Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 18. září 2018 | Svátek má Kryštof

Dopravní omezení

| Trvá úplná uzavírka silnice č. II/229 z důvodu opravy mostu ve Všesulově. Termín uzavírky je od 23. 7. 2018 do 17. 12. 2018.

Zpravodajství

Zpravodajský servis

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Novinky z rakovnické radnice

Společnost

Rakovník | Stav zásobování pitné vody v Rakovníku a okolí

Datum 24. 08. 2018 Autor Rakovnicko

Stav zásobování pitné vody v Rakovníku a okolí

Vzhledem k extrémním vedrům si město vyžádalo informaci od společnosti Ravos, s.r.o. ohledně situace podzemních zdrojů a stavu zásobování s pitnou vodou. Informace nám poskytl přímo ředitel společnosti, pan Ing. Hynek Kloboučník:

„Abychom pokryli současné zvýšené odběry, pohybujeme se na maximálních limitech distribuční soustavy. A to jak na maximální kapacitě vodovodních řadů a vodojemů, tak i na maximálním čerpání ze zdrojů.“ Nejdůležitější informace od pana Kloboučníka je ta, že nenastane-li nějaká nečekaná provozní událost (havárie na sběrných řadech v prameništi či skupinovém vodovodu), tak tyto maximální odběry zvládne v Rakovníku a v obcích připojených na skupinové vodovody společnost Ravos, s.r.o. pokrýt!

Důležité je také zmínit, že tyto hraniční odběry způsobují v největší míře odběry spojené se zálivkami a s napouštěním bazénů. Jedná se tedy o stav, kdy se odběratelé chovají k pitné vodě jako k vodě užitkové. „Trochu více problémů máme v obcích, kde je lokální zdroj. Zde to zvládáme také, ale musíme zavážet dané akumulace cisternou. Největší problém je tradičně v obci Nový Dvůr u Řeřich, kde je jak nízká vydatnost zdroje, tak i malá kapacita akumulace. Jen tento víkend jsme akumulaci zaváželi 4x. Monitorováním odběrů (u většiny odběratelů máme namontovány „chytré vodoměry“) máme zjištěno, že se jedná o zalévání. Proto jsme minulý týden požádali vodoprávní úřad o vydání zákazu používat pitnou vodu pro účely zalévání a napouštění bazénů. Nyní je to ve schvalovacím řízení,“ uvádí ředitel společnosti.

Ravos, s.r.o. zvládá zásobovat také Jesenicko a to díky obnovení propoje se „severočeskou vodárenskou soustavou“, které se uskutečnilo minulý rok. „Nakupovaná voda je zde sice dražší, než voda námi v místě vyrobená, ale díky tomu dokážeme pokrývat deficity mezi výrobou a odběry,“ vysvětluje Kloboučník a nabízí náhled do budoucnosti:

Hladiny zdrojů v prameništi rakovnického potoka vykazují poprvé od roku 2004 mírný pokles. „Obecná zkušenost“ je taková, že srážková voda má na cestě do kolektoru podzemní vody v prameništi zpoždění 8-10 let. To znamená, že nyní využíváme lepších srážkových časů z minulosti a současné sucho se projeví více v blízké budoucnosti.

A) Blízká budoucnost (1 - 3 roky)

Výraznou pomoc nám přinese investiční záměr VSORu „Obnovení Lišanského prameniště a s tím spojená výstavba úpravny vody ve vodojemu Antonín“. V současnosti je vydáno stavební povolení a řeší se způsob financování stavby. To by společnosti pomohlo navýšit kapacitu zdrojů cca o 15 l/s.

B) Vzdálenější (10 - 20 let)

„V úzké spolupráci se VSORem jsme se podíleli na Studii „Sucho na Rakovnicku“. Zde šlo o sběr a analýzu dat. Poté se dokument rozšířil o studii „Napojení rakovnické vodárenské soustavy na jinou (silně zdrojovou) soustavu“. Zde byly 2 možnosti. První byla napojení na kladenskou, resp. pražskou, soustavu. Tato varianta ale padla, protože pivovar Krušovice upustil od úvahy vybudovat přivaděč do Krušovic. Druhou variantou je napojit se na stávající a zmíněný propoj v Jesenici a propojit nově vybudovaným přivaděčem skupinový vodovod Jesenice s úpravnou vody Rakovník – s možností oboustranného zásobování. Tím by se zajistila jak kapacita zdrojů, tak by se také mohly po trase napojit přilehlé obce, které zatím nejsou napojeny a projevily by o napojení do budoucna zájem.

Tento záměr je nyní objednán u spol. VRV jako Studie proveditelnosti,“ uzavírá Hynek Kloboučník.

 
Zdroj: BA Jiří Cafourek, DiS., tiskový mluvčí
mobil: 727 957 662, 313 259 173
e-mail: jcafourek@murako.cz

Diskuze k článku Novinky z rakovnické radnice

Přidat komentář

Vaše jméno: Váš email:

Text komentáře:

Kolik je na jedné ruce prstů? Kontrolná otázka

Žádné komentáře Zatím nebyly vloženy žádné komentáře.