Cykloturistika na Rakovnicku - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 30. červen 2022 | Svátek má Šárka

Změna dopravy na Husově náměstí v Rakovníku

| Uzavírka Žižkova náměstí a změna v dopravě na Husově náměstí od 7.7. do 30.9.2022

Zpravodajství

Zpravodajský servis

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Cykloturistika na Rakovnicku

Odkazy

Základní přehled o cykloturistických trasách na Rakovnicku.

Datum 16. 08. 2009 Autor Rakovnicko

Cykloturistika na Rakovnicku
Rakovnicko, oblast o rozloze 930 kilometrů čtverečních, s 54 tisíci obyvateli leží na pomezí středních, západních, a severních čechy.Pěším turistům, výlůetníkům na kolech i vodákům nabízí řadu historicky zajímavých míst. Vedle nich pak především nádhernou a velice pestrou přírodu,kterou Vás provedou nejrozmanitější stezky a trasy. Dohromady máte na výběr téměř padesát pěších tras o celkové délce kolem pěti set kilometrů a bezmála dvě desítky udržovaných cyklotras o délce asi tři sta kilometrů. Vzhledem k mírnému rozsahu nadmořských výšek je většina cyklistických cest schůdná i sjízdná bez větší námahy.
 
Síť značených a číslovaných cyklotras je patrná z přehledové mapy cyklotras Rakovnicka (JPEG 517 kB). Mapa je zpracována na mapovém podkladu vydavatelství ŽAKET. Tečkovaně jsou vyznačeny předběžné návrhy nových cyklotras. Stručný popis cyklotras obsahuje i Turistická mapa Rakovnicko 1:60000 (2006), která je běžně k dostání v informačních centrech na Rakovnicku. Pro hrubou orientaci lze použít informační leták, vydaný Svazkem měst a obcí Rakovnicka. 
 
