Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 17. říjen 2018 | Svátek má Hedvika

Dopravní omezení

| Trvá úplná uzavírka silnice č. II/229 z důvodu opravy mostu ve Všesulově. Termín uzavírky je od 23. 7. 2018 do 17. 12. 2018.

Zpravodajství

Zpravodajský servis

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Zpropadený zámek

Mýty a legendy Rakovnicka

Nezabudice / Neobvyklou a tajemstvím obestřenou památkou je lokalita, která se nazývá Zpropadený zámek (regionální literatura uvádí také podoby Propadený zámek a Propadlý zámek). Nachází se asi 5 kilometrů západně od Branova nad řekou Berounkou na vysokém ostrohu proti nezabudické chatařské kolonii.

Datum 17. 08. 2009 Autor Rakovnicko

Zpropadený zámek
 Jedná se o terénní útvar, kde už dnes není zachováno žádné zdivo ani jiná památka po jakékoliv stavbě. 
     Antonín Cechner zde však ještě v roce 1913 při popisu památek v rakovnickém okrese registruje "sporé stopy sklepů". Významný regionalista Jan Renner dokonce roku 1937 uvádí, že "jsou v lese, kde lid říká na Zpropadeném zámku, patrné sledy někdy opevněného sídla." Co je tu k vidění dnes? Terénní profil připomíná zbytky valů s příkopy obklopujícími vyvýšený prostor, který je porostlý smíšeným lesem. Na jedné straně je tento prostor chráněn strmým srázem padajícím do údolí potoka, který se o něco níže - V Luhu pod Branovem - vlévá do řeky Berounky. Z druhé strany je o něco mírnější svah klesající přímo k Berounce. Směrem k Branovu je patrné poměrně rozlehlé území zakončené valem, které snad mohlo být kdysi přehradím.
     Historické prameny o Zpropadeném zámku mlčí. A tak bylo místo opředeno mnohými pověstmi, v nichž se to jen hemží obry. studnou plnou lidských koster, zakopanými poklady nedozírné ceny nebo loupeživými rytíři. Historikové F.A. Heber, August Sedláček, Antonín Cechner a Jan Renner uvádějí, že zde stávala středověká tvrz, která sloužila k ochraně důležité obchodní cesty. Tato cesta skutečně nedaleko lokality vedla. Naopak nejpilnější z regionalistů Václav Kočka možnost tvrze na Zpropadeném zámku odmítá. Přiklání se k názoru, že zde stával tzv. Blockhaus - prvný srub osazený hláskami, který měl střežit cestu mezi Křivoklátem a Týřovem. Výskyt několika obdobných hlásek v okolí hradu Křivoklátu by tuto domněnku potvrzoval. Jiná alternativa nabízí, že na Zpropadeném zámku bývala v době laténské obchodní stanice, čemuž by napovídal nález žárového hrobu poblíž této lokality. Železný meč, dva nože, štítová puklice a kování štítu, které byly v hrobě nalezeny, byly předány do Národního muzea v Praze.
     Nejznámější pověstí o Zpropadeném zámku je ta o chudém dřevorubci, který jednou spatřil v lese na Zpropadeném zámku tajemného mnicha, jak vstupuje do jakési skalní sluje. Když si dodal odvahu a vešel za ním, spatřil v jeskyni poklad nesmírné ceny. Jakýsi hlas ho vyzval, aby si nabral peněz, co unese. Dřevorubec poslechl. Rázem se stal z chudáka boháč. Tajemství, jak přišel k penězům, si však nedokázal nechat pro sebe. Neopatrností vše prozradil sousedovi, lakotnému sedlákovi, který se okamžitě k jeskyni vydal také. Přesvědčil se, že dřevorubec mluvil pravdu. Nabral doma všechny pytle, co měl a naplnil je až po okraj penězi. Než je však stačil z jeskyně vytáhnout, objevil se velký černý pes - strážce pokladu - a hamižného sedláka zadávil. Potom se zachvěla země a jeskyně i s pokladem se propadla do hlubin země. Od té doby prý žádné lidské oko nespatřilo z bohatství Zpropadeného zámku už ani meďák. Lidová tradice praví, že poklad pocházel z lupu bandy, která řádila v okolí Zpropadeného zámku. Lupiči přepadávali na cestě kupce, obírali obyvatele okolních vsí a drancovali kostely. Svůj lup ukrývali kdesi v podzemí zámku. Když došla panovníkovi trpělivost, vyslal na loupeživou bandu vojenskou hotovost. Lapkové byli pobiti a Zpropadený zámek, kde se skrývali, rozvalen. Skrýš nakradených pokladů však nalezena nebyla. Zato vojáci objevili hlubokou studnu plnou lidských kostí - obětí nelítostných mordýřů. Tolik legendy. Co doopravdy na Zpropadeném zámku u Branova bylo, zůstane už asi navždy tajemstvím.
 
Zdroj: Tomáš Bednařík / Týdeník Raport  9. září 2003

foto: archiv Rakovnicko.cz

Diskuze k článku Zpropadený zámek

Přidat komentář

Vaše jméno: Váš email:

Text komentáře:

Kolik je na jedné ruce prstů? Kontrolná otázka

anonym E-mail nic Komentář vložen 26. 01. 2017, 15:14

moc d?kuji pomohlo mi to p?i úkolu

pametnik E-mail pametnik [a] pametnik.cz Komentář vložen 24. 08. 2009, 01:11

Z vyprávění od branovských a nezabudických usedlíků, kteří si vyprávění předávají z pokolení na pokolení se traduje ještě jedna pověst a to ta, že sedlák z Branova nalezl vstup do jeskyně, kde našel poklad nesmírné ceny. Když chtěl poklad odnést, zaslechl z venku velký křik a uviděl ženu v bílém plášti, která křičela, že hoří Branov. Když vylezl a podíval se směrem na Branov, uviděl, že celý Branov je v plamenech. Neváhal a utíkal k domovu. Když přišel do vsi, zjistil, že se vůbec nic nestalo, Branov nehořel, jednalo se o přelud. Vrátil se tedy na místo, kde byl vstup do podzemí, ale ten záhadně zmizel a již nikdy jej, stejně jako postavu v bílém, branovský sedlák nenašel ani neuviděl.