Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie
Dnes je 10. květen 2025 | Svátek má Blažena
Uzavírky a změny v dopravě (Rakovnicko)
| Aktuální informace o uzavírkách a dopravních omezeních na Rakovnicku.Zpravodajský servis
Zpravodajství
iSEZNAM Rakovnicka
Pamětihodnosti
Paměť regionu
Odkazy
Archiv zpráv
Nejčtenější články
Další články z rubriky
HTC Desire - revoluční komunikátor
Věda a technika
Systém Android je stále populárnější. Největší skok ve výkonu, rozšíření a funkcích přináší mobilní telefon - komunikátor od společnosti HTC s názvem Desire (Bravo).
21. 08. 2010
Rakovnicko
AKTUALIZOVÁNO - klikni zde
Jak by se dal zhodnotit v krátkosti nový komunikátor od firmy HTC? Není jednoduché popsat, co všechno vlastně umí a dokáže takový komunikátor. Jako skalní uživatel mobilních telefonů společnosti Nokia se systémem Symbian jsem měl nejprve velké obavy. Ty se ale rozplynuly ve chvíli, kdy jsem měl možnost nový telefon bez hardwarové klávesnice vyzkoušet a otestovat. Jakmile jsem telefon držel v ruce, bylo rozhodnuto. Telefon má neuvěřitelně rychlé reakce, srovnat ho nelze s žádným z nokiáckých předchůdců. Telefon je velmi útlý, poměrně lehký, přes celou přední část je kromě 4 spodních hardwarových kláves Home - Menu - optický trakball + tlačítko a dvojklávesou zpět - hledat umístěn velký touch Amoled display. Na horní straně je tlačítko On-Off a zdířka na klasická sluchátka/audio výstup. Na levé straně mobilu je tlačítko volume, se kterým jsem zpočátku trochu bojoval. Vadilo mi, že když vezmu mobil do ruky, zmačknu nechtěně právě toto tlačítko a vadilo mi stálé zapínání režimu zvuku vibrace - tichý - zesílit. Celá věc ohledně nechtěného zmačknutí se dá ale lehce vyřešit pomocí softwarové aplikace, ale o tom později. V dolní části telefonu je mini usb přípojka k pc apod.. Na zadní straně najdete led diodu a fotoaparát s 5 megapixely a reproduktor. Telefon byl dodán s baterií 1400 mAh a 2 GB microSD kartou. Paměťová karta je pro účely sledování filmů a videa, focení apod., poměrně malá, proto jsem situaci řešil pořízením 16 GB karty / za několik set korun /.
Ovládání
Po zapnutí, které trvá několik sekund, se na obrazovce objeví programové prostředí HTC Sense se svými obrazovkami. Jako první obrazovka jsou hodiny a také počasí s možností zobrazování počasí podle stávající pozice a také několik dalších lokalit. Ovládání přes touch obrazovku je velmi jednoduché, intuitivní ale hlavně velmi přesné, čehož jsem se nejvíce obával. Na softwarové klávesnici se píše velmi přesně a lze volit mezi několika typy klávesnice (telefonní, qwerty). V základu lze používat funkce telefonu - volání, sms, mms, data (dle tarifu mobilního poskytovatele), wi-fi síť, bluetooth, webový prohlížeč, e-mail klient Pošta, G-mail klient, dále propracovanou aplikaci Mapy Google, GPS modul, Fotoaparát - kameru, v nastavení pak synchronizaci, zvukové profily, nastavení osvětlení apod. Většinu synchronizací a nastavení lze volit automaticky nebo ručně. Propracované Google vyhledávání jak v telefonu tak na internetu. V menu nastavení je také volba připojení k počítači přes usb kabel (jako modem - disková jednotka - synchronizační modul - nebo pouze nabít baterii, dále zabezpečení, nastavení gest, zámků SIM karty, hesel, instalace z karty SD apod.., dále datum, čas a jazyk či klávesnice. V menu nastavení se také lze dozvědět všechny informace o telefonu (využití baterie, info o softwaru, hardwaru, připojení atd..).
Vysouvací menu, přes které se ze spodní části obrazovky dostanete na volání (uprostřed), nastavení (vpravo) obsahuje také správce aplikací/programů (vpravo), kde najdete všechny instalované programy.
Software
A tady jsem velmi spokojený. Android aplikace - to jsou tisíce aplikací, které si lze vybrat z Marketu (obchod propojený s mobilem na internetu), z nichž valná většina je zdarma. Aplikace se navíc neustále obnovují, probíhají upgrady a vylepšení. Zvolit si lze opravdu tisíce různých možností a aplikací, které jsou omezeny snad jen kapacitou paměti telefonu a v Čechách také nemožností si placené aplikace pořídit (pokud nejste vlastníkem tzv. telefonu s rootem nebo nevlastníte americkou sim kartu) - aktualizováno - koncem roku 2010 již byla zprovozněna možnost plateb i z ČR. Neplacené aplikace obsahují většinou proužek s reklamou ve spodní části. Přesto lze některé placené aplikace pořídit také jinde než na Marketu - přímo u výrobců aplikace a je možnost pořídit je prostřednictvím placené služby Paypal nebo platbou kreditní kartou. - aktualizováno - další možností je přímé nahrání aplikace z internetu z webu Marketu přímo do mobilu bez nutnosti mít mobil u sebe.