 
0016 Broumy - Pod Malým Vlastcem - Zvíkovec, Kalinova Ves (na Rakovnicku asi 7,5 km)
Na trase: příroda CHKO Křivoklátsko, Přírodní rezervace Jezírko na Zbirožském potoce, řeka Berounka.
0043 Krakovec - Zbiroh (na Rakovnicku 3,5 km)
Na trase: hrad Krakovec, kostel svatého Petra v Milíčově, potok Javornice, řeka Berounka.
0044 Krakovec - Týřovice
Na trase: hrad Krakovec, bývalý zámek a hospodářský dvůr Zhoř, rodný domek pěvce Karla Buriana a vesnická památková zóna v Rousínově, zámek a park ve Slabcích, lidová architektura v Újezdci, památná socha Jana Nepomuckého v Hřebečníkách, lidová architektura v Týřovicích.
0045 Skryje, Pod Roubíkem - Roztoky
Na trase: přírodní rezervace Jezírko, lidová architektura ve Skryjích, výhled na hrad Týřov, lidová architektura v Týřovicích, řeka Berounka, výhled na Kouřimeckou rybárnu s dubem Oty Pavla, hostinec U Rozvědčíka, Kněžská a Čertova skála.
0046 Pustověty - Újezdec
Na trase: socha Pany Marie s Ježíškem ve Všetatech, památný dub u rybníka, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Panoším Újezdě, pomník zemědělské reformě na křižovatce Panoší Újezd - Rousínov - Slabce, kříž na bílém dórském sloupu na rozcestí s Malými Slabcemi s pověstí o Zrzavém ďáblovi.
0047 Pustověty - Děvín 
Na trase: příroda CHKO Křivoklátsko, památný dub u Staré hájovny a "Všivý dub". 
0048 Ruda, Brejl, U Myšinky - Městečko 
Na trase: pomník hajného Wagnera, zabitého pytlákem, příroda CHKO Křivoklátsko, lidová architektura v Městečku. 
0050 Nižbor - Karlova Ves, U Buku (na Rakovnicku asi 8 km)
Na trase: příroda CHKO Křivoklátsko, zámeček Leontýn. 
0102 Rakovník - Nové Strašecí 
Na trase: Vysoká a Pražská brána, muzeum, Rabasova galerie a památky v Rakovníku, Naučná stezka Louštín, kaple anděla Strážce v Rudě, muzeum a památky v Novém Strašecí.
0103 Rakovník, Šamotka - Ruda 
Na trase: botanická zahrada, památné stromořadí podél potoka, židovský hřbitov v Rakovníku, příroda severní části CHKO Křivoklátsko, kaple Anděla Strážce v Rudě. 
0115 Řevničov, hájovna Kolaříkova Seč - Kounov
Na trase: kostel sv. Petra a Pavla v Řevničově, Muzeum Hředle a opuková architektura, v blízkosti kostel svatého Gotharda v Krupé, opuková architektura v Mutějovicích, kostel svatého Víta v Kounově, nad obcí poutní kaple sv. Vojtěcha a záhadné kamenné řady na Rovinách.
0116 Kounov - Lužná, Čejkovka 
Na trase: Kounov - kostel svatého Víta, za vsí poutní kaple svatého Vojtěcha a kamenné řady na Rovinách, Lužná - husitská modlitebna, Železniční muzeum Českých drah. 
201 Praha - Rakovník (na Rakovnicku cca 19 km) 
Na trase: Lány - letní sídlo prezidenta ČR, zámecký park, hrob prezidenta TGM, Pamětní síň Alice Masarykové, příroda CHKO Křivoklátsko, Rakovník - muzeum, Rabasova galerie, historické náměstí, chrám sv. Bartoloměje, rozhlídka z Vysoké brány a další. 
303 Rakovník - Křivoklát - Hořovice (na Rakovnicku cca 28 km)
Na trase: Rakovník - botanická zahrada, památné stromořadí podél potoka, židovský hřbitov, kaplička u Hutského mlýna, údolí Rakovnického potoka, kaplička u Ryšína, turistická jízdárna v Putovětech, Městečko -vesnice románového Ohnivce, hrad Křivoklát. Královská stezka Rakovnicka. 
351 Rakovník - Jesenice - Rabštejn nad Střelou - Manětín (na Rakovnicku cca 30 km)
Na trase: socha Panny Marie u Černého potoka, popravní vrch Šibeničník, Senomaty - dřevěná zvonice, pamětní kámen na místě statku slavného operního pěvce Karla Buriana, českobratrský kostel v areálu hřbitova, Boží kámen u Sosně, rybníky na Jesenicku, Jesenice - muzeum, kamenné celní kolo, rytířský kámen ve zdi pod kostelem. Některé úseky cyklostezky nemají upravený a zpevněný povrch, dbejte opatrnosti. 
8165 Senomaty - Kněževes - Vlkov, rozcestí
Na trase: přírodní památka Přílepská skála, železniční trať zvaná Kolešovka (jízdy parních vlaků), hřiby na Václavském náměstí v Kněževsi s kostelem sv. Jakuba Většího, kostel sv. Jana Křtitele na hřbitově v Kněževsi, kostel sv. Vavřince v Hořesedlích. 
8166 Přílepy - Kolešovice - Čížkov
Na trase: chmelařské obce Přílepy a Kolešovice, také jako historické sídlo šlechtického rodu Wallisů, místo, kde v minulosti začínaly Sudety a dnes končí koleje Kolešovky, chřadnoucí židovská synagoga ve Zderazi. 
8167 Svojetín - Hořovičky - Klečetné
Na trase: území Přírodního parku Džbán, kostelík sv. Jana Nepomuckého ve Svojetíně, pomník císaře Josefa II., pravoslavný kostel sv. Cyrila a Metoděje a Nejsvětější Trojice v Hořovičkách.
8168 Kněževes - Chrášťany, Bory, rozcestí
Na trase: Václavské náměstí v Kněževsi, jedno z největších náměstí v Čechách s kostelem sv. Jakuba Většího a zájezdním hostincem, mimoúrovňové křížení železničních tratí Krupá - Kolešovice a Louny - Rakovník, barokní sochy vystavěné šlechtickým rodem Meravigliů v Chrášťanech a blízkém okolí.
 

Popis cyklostezek a mapy a tabulky jsou použity z www stránek mikroregionu www.rakovnicko.info