Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 18. září 2018 | Svátek má Kryštof

Dopravní omezení

| Trvá úplná uzavírka silnice č. II/229 z důvodu opravy mostu ve Všesulově. Termín uzavírky je od 23. 7. 2018 do 17. 12. 2018.

Zpravodajství

Zpravodajský servis

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Boží studánka v Petrovicích u Rakovníka

Voda, prameny, studánky

Petrovice u Rakovníka / Boží studánka P. Marie v Petrovicích u Rakovníka přiláká každoročně tisíce návštěvníků. Proč tomu tak je?

Datum 06. 10. 2009 Autor Rakovnicko

Boží studánka v Petrovicích u Rakovníka
Boží studánka v Petrovicích
Důvodem velké návštěvnosti takzvané Petrovické pouti, která se v obci koná pravidelně každý rok v říjnu, je zřejmě i údajně zázračná voda ve zdejší Boží studánce. V roce 1660 se totiž v lese pod mohutným dubem u studánky zjevila dvěma dívkám Panenka Marie. Vzhledem k tomu, že se toto zjevení několikrát opakovalo, získala studánka rychle pověst zázračnosti a posvátnosti. Studánka byla vyzděna a později vedle ní postavena klenutá kaplička s obrazem Krista na kříži, darem Barona s Helversenu. Voda prokazatelně obsahovala oxid uhličitý a železo, tudíž její léčebná síla byla skutečně prokázána. Díky tomuto příběhu se Boží studnice s Boží vodou stávala čím dál proslulejší. Rozkřiklo se, že voda je zázračná. Uzdravení lidé na důkaz znamení zázraku zanechávali na stromech zavěšené berle a hole. Církev ale neuznala toto zjevení, návštěvy věřícím zakazovala.
Co bylo důvodem?
Církevní hodnostáři totiž vytušili spojitost zjevení krásné paní se starou vírou, které se říkalo pohanství. Uctívání studánek patřilo totiž k rituálům nejen starých Slovanů, ale i Keltů a zdá se, že i jiných, méně známých etnik. Posvátná voda ve spojení se ženou či dívkou patří k prastarým tématům. Voda a ženský prvek tvoří pravzpomínku na prenatální existenci, kdy v lůně matčině plaveme v plodové vodě. Mnozí věřili, že plod se stává člověkem ve chvíli, kdy se napije při porodu plodové vody. Připomíná to jak křest, tak první setkání s vodou života. Již na staroegyptských malbách je možno nalézt výjevy, na nichž se člověk propojuje se zemí přes pití z posvátného pramene. "Ke studánce chodí lidé i během roku. Především o víkendech. Vím to, protože když je hezky, často pracuji na zahrádce a oni se mne ptají, jak se ke studánce dostanou. Tehdy je k ní nasměruji," uvádí zdejší farář Václav Kružík, který jako představitel současné církve už s posvátnou studánkou žádné problémy nemá. "Já sám se z ní napiji, když jdu občas kolem. Nevím, zda ti lidé, co sem chodí, jsou věřící. Myslím, že to mohou být jak obyčejní turisté, kteří pátrají po památkách, ale i nemocní, kteří věří, že jim voda ze studánky pomůže. Neboť jak se říká, jsou chvíle v životě lidském, kdy se tonoucí i stébla chytá," doplňuje Václav Kružík.

Mapa:

Zobrazit místo Studánka P. Marie v Petrovicích u Rakovníka na větší mapě
 

Zdroj, foto:
Archiv Rakovnicko.cz

Fotogalerie k článku Boží studánka v Petrovicích u Rakovníka

Boží studánka v Petrovicích u Rakovníka Boží studánka v Petrovicích u Rakovníka Boží studánka v Petrovicích u Rakovníka Boží studánka v Petrovicích u Rakovníka Boží studánka v Petrovicích u Rakovníka

Diskuze k článku Boží studánka v Petrovicích u Rakovníka

Přidat komentář

Vaše jméno: Váš email:

Text komentáře:

Kolik je na jedné ruce prstů? Kontrolná otázka

Jana Mrázková E-mail jamraz [a] seznam.cz Komentář vložen 26. 11. 2017, 11:30

V Petrovicích se koná "Velká pouť" první neděli v červenci a "Malá pouť" druhou neděli v červenci. V říjnu, a to druhou neděli, se koná posvícení.
Jsem rodačka.