Namátkou vybírám základní aplikace, bez kterých se žádný "androiďák" neobejde: Manažer aplikací, manažer na internetová fóra, widgety obecně (počasí, zpravodajství, sms zprávy, e-maily, kalendář atd.), zvukový manažer, zálohovací aplikace, budíky a alarmy, rádio, kompas, mapy, gps navigace, prohlížeč office dokumentů, manažer baterie, baterka na svícení přes display nebo diodu, icq, facebook aplikace, im manažer - internetové volání, galerie na fotografie, hlasový záznamník, hodiny, kalkulačku, hudební aplikace, ale lze instalovat i např. propracované Google mapy hvězdné oblohy spojené se senzorem - kam namíříte, uvidíte ty správné hvězdy a planety a jejich názvy; nebo databázi IDBM - sledujete nově vydávané filmy a žebříčky, herce apod., hry jako šachy nebo kuličky reagující na senzor umístěný v telefonu; meteorologické předpovědi, televizní program snad všech televizí, tiskové servery, scany a scannery (slouží jako naskenování dokumentů do mobilu a následné odeslání e-mailem nebo na tiskárny online nebo na zakoupení nebo stažení aplikací), ale také internetovou televizi, čtečky e-reader, různé přehrávače videí, divx filmů, analyzery sítí, vodováhu, ale třeba i detektor kovů a mnohé a mnohé další. Mezi základní aplikace samozřejmě patří Market (obchod), ze kterého se většina aplikací stahuje po připojení telefonu do sítě wi-fi nebo mobilní 3G sítě a nebo přes internet. Programy a aplikace pro systém Android se neuzavírají (většinou) a nemají tedy tlačítko Exit. To je řešeno inteligentně tak, že pokud telefon potřebuje, aplikace ukončí nebo naopak mohou běžet na pozadí. I tady lze použít aplikaci na ukončení programu nebo aplikace a uvolnit si tak paměť telefonu na jinou další činnost.
Propracovaná je možnost vytvoření Gmail účtu a možnost stahování všech mailů, které máte, do jedné schránky a mít tak přehled o veškeré komunikaci prostřednictvím jediné aplikace. Zprávy lze navíc nastavit při odesílání tak, že jsou odesílány z původních mailů, na které došly, což je také výhoda a příjemce nepozná, že používáte Gmail. Navíc Gmail poštovní klient umí nejen synchronizovat online zprávy a práci na mobilu, ale také dokáže zálohovat sms zprávy. Podobně funguje funkce Lidé (kontakty), kterou lze mít pouze na jednom místě a neustále synchronizovat s internetovými kontakty ve schránce; a také tak funguje kalendář Google. Jakmile tedy něco uděláte, změníte, pošlete apod., a jste přitom připojeni na síť (datovou), data na internetu jsou automaticky upravena také. Jen se malinko obávám ochrany dat, vzhledem ke společnosti Google a evropským kauzám typu Street View projektu apod.. Po umožnění nastavení Zaměření přes bezdrátové sítě nebo Použít satelity, jste vlastně neustále "jakoby pod kontrolou". Ale i tyto funkce lze deaktivovat. Funkce Lidé navíc sdružuje veškeré kontakty (Google, telefon, sim karta, Facebook) do jedné aplikace a tím máte přehled o tom, co právě dělají Vaši přátelé. Funkce jsou tedy poměrně dost zaměřeny na komunitní sítě, z čehož vyplývá i celá struktura a provedení. Popisovat zde všechny možnosti jsou nad limit tohoto článku a na českém internetu funguje několik fór, která se vším, co souvisí s android systémem, velice podrobně zabývají. Za největší jmenuji ANDROID FÓRUM (otevřená komunita pro otevřenou platformu), kde by měl každý, kdo s Androidem neumí a má zájem, měl asi začít.
Quick Launch
K ovládání hardwarových tlačítek slouží aplikace Quick Launch. O co jde? HTC Desire má celkem 6 HW kláves. Pomíjím tlačítko "power" a "ovládání hlasitosti". Chcete-li využít dalších možností tlačítek "Home" a "Search", pořiďte si tuto aplikaci. Ona sice ještě má možnost nastavení tlačítka "Kamera", ale tu se bohužel nedaří rozchodit, prioritně ji totiž užívá prostředí android při listování a otevírání aplikací (a přesouvání obrazovky a docku) v default menu přístroje. Na tlačítko Home můžete přiřadit až dvě libovolné aplikace (krátký stisk - dva krátké stisky klávesy) a na tlačítko Search lze přiřadit jednu aplikaci dlouhých stiskem. V notifikační liště telefonu pak lze mít ještě jednu nastavenou aplikaci. Celkově lze tedy využít až 4 aplikace navázané na HW tlačítka telefonu. Lze si tak nastavit na jeden stisk různé programy, nastavení, oblíbenou hru nebo např. led světlo (v noci) apod..
Upozornění: Tlačítko Home nemusí pracovat zcela v pořádku - závisí na verzi android systému, instalované ROM, na použití prostředí (Sense - Launcher) a na tom, kterou aplikaci máte po stisku nastavenou jako defaultní.
Co se mi nejvíc líbí:Jak by se dal zhodnotit v krátkosti nový komunikátor od firmy HTC? Není jednoduché popsat, co všechno vlastně umí a dokáže takový komunikátor. Jako skalní uživatel mobilních telefonů společnosti Nokia se systémem Symbian jsem měl nejprve velké obavy. Ty se ale rozplynuly ve chvíli, kdy jsem měl možnost nový telefon bez hardwarové klávesnice vyzkoušet a otestovat. Jakmile jsem telefon držel v ruce, bylo rozhodnuto. Telefon má neuvěřitelně rychlé reakce, srovnat ho nelze s žádným z nokiáckých předchůdců. Telefon je velmi útlý, poměrně lehký, přes celou přední část je kromě 4 spodních hardwarových kláves Home - Menu - optický trakball + tlačítko a dvojklávesou zpět - hledat umístěn velký touch Amoled display. Na horní straně je tlačítko On-Off a zdířka na klasická sluchátka/audio výstup. Na levé straně mobilu je tlačítko volume, se kterým jsem zpočátku trochu bojoval. Vadilo mi, že když vezmu mobil do ruky, zmačknu nechtěně právě toto tlačítko a vadilo mi stálé zapínání režimu zvuku vibrace - tichý - zesílit. Celá věc ohledně nechtěného zmačknutí se dá ale lehce vyřešit pomocí softwarové aplikace, ale o tom později. V dolní části telefonu je mini usb přípojka k pc apod.. Na zadní straně najdete led diodu a fotoaparát s 5 megapixely a reproduktor. Telefon byl dodán s baterií 1400 mAh a 2 GB microSD kartou. Paměťová karta je pro účely sledování filmů a videa, focení apod., poměrně malá, proto jsem situaci řešil pořízením 16 GB karty / za několik set korun /.
