Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 18. září 2018 | Svátek má Kryštof

Dopravní omezení

| Trvá úplná uzavírka silnice č. II/229 z důvodu opravy mostu ve Všesulově. Termín uzavírky je od 23. 7. 2018 do 17. 12. 2018.

Zpravodajství

Zpravodajský servis

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Boží kámen u Sosně

Kameny a kříže

Boží kámen u Sosně na Rakovnicku je opředen mnoha pověstmi

Datum 26. 07. 2009 Autor Rakovnicko

Boží kámen u Sosně
Popis:
Boží kámen u Sosně na Rakovnicku patří ke krajině přírodního parku Jesenicko, který je tvořen čistecko-jesenickým žulovým masivem. Mohutný žulový balvan vypadá jako bochník chleba, do kterého pekař při jeho hnětení vytlačil prsty hluboké rýhy a důlky. Povrchové větrání v tomto kraji vytvořilo zvláštní formy balvanitého rozpadu včetně tzv. "kamenných stád" a "viklanů". Na spoustě míst leží obrovské různě tvarované žulové balvany.
 
 
Trasa:
Cesta ze Sosně k Božímu kameni není značená. Projděte po hlavní komunikaci Sosní až k rekreačnímu středisku Soseň (cca 100 metrů za návsí). U střediska odbočuje vlevo cyklotrasa 351 směr Klečetná a zelená turistická trasa, vpravo odbočuje cesta k Božímu kameni. Od tohoto rozcestí je ke kameni cca 700 metrů. Po zhruba 500 metrech dojdete k lesu na rozcestí. Cesta, po které jste přišli se točí vpravo, druhá, méně užívaná cesta vede rovně. Jděte rovně. Po zhruba 150 metrech dojdete k informačnímu panelu o Božím kameni, vlastní kámen se nachází cca 50 metrů vpravo v lese. Lom (spíše lůmek) Soseň najdete v remízku na druhé straně cesty.
 
 
Co říká pověst:
V publikaci J. Rotta z roku 1902 je zmínka o pověsti o Božím kameni, který má na vrchu 10 prohlubenin. Pověst praví, že když Kristus se svými apoštoly šel světem, odpočinuli si na tomto mítě a v místech, kde seděli se vytvořili prohlubeniny.
Podle jiné verze tu ležel Kristus se svými apoštoly. To bylo tak: Jednou přišel Kristus se svými apoštoly na Jesenicko, aby i tady hlásal učení lásky. Našel tu však jen lidi hříšné a zlé, kteří málo dbali o svou spásu. Všude, kam se Kristus obrátil, potkával jenom hádky, svár a spory. Protože už se blížila noc a jemu bylo proti mysli, žádat u těch špatných lidí o nocleh, uchýlil se Kristus se svými apoštoly do útulného lesního zákoutí, kde přespali na velkém kameni, který se pod jejich těly přizpůsobil v pohodlná lůžka. Tak prý získal Boží kámen svůj zvláštní tvar.
 
Zajímavost:
O Božím kameni se říká, že kdo by s ním pohnul, toho stihne boží trest. Myslete si, že je to jen pouhá povídačka, ale když před lety kámen odvezl podivínský sběratel kamenů Karel Rejzek z Rakovníka, nedlouho poté zemřel za zvláštních okolností pod koly nákladního auta…
 
 
GPS pozice: N 50°04'56.30", E 13°31'46.70"
 
 
Mapa: MAPA
 
 
 
Zdroj
www.rakovnicko.info   

foto: Rakovnicko.cz

Fotogalerie k článku Boží kámen u Sosně

Boží kámen u Sosně Boží kámen u Sosně Boží kámen u Sosně Boží kámen u Sosně Boží kámen u Sosně