jak již název napovídá, pojednává o historii meziválečného trampingu na Rakovnicku. Po krátké předmluvě následují kapitoly Úvod do studia trampingu, Trampové v rakovnické přírodě, Osady, Trampové v Rakovníku, Závěr, Prameny a literatura a místní a jemnný rejstřík.
 
"Kouzlo volného táboření v přírodě, kouzlo trampingu probouzelo a probouzí nadšence snad ve všech částech naší vlasti. Nechybí mezi nimi téměř žádná sociální skupina, od pomocného dělníka po náměstka primátora, od nejmladší po nejstarší generaci. Zasloužilí důchodci s nadšením zasvěcují do tajů trampingu svá vnoučata a vracejí se alespoň touto cestou do svých mladistvých let. Bohatí i chudí odhazují všechny společenské předsudky a stávají se načas obyčejnými, bezprostředními bytostmi. K těmto obdivovatelům nekonečných dálek jsem se ve svých 14 letech zásluhou bratra přiřadil rovněž já. 
V mých představách však byl tramping omezen jen na táboření pod širým nebem, v "horším" případě ve stanu. Na svých cestách přírodou jsem proto nechápal, proč mě někteří prošedivělí obyvatelé chat zdraví trampským pozdravem Ahoj a zasvěceně se mnou mluví o tom, kde jsem byl a kde budu nocovat. Často jsem si kladl otázku, co mohou mít uživatelé těchto rekreačních zařízení společného s trampingem. K poznání celého stavu věcí mi jednou pomohla nečekaná událost.
Náhlá průtrž mračen v červencové noci roku 1989 mi předčasně ukončila poklidný spánek uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Karlovy Vsi. S promočenými věcmi jsem prošel obcí a vydal se podél rozvodněného potůčku k roztockému nádraží. Po několika kilometrech se kolem mě začaly objevovat první chaty a jelikož déšť nepřestával, schoval jsem se na chvíli pod terasou jedné z nich. Najednou se otevřely dveře a starší manželský pár mě zval dovnitř na čaj. Po bližším seznámení se oba rozpovídali o tradicích zdejší chatové osady, které měly kdysi s romantikou volného táboření v přírodě mnoho společného. Tak jsem poznal kořeny trampingu a začal se na některé obyvatele pohodlných chat dívat jinak. Současně se mi poprvé představila jedna z nejslavnějších trampských osad Rakovnicka - osada Údolí hříchu.." - ukázka z předmluvy autora knihy

V souvislosti s vydáním knihy probíhá od června letošního roku výstava Historie trampingu na Rakovnicku ve výstavní síni Na Radnici v Rakovníku se zajímavými fotografiemi, články a informacemi. Všem zájemcům doporučuji tuto výstavu, která potrvá až do 6. září 2009, navštívit.

Kniha je k dostání mimo jiné v informačním centru Rakovník, Husovo nám. nebo ve výstavní síni na Radnici.

Diskuze k článku Meziválečný tramping na Rakovnicku

Přidat komentář

Vaše jméno: Váš email:

Text komentáře:

Kolik je na jedné ruce prstů? Kontrolná otázka

admin E-mail info [a] rakovnicko.cz Komentář vložen 13. 10. 2009, 11:43

Samozřejmě, pokud budou knihy o Rakovnicku aktuálně k dostání, můžeme Vám je zaslat poštou na dobírku.

Ivana E-mail Ivana.Kryslova [a] seznam.cz Komentář vložen 08. 10. 2009, 13:44

Vážení,mohli byste mi,prosím danou knihu \"Meziválečný tramping na Rakovnicku\" zaslat?