Ovládání
Po zapnutí, které trvá několik sekund, se na obrazovce objeví programové prostředí HTC Sense se svými obrazovkami. Jako první obrazovka jsou hodiny a také počasí s možností zobrazování počasí podle stávající pozice a také několik dalších lokalit. Ovládání přes touch obrazovku je velmi jednoduché, intuitivní ale hlavně velmi přesné, čehož jsem se nejvíce obával. Na softwarové klávesnici se píše velmi přesně a lze volit mezi několika typy klávesnice (telefonní, qwerty). V základu lze používat funkce telefonu - volání, sms, mms, data (dle tarifu mobilního poskytovatele), wi-fi síť, bluetooth, webový prohlížeč, e-mail klient Pošta, G-mail klient, dále propracovanou aplikaci Mapy Google, GPS modul, Fotoaparát - kameru, v nastavení pak synchronizaci, zvukové profily, nastavení osvětlení apod. Většinu synchronizací a nastavení lze volit automaticky nebo ručně. Propracované Google vyhledávání jak v telefonu tak na internetu. V menu nastavení je také volba připojení k počítači přes usb kabel (jako modem - disková jednotka - synchronizační modul - nebo pouze nabít baterii, dále zabezpečení, nastavení gest, zámků SIM karty, hesel, instalace z karty SD apod.., dále datum, čas a jazyk či klávesnice. V menu nastavení se také lze dozvědět všechny informace o telefonu (využití baterie, info o softwaru, hardwaru, připojení atd..).
Vysouvací menu, přes které se ze spodní části obrazovky dostanete na volání (uprostřed), nastavení (vpravo) obsahuje také správce aplikací/programů (vpravo), kde najdete všechny instalované programy.
Software
A tady jsem velmi spokojený. Android aplikace - to jsou tisíce aplikací, které si lze vybrat z Marketu (obchod propojený s mobilem na internetu), z nichž valná většina je zdarma. Aplikace se navíc neustále obnovují, probíhají upgrady a vylepšení. Zvolit si lze opravdu tisíce různých možností a aplikací, které jsou omezeny snad jen kapacitou paměti telefonu a v Čechách také nemožností si placené aplikace pořídit (pokud nejste vlastníkem tzv. telefonu s rootem nebo nevlastníte americkou sim kartu) - aktualizováno - koncem roku 2010 již byla zprovozněna možnost plateb i z ČR. Neplacené aplikace obsahují většinou proužek s reklamou ve spodní části. Přesto lze některé placené aplikace pořídit také jinde než na Marketu - přímo u výrobců aplikace a je možnost pořídit je prostřednictvím placené služby Paypal nebo platbou kreditní kartou. - aktualizováno - další možností je přímé nahrání aplikace z internetu z webu Marketu přímo do mobilu bez nutnosti mít mobil u sebe.
Namátkou vybírám základní aplikace, bez kterých se žádný "androiďák" neobejde: Manažer aplikací, manažer na internetová fóra, widgety obecně (počasí, zpravodajství, sms zprávy, e-maily, kalendář atd.), zvukový manažer, zálohovací aplikace, budíky a alarmy, rádio, kompas, mapy, gps navigace, prohlížeč office dokumentů, manažer baterie, baterka na svícení přes display nebo diodu, icq, facebook aplikace, im manažer - internetové volání, galerie na fotografie, hlasový záznamník, hodiny, kalkulačku, hudební aplikace, ale lze instalovat i např. propracované Google mapy hvězdné oblohy spojené se senzorem - kam namíříte, uvidíte ty správné hvězdy a planety a jejich názvy; nebo databázi IDBM - sledujete nově vydávané filmy a žebříčky, herce apod., hry jako šachy nebo kuličky reagující na senzor umístěný v telefonu; meteorologické předpovědi, televizní program snad všech televizí, tiskové servery, scany a scannery (slouží jako naskenování dokumentů do mobilu a následné odeslání e-mailem nebo na tiskárny online nebo na zakoupení nebo stažení aplikací), ale také internetovou televizi, čtečky e-reader, různé přehrávače videí, divx filmů, analyzery sítí, vodováhu, ale třeba i detektor kovů a mnohé a mnohé další. Mezi základní aplikace samozřejmě patří Market (obchod), ze kterého se většina aplikací stahuje po připojení telefonu do sítě wi-fi nebo mobilní 3G sítě a nebo přes internet. Programy a aplikace pro systém Android se neuzavírají (většinou) a nemají tedy tlačítko Exit. To je řešeno inteligentně tak, že pokud telefon potřebuje, aplikace ukončí nebo naopak mohou běžet na pozadí. I tady lze použít aplikaci na ukončení programu nebo aplikace a uvolnit si tak paměť telefonu na jinou další činnost.
Propracovaná je možnost vytvoření Gmail účtu a možnost stahování všech mailů, které máte, do jedné schránky a mít tak přehled o veškeré komunikaci prostřednictvím jediné aplikace. Zprávy lze navíc nastavit při odesílání tak, že jsou odesílány z původních mailů, na které došly, což je také výhoda a příjemce nepozná, že používáte Gmail. Navíc Gmail poštovní klient umí nejen synchronizovat online zprávy a práci na mobilu, ale také dokáže zálohovat sms zprávy. Podobně funguje funkce Lidé (kontakty), kterou lze mít pouze na jednom místě a neustále synchronizovat s internetovými kontakty ve schránce; a také tak funguje kalendář Google. Jakmile tedy něco uděláte, změníte, pošlete apod., a jste přitom připojeni na síť (datovou), data na internetu jsou automaticky upravena také. Jen se malinko obávám ochrany dat, vzhledem ke společnosti Google a evropským kauzám typu Street View projektu apod.. Po umožnění nastavení Zaměření přes bezdrátové sítě nebo Použít satelity, jste vlastně neustále "jakoby pod kontrolou". Ale i tyto funkce lze deaktivovat. Funkce Lidé navíc sdružuje veškeré kontakty (Google, telefon, sim karta, Facebook) do jedné aplikace a tím máte přehled o tom, co právě dělají Vaši přátelé. Funkce jsou tedy poměrně dost zaměřeny na komunitní sítě, z čehož vyplývá i celá struktura a provedení. Popisovat zde všechny možnosti jsou nad limit tohoto článku a na českém internetu funguje několik fór, která se vším, co souvisí s android systémem, velice podrobně zabývají. Za největší jmenuji ANDROID FÓRUM (otevřená komunita pro otevřenou platformu), kde by měl každý, kdo s Androidem neumí a má zájem, měl asi začít.
