Datové schránky - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 20. květen 2024 | Svátek má Zbyšek


Datové schránky

Zprávy pro podnikatele

Datová schránka je elektronické úložiště, které je určeno k doručování orgány veřejné moci a k provádění úkonů vůči orgánům veřejné moci. Datové schránky zřizuje a spravuje Ministerstvo vnitra České republiky.

Datum 07. 11. 2009 Autor Rakovnicko

Datové schránky
Datové schránky jsou zřizovány bezplatně a bez žádosti právnickým osobám zapsaným v obchodním rejstříku, právnickým osobám zřízeným zákonem, organizačním složkám podniku zahraniční právnické osoby zapsaným v obchodním rejstříku, advokátům, daňovým poradcům a insolvenčním správcům. Pro tyto subjekty je zřízení datových schránek povinné. O zřízení datové schránky mohou požádat také fyzické osoby, tedy občané i živnostníci. 
V součinnosti s internetovými zdroji Datové schránky a Businessinfo přinášíme podrobné informace související s používáním datové schránky. Obsahem tohoto článku je také instruktážní video jak používat datovou schránku.
 

Komunikace prostřednictvím datové schránky

 
Datová schránka je elektronické úložiště jehož prostřednictvím můžete posílat a přijímat úřední dokumenty v elektronické podobě.
 
Právnickým osobám a orgánům veřejné moci bude zřízena datová schránka ze zákona, fyzické osoby a podnikající FO si o zřízení datové schránky mohou požádat.
 
Informační systém datových schránek a přístup k datové schránce z různých prostředí (web klient, elektronické spisové služby apod.).
 
Obálka a obsah vytvářené datové zprávy, odeslání a příjem datové zprávy, přístup k obsahu přijaté datové zprávy a nastavení rozhraní datové schránky uživatelem.
 

Informace pro uživatele datových schránek

Základní informace a výhody jež plynou jednotlivým typům uživatelů z využívání datové schránky, ať již jde o subjekty u nichž je toto využívání dáno povinně ze zákona či o subjekty pro něž je zřízení datové schránky dobrovolné.
 
Datová schránka je pro právnické osoby povinná. Znamená to, že právnické osobě bude zřízena datová schránka ze zákona a přístupové údaje k ní obdrží poštou do vlastních rukou.
 
Datová schránka je pro podnikající fyzické osoby nepovinná. Živnostníci i jiné osoby samostatně výdělečně činné mohou požádat o bezplatné zřízení datové schránky.
 
Naleznete zde plné znění Zákona č. 300/2008 Sb. a další důležité dokumenty související s elektronizací veřejné správy.
 
Datová schránka je pro orgány veřejné moci povinná, bude jim zřízena ze zákona a přístupové údaje k ní obdrží pověřená osoba tohoto orgánu poštou do vlastních rukou.
 
Datová schránka je pro fyzické osoby nepovinná. Občané, kteří dovršili 18 let a jsou způsobilí k právním úkonům mohou požádat o bezplatné zřízení datové schránky.
 
Odpovědi na dotazy týkající se zřízení datové schránky a jejího zabezpečení, technických požadavků či provázanosti datových schránek se službou CzechPOINT.
 
 

Přístup k datovým schránkám

Přístup do aplikace datových schránek bude možný až po 1. červenci 2009 kdy vstoupí v platnost zákon č. 365/2000 Sb. o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů.
 
Demonstrační video přibližující práci s datovou schránkou. Od data účinnosti zákona č. 300/2008 Sb. zde naleznete vstup do plnohodnotné aplikace ISDS.
 
Formuláře žádosti o zřízení datové schránky pro fyzické osoby, pro podnikající fyzické osoby a pro právnické osoby.


OFICIÁLNÍ STRÁNKY PROJEKTU: www.datovechranky.info

Důležité upozornění pro podnikatele 
  • Dbejte zvýšené opatrnosti ohledně zadávání citlivých dat. Množí se podvody typu zasílání zpráv do Vašich e-mailových schránek, kde podvodník vyžaduje Vaše přístupové údaje včetně hesla. Jediné oficiální stránky DATOVÝCH SCHRÁNEK jsou uvedeny v odkazu výše.
  • Máte-li nějaké dotazy nebo chcete-li reagovat na obsah článku, využijte prosím Diskuse - komentářů pod tímto článkem, případně nám napište na adresu info@rakovnicko.cz

Diskuze k článku Datové schránky

Přidat komentář

Vaše jméno: Váš email:

Text komentáře:

Kolik je na jedné ruce prstů? Kontrolná otázka

Žádné komentáře Zatím nebyly vloženy žádné komentáře.