Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 18. září 2018 | Svátek má Kryštof

Dopravní omezení

| Trvá úplná uzavírka silnice č. II/229 z důvodu opravy mostu ve Všesulově. Termín uzavírky je od 23. 7. 2018 do 17. 12. 2018.

Zpravodajství

Zpravodajský servis

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Cykloturistika na Rakovnicku

Odkazy

Základní přehled o cykloturistických trasách na Rakovnicku.

Datum 16. 08. 2009 Autor Rakovnicko

Cykloturistika na Rakovnicku
Rakovnicko, oblast o rozloze 930 kilometrů čtverečních, s 54 tisíci obyvateli leží na pomezí středních, západních, a severních čechy.Pěším turistům, výlůetníkům na kolech i vodákům nabízí řadu historicky zajímavých míst. Vedle nich pak především nádhernou a velice pestrou přírodu,kterou Vás provedou nejrozmanitější stezky a trasy. Dohromady máte na výběr téměř padesát pěších tras o celkové délce kolem pěti set kilometrů a bezmála dvě desítky udržovaných cyklotras o délce asi tři sta kilometrů. Vzhledem k mírnému rozsahu nadmořských výšek je většina cyklistických cest schůdná i sjízdná bez větší námahy.
 
Síť značených a číslovaných cyklotras je patrná z přehledové mapy cyklotras Rakovnicka (JPEG 517 kB). Mapa je zpracována na mapovém podkladu vydavatelství ŽAKET. Tečkovaně jsou vyznačeny předběžné návrhy nových cyklotras. Stručný popis cyklotras obsahuje i Turistická mapa Rakovnicko 1:60000 (2006), která je běžně k dostání v informačních centrech na Rakovnicku. Pro hrubou orientaci lze použít informační leták, vydaný Svazkem měst a obcí Rakovnicka. 
 