Několik Android aplikací, bez kterých se neobejdete:
Aktualizováno 6.2.2011
Hlasové ovládání - telefon mluví !
Samostatnou kapitolou je možnost ovládání telefonu hlasem. Hlasové ovládání (Hlasové vytáčení) - vyhledávání obsahu telefonu pomocí hlasu, to je již známá věc. V tomto případě je dokonalost dovedena do nejvyšší možné míry. Telefon najde nejen kontakty, na které lze volat, ale umí dokonce uložit a posílat nadiktované sms-ky nebo vyhledá libovolný webový obsah přes Google search (Talk). Někdo to využije, když má plné ruce nebo třeba, když jede v autě.
Další šikovnou věcí je po stažení několika aplikací (TTS, hlasy, aplikace) možnost nechat si hlásit příchozí hovory od uložených kontaktů i nových volajících, ale také možnost nechat si přečíst sms zprávy, příchozí maily anebo data ze svých kalendářů. Funguje to spolehlivě a nemá to problém číst "správně česky" po instalaci českého hlasového modulu (Czech voice). Nemusí se tedy nijak zvlášť mluvit o tom, že není potřeba vyndavat telefon z kapsy, aby člověk věděl, kdo mu volá, kdo mu posílá peníze na účet anebo kdo a co mu píše. Stejně tak lze velmi dobře používat tento systém v autě při řízení apod.. Pro mě osobně je tato služba zcela nepostradatelná.
Aplikace, které umožní mluvení telefonu v češtině:
Svox Classic TTS - Czech Female Voice - Call Announcer - Gmail Alert - Talking Calendar
Čtení na dobrou noc :-)
Chcete si nechat telefonem číst E-book knihy v češtině? Žádný problém. Díky TTS funkcím telefonu a možnosti nainstalovat si například program Moon+ Reader anebo program Android TXT EBook Reader si můžete nechat předčítat vybraný text. Programy mají jistá omezení, třeba delší text trvá déle načíst, ale pak již běží plynule, v nastavení textových souborů je potřeba vložit správné kódování apod., ale prakticky je lze využívat bez problémů. Na Marketu je určitě mnoho dalších dobrých programů na čtení e-knih, uvádím pouze ty, které jsem osobně otestoval a fungovaly.
Čtení na dobrou noc :-)
Chcete si nechat telefonem číst E-book knihy v češtině? Žádný problém. Díky TTS funkcím telefonu a možnosti nainstalovat si například program Moon+ Reader anebo program Android TXT EBook Reader si můžete nechat předčítat vybraný text. Programy mají jistá omezení, třeba delší text trvá déle načíst, ale pak již běží plynule, v nastavení textových souborů je potřeba vložit správné kódování apod., ale prakticky je lze využívat bez problémů. Na Marketu je určitě mnoho dalších dobrých programů na čtení e-knih, uvádím pouze ty, které jsem osobně otestoval a fungovaly.
Upozornění:
Hlasové ovládání si vezme vždy nějaké to procento baterie, ale stojí to za to, věřte mi.
Pro plnou funkci aplikací je potřeba mít uhrazeny placené verze a licence!
Hlasové ovládání si vezme vždy nějaké to procento baterie, ale stojí to za to, věřte mi.
Pro plnou funkci aplikací je potřeba mít uhrazeny placené verze a licence!
Šetříme (telefon - baterii - procesor)
A zde je opět několik vychytávek, které lze pomocí přístroje dosáhnout. První důležitou zprávou je, že toho můžete dosáhnout jen pomocí tzv. "root" přístupu do telefonu (pozor nejedná se v žádném případě o záležitost pro začátečníka a je potřeba mít něco nastudováno - viz např. české android forum), kdy můžeme docílit nejen možnosti vlastních nastavení prakticky všech aplikací a možností telefonu a přizpůsobit si telefon skutečně podle svého od A do Z, ale také zejména odlehčit provozu procesoru, RAM, ROM, baterie a získat i další místo pro nové aplikace v telefonu. Tato řešení (root) ale doporučuji pouze pokročilejším uživatelům. Sice se nejedná o nijak těžký úkon, ale hrozí i tzv. "brick", což je znefunkčnění telefonu a jeho následný nutný autorizovaný servis, takže s rootováním opravdu opatrně.
CPU Tuner (co takhle celou noc za 1% baterie?)
První vychytávkou je lepší správa telefonu pomocí možnosti nastavení taktování procesoru. Zde lze ušetřit až 30% baterie a více a komunikátor v běžném užívání vydrží téměř 3 dny. Přitom s mírou (3x - 5x denně) lze používat všechny dostupné sítě (wifi, gsm, web, mail a sms synchronizace a aktualizace aplikací apod.). Nastavení taktu procesoru není triviální záležitost a je potřeba dát pozor, aby si člověk mobil nezpomalil na tolik, že se začne sekat. Proto nejlepším řešením je úprava (snížení) taktu procesoru a souvisejících služeb jen při vypnutém displeji anebo pokud má baterie málo energie. Dalšími profily lze takt upravovat podle aktuálního stavu baterie atd.. Pokud však chcete využívat aplikace, které zabírají mnoho MB prostoru a potřebují rychlý procesor, hrajete náročnější hry apod., lze takt procesoru naopak zvýšit. Je to ale celé na úkor baterie, samozřejmě. Sledujte forum vývojářů, kde se dozvíte vše, jak se má aplikace nastavit na Vašem android zařízení.
Battery Booster - lite
Další vychytávkou je profilový manažer správy komunikace. Má dvě nastavení - noční a denní režim hibernace. Lze vypínat gsm, sms síť, wifi komunikaci a tím lze docílit dalších možností úspory baterie. Při použití při vypnutém displeji umí také pozastavit všechny programy, což není k zahození. Při hybernaci lze samozřejmě používat telefon dále (například pouštět hudbu, filmy, rádio apod.). Výbornou vlastností této aplikace je také grafické znázornění stavu baterie (statistika), kde je možné vidět co, kdy a jak používalo baterii. Při použití této aplikace je zaručeno, že přes noc baterie ukousne třeba jen 4-5 %. Aplikace je ve vývoji. K dispozici je i plná verze, ale Lite verze mi přijde kupodivu lepší.
