Změna v poskytování dotací kraje - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 3. červen 2023 | Svátek má Tamara

Změna vjezdů/výjezdů z náměstí v Rakovníku

| Při rekonstrukci ulice Palackého dojde od 11.4.2023 ke změnám - více v článku


Změna v poskytování dotací kraje

Zprávy pro podnikatele

Praha - Jednodušší žádání o finanční podpory a současně větší přehled jejich přidělování umožňující veřejnou kontrolu. Takové jsou hlavní cíle, s nimiž středočeští zastupitelé schválili novou strukturu krajské dotační politiky.

Datum 16. 10. 2009 Autor Rakovnicko

Změna v poskytování dotací kraje
„Nový systém povede k tomu, že krajské dotace budou rozdělovány spravedlivěji – vyloučí totiž možnost čerpat podporu na jednu akci z více fondů, čímž se dostane na více žadatelů,“ slibuje předseda komise krajské rady pro rozvoj měst a obcí Richard Dolejš (ČSSD). Podle jeho slov se také celý způsob rozdělování dotací výrazně zprůhlední, čemuž pomohou i jednotná pravidla vyhodnocování .
Původních 21 krajských fondů a dotačních programů se sloučilo v osm dotačních titulů. S výjimkou Fondu hejtmana a peněz na zmírnění následků živelných katastrof, které budou propláceny průběžně, mají být od nynějška výzvy k podávání žádostí o poskytnutí finanční podpory vyhlašovány v jednom termínu. Základem zůstává nově zřízený Fond rozvoje obcí a měst, v jehož rámci bylo letos rozděleno půl miliardy korun – a s podobnými částkami se počítá i v příštích letech.
Změnu dosavadní dotační politiky vnímají političtí oponenti sociálně demokratického vedení kraje s nedůvěrou. Již v minulosti přišli opakovaně s kritikou, že při rozdělování krajských peněz je za současné levicové vlády důležité především to, jakou stranickou knížku má kdo v kapse. Hejtman David Rath (ČSSD) ale oponuje, že to není pravda – a například na podpoře investičních záměrů obcí dokládá, že nejúspěšnější byli žadatelé z řad nezávislých starostů; přitom obce vedené sociálními demokraty získaly méně dotací než ty, v jejich čele stojí demokraté občanští.
Jak za středočeskou ČSSD zdůraznil Antonín Seidel, změn se není třeba obávat. „Reforma zachovala všechny oblasti podpory, které navíc rozšířila o podporu sportu dětí a mládeže. „Žadatelé tak mohou nadále čerpat finanční prostředky například z Fondu rozvoje obcí a měst na investice do mateřských s základních škol, zdravotnických zařízení, hasičských zbrojnic, veřejného osvětlení – nebo mohou podat žádost o dotaci na výstavbu kanalizací a čistíren odpadních vod z Fondu životního prostředí,“ ujišťuje Seidel, že zdroje financí na stavební akce důležité pro obce zůstávají zachovány.

Zdroj: Milan Holakovský, Rakovnický deník

Diskuze k článku Změna v poskytování dotací kraje

Přidat komentář

Vaše jméno: Váš email:

Text komentáře:

Kolik je na jedné ruce prstů? Kontrolná otázka

Žádné komentáře Zatím nebyly vloženy žádné komentáře.