Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 20. září 2018 | Svátek má Oleg

Dopravní omezení

| Trvá úplná uzavírka silnice č. II/229 z důvodu opravy mostu ve Všesulově. Termín uzavírky je od 23. 7. 2018 do 17. 12. 2018.

Zpravodajství

Zpravodajský servis

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Pověst o zlatém pokladu z Louštína

Mýty a legendy Rakovnicka

Podle jedné verze děvečky, podle další lesní dělníci nalezli v kořenech starého stromu pod Louštínem zlaté a stříbrné mince - pravěký poklad. Pověst o kameni loupežníka Babinského. Pověst o starém dubu.

Datum 08. 06. 2011 Autor Rakovnicko

Pověst o zlatém pokladu z Louštína
Stalo se v roce 1830, kdy děvečky (verzi s lesními dělníky najdete níže) hrabaly na Louštíně stelivo a přitom objevily v kořenech starého stromu zlatý a stříbrný poklad. Jednalo se o celkem 694 mincí ve zlatě a stříbře. Pravděpodobně šlo o pravěký poklad, snad keltský z doby, kdy na západní straně vrchu Louštín bylo zbudováno pravěké hradiště.
 
Z neznalosti se poklad přisuzoval loupeživé tlupě Babinského. Souvisí to s pověstí "Babinského kamene", který leží nedaleko vrchu Louštín a v minulosti byl právě kvůli hledání dalších pokladů místními usedlíky mnohokrát bez úspěchu podkopán. Pověst o pokladu také souvisí s pověstí, jak slavný loupežník Babinský babkám, které chodily s nůšemi chrastí a odpočívaly na kameni, dával cvočky a babky si na ně i s nákladem sedly. Za velkého naříkání pak pokračovaly domů. Babinský se jim za stromem smál a když vylezl z úkrytu, vždy babky odměnil drobnými mincemi. 
 

Pověst: Babinského kámen - úplná verze

Bylo to v roce 1830, kdy dělníci z dvora třtického hrabali stelivo v lese pod Louštínem a našli v úkrytu pod jedním bukem nádobu se zlatými a stříbrnými mincemi. Furstenberský správce v Krušovicích vše spočítal a zaznamenal 694 mincí ve zlatě a stříbře. Usoudilo se, že to ten lotr Babinský, který se v kraji pohybuje, schoval lup a čeká, jak dopadne soud s jeho společníkem v Rakovníku. Ten však byl sťat za kruté loupeže. Nález mincí podnítil chudé poddané k hledání dalších pokladů skrytých pod kameny. Ten největší se nazývá „Babinského kámen“ několikrát podkopaný hledači pokladů.
 
Pověst o něm praví, že když babky chodily s nůší chrastí, na kameni odpočívaly.  Aby si Babinský ukrátil chvíli, na kámen rozsypal cvočky a babky si na ně i s nákladem sedly. Za velkého naříkání pak pokračovaly domů. Babinský za hurónského smíchu vystoupil z lesního úkrytu a babky odměnil drobnými mincemi. Bohatým bral a chudým dával. Po velkém loupežníkovi nám tu zůstal jen veliký kámen, opředený pověstmi. Babinského hrob najdeme na hřbitůvku v Řepích u Prahy.

Tolik pověst..

Pověst: O starém dubu
K vrchu Louštín se váže ještě jedna pověst. Podle ní zhruba před 200 lety prý zde stál mohutný dub, z jehož koruny bylo vidět až pražské věže. Při nájezdu nepřátel byl prý spálen, aby jeho polohy nemohl zneužít nepřítel.

Další informace o Louštínu:


Zdroj, foto: Rakovnicko.cz

Fotogalerie k článku Pověst o zlatém pokladu z Louštína

Pověst o zlatém pokladu z Louštína Pověst o zlatém pokladu z Louštína Pověst o zlatém pokladu z Louštína

Diskuze k článku Pověst o zlatém pokladu z Louštína

Přidat komentář

Vaše jméno: Váš email:

Text komentáře:

Kolik je na jedné ruce prstů? Kontrolná otázka

Žádné komentáře Zatím nebyly vloženy žádné komentáře.