Tato aplikace patří k třetí vychytávce. Jedná se o aplikaci s dlouhým vývojem, která usnadňuje možnost kalibrovat baterii tak, aby telefon vypínal při 1% stavu baterie a po nabití začínal na 100% baterie. Kalibrace se doporučuje jednou za čas (14 dní, měsíc), kdy má uživatel pocit, že baterie dlouho nevydrží. Pozn.: Důležité upozornění - telefon musí mít tzv. root přístup, funguje jen na Nexus One, HTC Desire, dalším upozorněním je, že nastavením můžete naopak baterii ublížit. Testované byly pouze originální baterie a baterie do max. vel. 1600 mAh. Důležité je sledovat forum vývojářů, kde lze najít i přesnou nápovědu, jak se baterie kalibruje.
Kombinací těchto tří aplikací lze výrazně ušetřit baterii i telefon. Jedná se o podpůrné prostředky. Je třeba důrazně upozornit, že to samé dělá telefon i z vlastního provozu sám, závisí na tom, jakou máte nainstalovanou stabilní ROM, prostředí a aplikace. Jediné, co musím poznamenat je, že se jedná o placené aplikace. Nicméně za těch pár desítek korun to stojí.
Baterie 3000 mAh ? Ano - Kupte si silnější baterii
Ano, na E-bay.com je možné si pořídit silnější baterii i s náhradním zadním krytem. Funguje stejně jako originál, telefon je však "šiřší" kvůli silnější baterii. Baterie vydrží zhruba 3-5 dní, závisí na využívání služeb telefonu. Zadní kryt navíc umožňuje "postavení" na šířku (můžete třeba sledovat film bez nutnosti mít nějaký rámeček nebo jiný stojánek).
Power Bank - Je libo mobilní zdroj?
Na stejném aukčním portále (e-bay) je možné pořídit tzv. Portable Mobile Charger (přenosnou mobilní nabíječku). V tomto zařízení je umístěna baterie 1500 mAh. Banka má mikro usb konektor, který pokud připojíte k mobilu, začne nabíjet interní baterii. Jedná se o využití např. v přírodě, v terénu, kde není možnost nabíjet baterii standardně ze zásuvky. Dobití telefonu (plné), které trvá cca 1-2 hodiny, pak dobije interní baterii zhruba na 89% provozu. Výhodou je, že ihned po připojení boxu již je možné volat nebo využívat další služby bez omezení (při vybité interní baterii). Vhodné při stanování, na vodě apod..
Baterie 3000 mAh ? Ano - Kupte si silnější baterii
Ano, na E-bay.com je možné si pořídit silnější baterii i s náhradním zadním krytem. Funguje stejně jako originál, telefon je však "šiřší" kvůli silnější baterii. Baterie vydrží zhruba 3-5 dní, závisí na využívání služeb telefonu. Zadní kryt navíc umožňuje "postavení" na šířku (můžete třeba sledovat film bez nutnosti mít nějaký rámeček nebo jiný stojánek).
Power Bank - Je libo mobilní zdroj?
Na stejném aukčním portále (e-bay) je možné pořídit tzv. Portable Mobile Charger (přenosnou mobilní nabíječku). V tomto zařízení je umístěna baterie 1500 mAh. Banka má mikro usb konektor, který pokud připojíte k mobilu, začne nabíjet interní baterii. Jedná se o využití např. v přírodě, v terénu, kde není možnost nabíjet baterii standardně ze zásuvky. Dobití telefonu (plné), které trvá cca 1-2 hodiny, pak dobije interní baterii zhruba na 89% provozu. Výhodou je, že ihned po připojení boxu již je možné volat nebo využívat další služby bez omezení (při vybité interní baterii). Vhodné při stanování, na vodě apod..
Další vychytávky
Ovládání tlačítek HTC Desire
Quick Launch
K ovládání hardwarových tlačítek slouží aplikace Quick Launch. O co jde? HTC Desire má celkem 6 HW kláves. Pomíjím tlačítko "power" a "ovládání hlasitosti". Chcete-li využít dalších možností tlačítek "Home" a "Search", pořiďte si tuto aplikaci. Ona sice ještě má možnost nastavení tlačítka "Kamera", ale tu se bohužel nedaří rozchodit, prioritně ji totiž užívá prostředí android při listování a otevírání aplikací (a přesouvání obrazovky a docku) v default menu přístroje. Na tlačítko Home můžete přiřadit až dvě libovolné aplikace (krátký stisk - dva krátké stisky klávesy) a na tlačítko Search lze přiřadit jednu aplikaci dlouhých stiskem. V notifikační liště telefonu pak lze mít ještě jednu nastavenou aplikaci. Celkově lze tedy využít až 4 aplikace navázané na HW tlačítka telefonu. Lze si tak nastavit na jeden stisk různé programy, nastavení, oblíbenou hru nebo např. led světlo (v noci) apod..
Upozornění: Tlačítko Home nemusí pracovat zcela v pořádku - závisí na verzi android systému, instalované ROM, na použití prostředí (Sense - Launcher) a na tom, kterou aplikaci máte po stisku nastavenou jako defaultní.
Co s tím zvukem?
Mnoho lidí si stěžuje na slabší zvukové možnosti HTC Desire. Musím nesouhlasit. Ano, je sice pravda, že repráček na hlasitý odposlech stojí fakt za starou bačkoru. Při nevyváženém zvuku v něm praská, chraptí a opravdu se celkově nepovedl. Porovnám-li vlastnosti mojí 10 let staré Nokie N70, musím zaplakat. K tomu, aby sloužil reprák alespoň uspokojivě, slouží jediná věc, nastavit si zvukové profily a pár dalších aplikací.
AudioManager Pro
K nastavení zvukových profilů v telefonu (včetně widgetů na plochu telefonu) poslouží asi nejlépe aplikace AudioManager Pro (placená verze). Tady si lze snadno nastavit mnoho různých profilů a při hlasitém vyzvánění nebo poslechu hudby tak korigovat neuspokojivé vlastnosti reproduktoru. Aplikace se hodí k nastavení v různých pracovních podmínkách a denních režimech.
