Víkendové oslavy výročí T. G. Masaryka přinesly bohatý kulturní program - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 1. duben 2023 | Svátek má Hugo

⌚ Změna času

| V neděli 26. března 2023 začíná letní čas. Hodinová ručička ve 2:00 přeskočí na 3:00.

Zpravodajství

Zpravodajský servis

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Víkendové oslavy výročí T. G. Masaryka přinesly bohatý kulturní program

Kultura

Rakovník/Nové Strašecí/Lány/Praha - Od pátku do neděle probíhají po celé ČR oslavy výročí T. G. Masaryka. Nejvíce se oslavuje na Rakovnicku, Kladensku, v Praze a v Hodoníně.

Datum 06. 03. 2010 Autor Rakovnicko

Víkendové oslavy výročí T. G. Masaryka přinesly bohatý kulturní program

Slavnostní odhalení jezdecké sochy T. G. Masaryka v Lánech

Po pátečním slavnostním zahájení oslav k 160. výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, vernisáží výstavy s názvem T. G. Masaryk prezidentem v rakovnickém muzeu, pietním aktem u sochy T. G. Masaryka v Čermákových sadech v Rakovníku, dopoledním odhalením busty v rakovnické Masarykově nemocnici, kde se sešli nejen zástupci města Rakovníka, ale také policie a armády ČR, nechyběl ani Sokol s písní Ach Synku Synku.., kterou zazpíval mužský pěvecký sbor z Mutějovic a odhalením pamětní desky A. G. Masarykové na nové školní jídelně v Martinovského ulici v Rakovníku, pokračovaly v sobotu víkendové oslavy slavnostním odhalením bronzové sochy T. G. Masaryka na podstavci u Muzea v Lánech.

V pátek jste mohli sledovat na českých televizích průběh převozu, ale také přípravu a výrobu této výjimečné jezdecké sochy prezidenta na koni. Bronzový monument v pátek společně s autorem sochařem Petrem Novákem vyrazil ráno ze slévárny v Horní Kalné směrem na Mladou Boleslav a dále na Prahu. Na konci cesty pak jeřáb umístil třímetrovou sochu na podstavec před lánským muzeem. "Váha sochy je 1 200 kilogramů, měří asi 3,30 metru a je vyrobena z bronzu. Sestavena byla z třiceti dílů," popsal v televizním pořadu parametry sochy Pavel Horák ze slévárny v Horní Kalné. "Chtěl jsem, aby byl zamyšlený a zároveň dobrosrdečný a hodný člověk. Ne pán země, ale ten, který o ni má starost." Dílo v mírně nadživotní velikosti vytvořil sochař Petr Novák z Jaroměře na Náchodsku, náklady dosáhly 2,6 milionu korun. Celá plastika vznikla díky veřejné sbírce, největší částkou, dvěma miliony korun, do ní přispěl Středočeský kraj.
 
Sobotní významnou akci v Lánech doprovázel bohatý kulturní doprovodný program za účasti první dámy ČR paní Lívie Klausové, zástupců organizace Sokol a významných politických, kulturních a uměleckých představitelů ČR. Pietní akt se uskutečnil u hrobu prvního prezidenta T. G. Masaryka, poté se již konalo slavnostní odhalení sochy u muzea v Lánech. Celý průběh oslav ve fotografii najdete níže v tomto článku. V této souvislosti probíhá také celá řada doprovodných akcí po celé ČR.
 
  • Upozornění pro motoristy - vzhledem k oslavám jsou v Lánech dvě uzavírky silnic.
     

Výstava A. G. Masaryková a ČSČK v Novém Strašecí

Alice Garrigue Masaryková a Československý červený kříž - to je název výstavy konané v Novém Strašecí. Tato výstava vznikla již v loňském roce u příležitosti 90. výročí vzniku Československého červeného kříže a 130. výročí narození jeho zakladatelky Alice Garrigue Masarykové. Výstava měla velký úspěch a zaujala mnoho návštěvníků, neboť se zabývá dosud málo zmapovaným a často velice opomíjeným tématem jakou je historie Červeného kříže v naší zemi. Přibližuje velice zajímavou historii především obrazovými prostředky a trojrozměrnými rekonstrukcemi. Nechybí ani vzácné dobové předměty a sbírky. Instalace je zároveň přizpůsobena i dětským návštěvníkům a školám, pro které je vypracován edukační program. Ale i pro Vás, milí návštěvníci, jsou připraveny bohaté doprovodné programy, při kterých se nejen poučíte, ale hlavně pobavíte. Stačí, když se k nám do muzea v Novém Strašecí přijdete podívat od 11. února do 14. března 2010.
Na Vaši návštěvu se těší
 
Mgr. Magdalena Mikesková, DiS., autorka výstavy
Barbora Honzíková, DiS., vedoucí muzea


 
  • Poprvé byla také po celý víkend zpřístupněna na pražském hradě knihovna T. G. Masaryka široké veřejnosti.
  • V neděli se oslavy výročí T. G. Masaryka přesunou do Hodonína. 
  • FOTOGALERIE z oslav T.G.M., autor Ivo Mička 
 

Zdroj: ČT24, Rakovnický deník, 
Foto: M. Elsnic, Rakovnický deník, Ivo Mička


 

Fotogalerie k článku Víkendové oslavy výročí T. G. Masaryka přinesly bohatý kulturní program

Víkendové oslavy výročí T. G. Masaryka přinesly bohatý kulturní program Víkendové oslavy výročí T. G. Masaryka přinesly bohatý kulturní program Víkendové oslavy výročí T. G. Masaryka přinesly bohatý kulturní program Víkendové oslavy výročí T. G. Masaryka přinesly bohatý kulturní program Víkendové oslavy výročí T. G. Masaryka přinesly bohatý kulturní program

Diskuze k článku Víkendové oslavy výročí T. G. Masaryka přinesly bohatý kulturní program

Přidat komentář

Vaše jméno: Váš email:

Text komentáře:

Kolik je na jedné ruce prstů? Kontrolná otázka

Žádné komentáře Zatím nebyly vloženy žádné komentáře.