ZAHRADY HOJNOSTI Rakovník - Rakovnicko.cz

Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 23. červen 2024 | Svátek má Zdeňka


ZAHRADY HOJNOSTI Rakovník

Představujeme Vám

Představujeme Vám firmu zabývající se projektováním a obnovou přírodních zahrad, veřejné zeleně, balkonů a předzahrádek, veřejných alejí, firemních areálů, remízků, alejí a větrolamů.

Datum 16. 06. 2010 Autor Rakovnicko

ZAHRADY HOJNOSTI Rakovník

"Navrhujeme zahrady v souladu s přírodními zákony, které jsou téměř bezúdržbové, harmonické, živé, plné energie a poskytují spoustu zdravé úrody. V přiložené pracovní verzi studie se můžete přesvědčit, jak lze dosáhnout těchto kritérií i na dvorku o rozloze 190m2".


Zahrádka Přerov nad Labem


Zhodnocení současného stavu:

Zahrádka včetně vjezdu má výměru zhruba 190m2. Je osázena velice nahodile, část tvoří zřejmě nálety.  Navíc jsou v zahradě vysázeny invazivní rostliny (hlošina výběžkatá, tavolníkovec jeřábolistý, mandloň nízká), které by bez zásahu v zahradě postupně převládly. Dominantou pozemku je vzrostlá borovice černá, která působí impozantně, nicméně zabírá spoustu cenného místa a kromě úkrytu pro ptáky nepřináší žádný užitek. Celkově zahrada působí  zanedbaně, smutně, byla víceméně ponechána vlastnímu osudu. V současné době  plodí vinná réva a bílý rybíz, funguje polykulturní záhonek se zeleninou, na několika místech rostou různé druhy bylin a u kompostu jsou zasázeny dýně hokaido, takže zahrada i přes značné množství nejedlých rostlin poskytuje docela slušnou úrodu.

 

Navrhované řešení pro maximální využití zahrady:

Ze současné vegetace bychom určitě doporučovaly zachovat vinnou révu na obou místech zahrady a meruňku (1). Roste zde několik druhů bylinek, pokud se dodrží pravidla pro přesazování, je možno je použít pro bylinkovou spirálu či jiná místa v zahradě. Pozemek je ze všech stran chráněný, jsou zde možnosti pro pěstování teplomilnějších rostlin. Z větších druhů dřevin navrhujeme fíkovník (2), broskvoň (3), mišpuli (4) a muchovník (5).Velké stromy jsou podsázeny malými keři (rybízy, zimolezy kamčatské, angrešty, josty, aronie), které budou poskytovat úrodu, než velké dřeviny začnou plodit. Většina z nich snese polostín, takže plodit budou v menší míře i potom. Doporučujeme postavit nové pergoly a treláže, náklady na jejich výstavbu se rychle vrátí v podobě vysoké úrody popínavek. Pro pergolu 1 navrhujeme minikiwi (arguta – tři samičí a jedna samčí rostlina), pergola u domu 2 by byla osázena pestřeji – vinná réva, mučenka a pro zpestření úrody i hrách a pnoucí fazole. Pro stávající víno v rohu zahrady bychom doporučovaly postavit vyšší a širší pergolu 3, víno bude mít více místa a tím zvýšíme i úrodnost. U jižní, respektive severní stěny hospodářské budovy naproti domu navrhujeme cca 6m dlouhou pergolu 4 pro stávající vinnou révu a k ní dosadit klanoprašku čínskou. Na treláži za průjezdem se mohou pnout beztrnné ostružiny.  Přímo u domu je pro snadný a rychlý přístup umístěna bylinková spirála s malým jezírkem. Větší jezírko včetně osázení vlhkomilnými trvalkami (T2) je umístěno ve vzdálenější části zahrady,  z místa venkovního posezení dobře viditelné.  Zatím předběžné je rozvržení trvalek  (T1 sluncomilné, T2 vlhkomilné, T3 stínomilné, T4 topinambury). Pro polykulturní pěstování zeleniny jsou v zahradě dva záhony ve tvaru klíčové dírky. Před a za jezírkem vznikly dva květnaté minipaloučky (cca 3 a 4m2). Cestičky je možno lemovat měsíčními jahodami. Do této zahrady určitě ještě patří ptačí pítko a krmítko a kousek divočinky s naskládanými větvemi pro úkryt hmyzu. Takto navrženou zahradou jsme splnily všechny klientovy požadavky. Zahrada bude soběstačná, bezúdržbová, pestrá, harmonická, bude poskytovat spoustu úrody, jsou zde zastoupena všechna mikroklimata. 


Studie - zahrádka Přerov: (pro zvětšení klikněte na obrázek)
Studie zahrádky Přerov

 

Firmu ZAHRADY HOJNOSTI můžete kontaktovat v pracovní dny denně od 9.00  do 16.00 hodin na níže uvedených kontaktech.

Adresa:
ZAHRADY HOJNOSTI, Iveta Karhánková, Martina Tichaiová, Prokopova 764, Rakovník
telefon: +420 723 034 036
e-mail: iveta.karhankova@seznam.cz
webhttp://www.zahradyhojnosti.cz

Další informace: Zápis firmy ZAHRADY HOJNOSTI v Katalogu firem a služeb na Rakovnicku