Sound Manager
Na výše uvedenou aplikaci navazuje aplikace Sound Manager, která nastavené profily (opět tolik, kolik chcete, kdy a jak chcete) umí organizovat podle nastavení automaticky, tedy bez nutnosti mačkat cokoliv na displeji telefonu. Těmito dvěma programy lze snadno ovládat většinu zvukových vlastností systému.
Cyanogen Mod ROM? DSP Manager
Stačí nám to? Samozřejmě, že ne. A proto jsou zde další možnosti. Začnu opět u "rootu" telefonu. Root nám totiž umožní nastavit takové zvukové vlastnosti telefonu, které umí dokonaleji využívat všechny systémové vlastnosti. K tomu nám může posloužit (závisí na použité ROM) systémová integrovaná aplikace DSP Manager. Ta je například součástí ROM tzv. CyanogenMod ve stabilní verzi 6.1.0., kterou je potřeba mít nainstalovanou. V prostředí Sense bez rootu tato možnost není možná (alespoň podle mých zkušeností). DSP Manager umí obsloužit nastavení při užívání sluchátek, telefonního reproduktoru a také zařízení Bluetooth. Funkce zapíná dynamické komprese, různé efekty, ale především kompletní ekvalizér. No a zde se dá opravdu nastavit velmi mnoho úrovní a nastavení tak, aby byl každý se zvukem na telefonu již spokojený.
Audio DSP & EQ Plugin Unlocker
Tak to je (placená) aplikace, která ve spojení s DSP Managerem uvedeným výše, opět rozšiřuje zvukové vlastnosti systému. Umí obsluhovat až 10-ti pásmový ekvalizér zvukového výstupu, umí především uložit vaše nastavení (zvukové profily s ekvalizérem atd..), umí mimo jiné také kontrolovat basy a střední tóny.
Hudba? Pak jedině Power Amp!
Ano, a jsme u hudby. Jedinečným programem (asi nejlepším, co jsem na Android systému slyšel a používám). Již v neplacené verzi (na kterou směřuji odkaz) toho umí opravdu hodně. V krátkosti uvádím, že po instalaci velmi rychle vytvoří knihovnu hudby, listovat lze podle Vše - Alba - Umělce - Stylu - vlastního Playlistu, zvolit lze různé adresáře pro hledání a pod.. Kromě velmi povedeného grafického zobrazení aplikace jsou k dispozici různá barevná Témata tak, aby se lépe hodila k Vašemu nastavení telefonu, samozřejmostí je widget přes celou obrazovku a opravdu mnohá další různá nastavení. Když říkám mnohá další nastavení, jedná se např. o možnost nastavení, kdy se přehrávač sám vypne, nastavení startovací obrazovky, široké možnosti vyhledávání a zobrazování souborů, lze vyhledávat soubory a obrázky alb přes wi-fi, maže cache, nebo například když vložíte sluchátka, program se automaticky zapne. Umí také zobrazení na zamčené obrazovce, ale především má velmi široké nastavení ekvalizéru (vlastní i přednastavené), což výrazně zkvalitní zvukový výstup.
Kombinací těchto aplikací lze dosáhnout poměrně velmi slušného nastavení zvuku v tomto telefonu. Samozřejmě, pro ideální poslech doporučuji sluchátka anebo kabel. linku do zvukové karty nebo zesilovače. Jen malé upozornění - vyvážení zvuku je potřeba dělat s citem, nevyvážením nebo přebuzením lze totiž poškodit nejen vlastní sluch, ale také Váš přístroj.
Další aplikace (různá nastavení související se zvukem)
Headset Manager Pro
Po připojení sluchátek spustí automaticky zvolený program (třeba rádio nebo přehrávač hudby) anebo zobrazí výběrovou nabídku více programů, které máte možnost spustit. Jedná se o placenou verzi aplikace.
Auto Settings
Když voláte a máte telefon v ruce, chová se normálně. Pokud ale potřebujete telefon odložit na stůl, automaticky se přepne (pomocí senzoru) do profilu Hlasitý odposlech. Po opětovném zvednutí telefonu a přiložení k uchu se automaticky přepne zpět do normálního režimu. Pokud telefon při vyzvánění otočíte obrazovkou dolů, automaticky se zapne tichý režim (bez vyzvánění). Aplikace má také vlastní widget a je zdarma.
AudioManager Pro
K nastavení zvukových profilů v telefonu (včetně widgetů na plochu telefonu) poslouží asi nejlépe aplikace AudioManager Pro (placená verze). Tady si lze snadno nastavit mnoho různých profilů a při hlasitém vyzvánění nebo poslechu hudby tak korigovat neuspokojivé vlastnosti reproduktoru. Aplikace se hodí k nastavení v různých pracovních podmínkách a denních režimech.
Sound Manager
Na výše uvedenou aplikaci navazuje aplikace Sound Manager, která nastavené profily (opět tolik, kolik chcete, kdy a jak chcete) umí organizovat podle nastavení automaticky, tedy bez nutnosti mačkat cokoliv na displeji telefonu. Těmito dvěma programy lze snadno ovládat většinu zvukových vlastností systému.
Cyanogen Mod ROM? DSP Manager
Stačí nám to? Samozřejmě, že ne. A proto jsou zde další možnosti. Začnu opět u "rootu" telefonu. Root nám totiž umožní nastavit takové zvukové vlastnosti telefonu, které umí dokonaleji využívat všechny systémové vlastnosti. K tomu nám může posloužit (závisí na použité ROM) systémová integrovaná aplikace DSP Manager. Ta je například součástí ROM tzv. CyanogenMod ve stabilní verzi 6.1.0., kterou je potřeba mít nainstalovanou. V prostředí Sense bez rootu tato možnost není možná (alespoň podle mých zkušeností). DSP Manager umí obsloužit nastavení při užívání sluchátek, telefonního reproduktoru a také zařízení Bluetooth. Funkce zapíná dynamické komprese, různé efekty, ale především kompletní ekvalizér. No a zde se dá opravdu nastavit velmi mnoho úrovní a nastavení tak, aby byl každý se zvukem na telefonu již spokojený.
Audio DSP & EQ Plugin Unlocker
Tak to je (placená) aplikace, která ve spojení s DSP Managerem uvedeným výše, opět rozšiřuje zvukové vlastnosti systému. Umí obsluhovat až 10-ti pásmový ekvalizér zvukového výstupu, umí především uložit vaše nastavení (zvukové profily s ekvalizérem atd..), umí mimo jiné také kontrolovat basy a střední tóny.