 
0016 Broumy - Pod Malým Vlastcem - Zvíkovec, Kalinova Ves (na Rakovnicku asi 7,5 km)
Na trase: příroda CHKO Křivoklátsko, Přírodní rezervace Jezírko na Zbirožském potoce, řeka Berounka.
0043 Krakovec - Zbiroh (na Rakovnicku 3,5 km)
Na trase: hrad Krakovec, kostel svatého Petra v Milíčově, potok Javornice, řeka Berounka.
0044 Krakovec - Týřovice
Na trase: hrad Krakovec, bývalý zámek a hospodářský dvůr Zhoř, rodný domek pěvce Karla Buriana a vesnická památková zóna v Rousínově, zámek a park ve Slabcích, lidová architektura v Újezdci, památná socha Jana Nepomuckého v Hřebečníkách, lidová architektura v Týřovicích.
0045 Skryje, Pod Roubíkem - Roztoky
Na trase: přírodní rezervace Jezírko, lidová architektura ve Skryjích, výhled na hrad Týřov, lidová architektura v Týřovicích, řeka Berounka, výhled na Kouřimeckou rybárnu s dubem Oty Pavla, hostinec U Rozvědčíka, Kněžská a Čertova skála.
0046 Pustověty - Újezdec
Na trase: socha Pany Marie s Ježíškem ve Všetatech, památný dub u rybníka, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Panoším Újezdě, pomník zemědělské reformě na křižovatce Panoší Újezd - Rousínov - Slabce, kříž na bílém dórském sloupu na rozcestí s Malými Slabcemi s pověstí o Zrzavém ďáblovi.
0047 Pustověty - Děvín 
Na trase: příroda CHKO Křivoklátsko, památný dub u Staré hájovny a "Všivý dub". 
0048 Ruda, Brejl, U Myšinky - Městečko 
Na trase: pomník hajného Wagnera, zabitého pytlákem, příroda CHKO Křivoklátsko, lidová architektura v Městečku. 
0050 Nižbor - Karlova Ves, U Buku (na Rakovnicku asi 8 km)
Na trase: příroda CHKO Křivoklátsko, zámeček Leontýn. 
0102 Rakovník - Nové Strašecí 
Na trase: Vysoká a Pražská brána, muzeum, Rabasova galerie a památky v Rakovníku, Naučná stezka Louštín, kaple anděla Strážce v Rudě, muzeum a památky v Novém Strašecí.
0103 Rakovník, Šamotka - Ruda 
Na trase: botanická zahrada, památné stromořadí podél potoka, židovský hřbitov v Rakovníku, příroda severní části CHKO Křivoklátsko, kaple Anděla Strážce v Rudě. 
0115 Řevničov, hájovna Kolaříkova Seč - Kounov
Na trase: kostel sv. Petra a Pavla v Řevničově, Muzeum Hředle a opuková architektura, v blízkosti kostel svatého Gotharda v Krupé, opuková architektura v Mutějovicích, kostel svatého Víta v Kounově, nad obcí poutní kaple sv. Vojtěcha a záhadné kamenné řady na Rovinách.
0116 Kounov - Lužná, Čejkovka 
Na trase: Kounov - kostel svatého Víta, za vsí poutní kaple svatého Vojtěcha a kamenné řady na Rovinách, Lužná - husitská modlitebna, Železniční muzeum Českých drah. 
201 Praha - Rakovník (na Rakovnicku cca 19 km) 
Na trase: Lány - letní sídlo prezidenta ČR, zámecký park, hrob prezidenta TGM, Pamětní síň Alice Masarykové, příroda CHKO Křivoklátsko, Rakovník - muzeum, Rabasova galerie, historické náměstí, chrám sv. Bartoloměje, rozhlídka z Vysoké brány a další. 
303 Rakovník - Křivoklát - Hořovice (na Rakovnicku cca 28 km)
Na trase: Rakovník - botanická zahrada, památné stromořadí podél potoka, židovský hřbitov, kaplička u Hutského mlýna, údolí Rakovnického potoka, kaplička u Ryšína, turistická jízdárna v Putovětech, Městečko -vesnice románového Ohnivce, hrad Křivoklát. Královská stezka Rakovnicka. 
351 Rakovník - Jesenice - Rabštejn nad Střelou - Manětín (na Rakovnicku cca 30 km)
Na trase: socha Panny Marie u Černého potoka, popravní vrch Šibeničník, Senomaty - dřevěná zvonice, pamětní kámen na místě statku slavného operního pěvce Karla Buriana, českobratrský kostel v areálu hřbitova, Boží kámen u Sosně, rybníky na Jesenicku, Jesenice - muzeum, kamenné celní kolo, rytířský kámen ve zdi pod kostelem. Některé úseky cyklostezky nemají upravený a zpevněný povrch, dbejte opatrnosti. 
8165 Senomaty - Kněževes - Vlkov, rozcestí
Na trase: přírodní památka Přílepská skála, železniční trať zvaná Kolešovka (jízdy parních vlaků), hřiby na Václavském náměstí v Kněževsi s kostelem sv. Jakuba Většího, kostel sv. Jana Křtitele na hřbitově v Kněževsi, kostel sv. Vavřince v Hořesedlích. 
8166 Přílepy - Kolešovice - Čížkov
Na trase: chmelařské obce Přílepy a Kolešovice, také jako historické sídlo šlechtického rodu Wallisů, místo, kde v minulosti začínaly Sudety a dnes končí koleje Kolešovky, chřadnoucí židovská synagoga ve Zderazi. 
8167 Svojetín - Hořovičky - Klečetné
Na trase: území Přírodního parku Džbán, kostelík sv. Jana Nepomuckého ve Svojetíně, pomník císaře Josefa II., pravoslavný kostel sv. Cyrila a Metoděje a Nejsvětější Trojice v Hořovičkách.
8168 Kněževes - Chrášťany, Bory, rozcestí
Na trase: Václavské náměstí v Kněževsi, jedno z největších náměstí v Čechách s kostelem sv. Jakuba Většího a zájezdním hostincem, mimoúrovňové křížení železničních tratí Krupá - Kolešovice a Louny - Rakovník, barokní sochy vystavěné šlechtickým rodem Meravigliů v Chrášťanech a blízkém okolí.
 

Popis cyklostezek a mapy a tabulky jsou použity z www stránek mikroregionu www.rakovnicko.info