Hudba? Pak jedině Power Amp!
Ano, a jsme u hudby. Jedinečným programem (asi nejlepším, co jsem na Android systému slyšel a používám). Již v neplacené verzi (na kterou směřuji odkaz) toho umí opravdu hodně. V krátkosti uvádím, že po instalaci velmi rychle vytvoří knihovnu hudby, listovat lze podle Vše - Alba - Umělce - Stylu - vlastního Playlistu, zvolit lze různé adresáře pro hledání a pod.. Kromě velmi povedeného grafického zobrazení aplikace jsou k dispozici různá barevná Témata tak, aby se lépe hodila k Vašemu nastavení telefonu, samozřejmostí je widget přes celou obrazovku a opravdu mnohá další různá nastavení. Když říkám mnohá další nastavení, jedná se např. o možnost nastavení, kdy se přehrávač sám vypne, nastavení startovací obrazovky, široké možnosti vyhledávání a zobrazování souborů, lze vyhledávat soubory a obrázky alb přes wi-fi, maže cache, nebo například když vložíte sluchátka, program se automaticky zapne. Umí také zobrazení na zamčené obrazovce, ale především má velmi široké nastavení ekvalizéru (vlastní i přednastavené), což výrazně zkvalitní zvukový výstup.
Kombinací těchto aplikací lze dosáhnout poměrně velmi slušného nastavení zvuku v tomto telefonu. Samozřejmě, pro ideální poslech doporučuji sluchátka anebo kabel. linku do zvukové karty nebo zesilovače. Jen malé upozornění - vyvážení zvuku je potřeba dělat s citem, nevyvážením nebo přebuzením lze totiž poškodit nejen vlastní sluch, ale také Váš přístroj.
Další aplikace (různá nastavení související se zvukem)
Headset Manager Pro
Po připojení sluchátek spustí automaticky zvolený program (třeba rádio nebo přehrávač hudby) anebo zobrazí výběrovou nabídku více programů, které máte možnost spustit. Jedná se o placenou verzi aplikace.
Auto Settings
Když voláte a máte telefon v ruce, chová se normálně. Pokud ale potřebujete telefon odložit na stůl, automaticky se přepne (pomocí senzoru) do profilu Hlasitý odposlech. Po opětovném zvednutí telefonu a přiložení k uchu se automaticky přepne zpět do normálního režimu. Pokud telefon při vyzvánění otočíte obrazovkou dolů, automaticky se zapne tichý režim (bez vyzvánění). Aplikace má také vlastní widget a je zdarma.
- Propracované provedení přístroje, zadní část lícuje a je jakoby pogumovaná, telefon se dobře drží
- Malá hmotnost a rozměry (opravdu na to, že se jedná o mobilní počítač velmi malé rozměry)
- Poměrně slušný dotykový display s velmi jemným a čistým dotykem a ovládáním, rychlé reakce aplikací
- Rozšiřitelnost pomocí paměťové karty až na 32 GB
- Přehrávání filmů a videa ve formátu MP4 v plném rozlišení bez nutnosti převodů
- Univerzálnost použití a funkce, které lze libovolně měnit softwarově (výkon a provedení se mění na základě updatu firmware společnosti HTC, operátorů a vývojářů)
- Stále na příjmu (přes wi-fi nebo mobilní síť s tafirem na internet, e-maily, synchro aplikací - počasí, satelitní snímky, zpravodajství atd.)
- Bohatá softwarová výbava díky Android Marketu (lze vybírat s několika stovek tisíc free i placených aplikací !) - nově lze instalovat aplikace do telefonu přes internet !
Co se mi nelíbí:
- HW tlačítka, občas o ně zavadím a udělám něco, co nechci (ale jde o zvyk a lze to řešit softwarově uzamykáním apod.)
- Nepříliš dobrá viditelnost displeje na přímém slunci (přisvětlení žere více baterie)
- Slabší rádio signál v základní aplikaci rádio s firmwarem 2.1, sestavení 1.15 (řeší upgrade systému 2.2)
- Bojím se vody a taky, až mi upadne na tvrdou zem (řešit se to dá lcd ochranou fólií, obaly, pouzdry, držáky..)
- BATERIE !!! - vyšší zahřívání při plném využívání, základní 1400 mAh baterie se vybije po "hraní si s mobilem" i během několika hodin (gps - lcd - wi-fi - časté synchro..), pokud ale komunikátor používám jako telefon, vydrží až 2 dny v provozu - dá se řešit nákupem silnějších baterií (1600-3000 mAh s náhradním zadním krytem), což rozšíří běžnou provozní dobu telefonu až na 60 hodin a více.
- Poměrně vysoká cena v základním prodeji (pokud nelze využít výhod operátora, je komunikátor poměrně drahý)
DALŠÍ INFORMACE
Přehled
HTC Desire oslní svým jasem, ostrým kontrastem a živými barvami na velkém 3,7” AMOLED displeji.1 GHz Qualcomm Snapdragon procesor zaručí, že tě telefon poslechne na slovo a to bez zbytečného čekání i při spuštění více aplikací. Intuitivní HTC Sense ti dovolí ovládat sílu HTC Desire se samozřejmou lehkostí.
Udělej to po svém
S HTC Desire je vše jen o tvé zábavě, tvých datech, tvých multimédiích… tvé cestě. Widgety v HTC Sense ti umožní přizpůsobit úvodní obrazovku a vytvořit telefon podle tvých představ.
Ať už jsi sportovní fanda nebo jednoduše potřebuješ mít nejčerstvější zprávy, s aplikací Novinky budeš stále v centru dění. Získat aktuality z celého internetu je lehčí než kdy dřív. Vyber si například nejzajímavější blogy, zpravodajské weby nebo sportovní stránky a nebo hledej články podle klíčového slova.
Zůstaň nablízku
HTC Desire je skvělý pomocník pro komunikaci s různými okruhy přátel a kolegů. Widget pro nové přátele ti dovolí umístit přímo na plochu různé skupiny a získat snadný přístup k hovorům, zprávám, e-mailům nebo jednoduše k novinkám na sociálních sítích.
HTC Desire ti usnadní kontakt s přáteli na sociálních sítích. Friend Stream ti ze sociálních sítí Facebook®, Twitter™ a Flickr™ v jednom proudu přineseny update statusů, fotografií a sdílených odkazů. Skrz Friend Stream můžeš do světa křičet své myšlenky a pocity všem on-line přátelům jediným komentářem, který jde na Facebook i Twitter.
Objev nečekané
HTC Desire nabízí obrovský displej, superrychlý procesor a skvělé uživatelské rozhraní. Pověstnou třešničkou na dortu je řada drobných detailů, které celkově zpříjemňují používání telefonu: jako je rychlý a snadný přístup k jednotlivým položkám na úvodní obrazovce se sedmi panely a novým vzhledem nebo ztišení vyzvánění, když telefon zvedneš.
Tvoje pracovní e-maily, schůzky v kalendáři a kontakty na dosah ruky v telefonu – můžeš dokonce získat i firemní kontakty, které nemáš v telefonu. HTC Desire má vylepšenou bezpečnost Exchange například ochranou hesla a vzdáleným smazáním dat. A pokud jsi zapomněl kolegům ríci, že si bereš den volna, můžeš si přímo z telefonu nastavit funkci „Mimo kancelář“.
HTC Desire byl stvořen k surfování na internetu. Na velkém AMOLED displeji s vysokým rozlišením poznáš, jak šťavnatý internet může být. Přiblížení pouhým tahem prstů usnadňuje prohlížení webových stránek - text se dokonce automaticky přizpůsobí displeji, když si ho přiblížíš, takže nemusíš zbytečně posouvat zleva doprava a naopak. Podpora Adobe® Flash® ti dovolí stáhnout z internetu více videí a her.
Prohlížeč v HTC Desire je jednoduchý a intuitivní. Stačí si vybrat text, dotknout se a můžeš vybraný text hledat na Wikipedii nebo přeložit prostřednictvím nástrojů Google.
Technická data:
Technická data:
HTC Desire je nadčasový komunikátor s obrovským displejem, bezkonkurenční funkční výbavou a nejnovější verzí operačního systému Android 2.1 Eclair. Prostředí operačního systému je obohaceno o řadu vylepšení z dílny společnosti HTC pod souhrnným názvem HTC Sense, které nejenže výrazně zpříjemní ovládání, ale také rozšíří funkční nabídku. Svižný chod celého přístroje je zajištěn díky výkonnému procesoru s frekvencí 1 GHz a velkému množství dostupné operační paměti. Paměť pro ukládání uživatelských dat s kapacitou 512 MB je možné rozšířit až o dalších 32 GB díky paměťovým kartám microSDHC. Velkým tahákem novinky je také obrovský AMOLED displej s úhlopříčkou 3,7 palce, na které vykreslí vše ve velmi jemném rozlišení 480 x 800 bodů.
Špičkovou výbavu doplňuje pětimegapixelový fotoaparát s bleskem, automatickým ostřením a možností natáčení videa. Nároční uživatelé jistě využijí také GPS navigaci, propracované funkce pro organizaci času, povedený internetový prohlížeč, možnost synchronizace s počítačem i vzdáleným firemním serverem či velmi dobré napojení na sociální sítě a internet obecně. Bonusem pak může být senzor, který deaktivuje vyzvánění, když položíte telefon displejem dolů či akumulátor s kapacitou 1400 mAh slibující výbornou výdrž. Jistě také potěší standardní rozhraní v podobě 3,5 mm jack konektoru, Bluetooth, Wi-Fi a microUSB.
Parametry a specifikace:
Podporované sítě:
GSM 850/ 900/ 1800/ 1900 MHz
HSPA/WCDMA 900/ 2100 MHz
Datové přenosy GPRS, EDGE, 3G, HSPA
Operační systém:
Android 2.1 (Eclaire)
Procesor:
1 GHz
Paměť:
ROM: 512 MB, RAM: 576 MB
Slot pro paměťové karty microSDHC (až 32 GB)
Displej:
AMOLED displej s kapacitní dotykovou technologií
Úhlopříčka 3,7 palce, rozlišení WVGA 480 x 800 bosů
Rozpoznání dotykových ovládacích gest
Prostředí HTC Sense UI
Fotoaparát:
5megapixelový fotoaparát s automatickým ostřením
Blesk, detekce tváře, geotagging
Nahrávání videa (po upgradu os také Full HD rozlišení)
Další vlastnosti:
Polohový senzor, senzor přiblížení, světelný senzor
Digitální kompas, vestavěná GPS
Napojená na sociální sítě (Facebook, Flickr, Twitter)
FM rádio
Google Mapy
HTC Footprints
Sdílení internetu přes USB s počítačem
Internetový prohlížeč, e-mail
Funkce pro organizaci času
Synchronizace s PC i vzdáleným serverem
Služby Google
Rozhraní:
3,5 mm audio jack
microUSB
Bluetooth 2.1 (EDR, A2DP)
Wi-Fi IEEE 802.11 b/g
Napájení:
Li-Ion akumulátor s kapacitou 1400 mAh
Výdrž až 360 hodin v pohotovostním režimu nebo 400 minut hovoru
Rozměry:
119 x 60 x 11,9 mm
Hmotnost:
135 g
Zdroj:
Další informace: HTC Czech Republic
Technická data, parametry a specifikace: Alza.cz
M. Elznic, Rakovnicko.cz
Upozornění:
Rozhodně se nám nejedná o zvýhodňování výrobce či prodejce uváděné techniky. Recenze slouží k informovanosti veřejnosti o novinkách v oblasti výpočetní techniky a vědy.
Pokud chcete s námi spolupracovat v oblasti prezentace Vašich konkrétních produktů a služeb, kontaktujte nás.
Zdroj:
Další informace: HTC Czech Republic
Technická data, parametry a specifikace: Alza.cz
M. Elznic, Rakovnicko.cz
Upozornění:
Rozhodně se nám nejedná o zvýhodňování výrobce či prodejce uváděné techniky. Recenze slouží k informovanosti veřejnosti o novinkách v oblasti výpočetní techniky a vědy.
Pokud chcete s námi spolupracovat v oblasti prezentace Vašich konkrétních produktů a služeb, kontaktujte nás.