Rakovnicko.cz - regionální portál | Informace, Zprávy, Akce, Katalog firem, Inzeráty, Fotogalerie

Dnes je 23. září 2018 | Svátek má Berta

Dopravní omezení

| Trvá úplná uzavírka silnice č. II/229 z důvodu opravy mostu ve Všesulově. Termín uzavírky je od 23. 7. 2018 do 17. 12. 2018.

Zpravodajství

Zpravodajský servis

iSEZNAM Rakovnicka

Pamětihodnosti

Paměť regionu

Odkazy

Archiv zpráv

Nejčtenější články
Další články z rubriky

Sametový příběh rakovnické revoluce

Knihy a DVD o Rakovnicku

Sláva Pilík vydává ve spolupráci s vydavatelstvím Gelton zajímavou knížku mapující listopadové události roku 1989 na Rakovnicku

Datum 15. 11. 2009 Autor Rakovnicko

Sametový příběh rakovnické revoluce
Název knihy: Sametový příběh rakovnické revoluce

Autor: Sláva Pilík 
Vydáno: 2009, Vydavatelství Gelton - Jiří Červenka
Ilustrace: Milan Kounovský
Autoři fotografií: Vlastimil Beneš, Jan Šmidrkal

Cena
: 140,- Kč


Křest knihy Sametový příběh rakovnické revoluce se uskuteční v pondělí dne 16. listopadu 2009 v 18 hodin v mansardě Muzea T.G.M. v Rakovníku.
 

O autorovi
Stanislav Pilík (1950), redaktor Slánských listů, píšící pod jménem Sláva Pilík, žije v Rakovníku již téměř padesát let. Narodil se ale v Příbrami a rodina se třikrát stěhovala. Po čtyřech letech v Telči zakotvil od páté třídy v Rakovníku. Střední vzdělání absolvoval v Praze na ekonomické škole zahraničního obchodu. Po událostech v srpnu 1968 byl přijat na Fylozofickou fakultu Karlovy univerzity na katedru romanistiky. Po prvním ročníku vysoké školy ovšem "utekl" k rockové hudbě, jejíž vábení bylo tehdy v začítcích sedmdesátých let silnější. Po práci v rakovnické Šamotce skládal vlastní skladby, psal k nim texty, hrál doprovodnou kytaru a zpíval v rakovnické amatérské kapele M.D.A.
Vše přerušila povinná základní vojenská služba. Tam ještě hrál ve dvou souborech a na banjo ve vojenské trampské skupině. K hudbě se po vojně nevrátil, ale k jinému kumštu ano. Bylo to v podobě krátkého působení ve "velkém" Tylově divadle a dlouhých let práce v rakovnickém loutkařském souboru Před Branou, kde přičichl také k režii. 
Jeho další velkou láskou byl a stále je sport, kterému se věnuje od poloviny 80. let. Vedl dlouhá léta rakovnické lední hokejisty jako trenér a také se začal věnovat vytrvalostnímu, zvláště maratónskému běhu, který je jeho láskou doposud.
Od osmdesátých let přispívá do rakovnického tisku, kam převážně píše sportovní reportáže. V roce 1989 byl u zrodu Občanského fóra v Rakovníku a s velkým elánem se věnoval podpoře tehdejších změn ve společnosti. Snad i proto, že znal okolnosti, za kterých byl jeho druhý otec odsouzen kvůli politickým protestům v roce 1968 do věznice v Plzni - Bory a jeho matka musela odejít z práce v rakovnickém Tosu.
K pravidelnému psaní v novinách se dostal spíše náhodou, když v Rakovníku vznikl po roce 2000 soukromý týdeník Objektiv.
Svou novinářskou pozici ale našel plně až v redakci Slánských listů, kde působí od roku 2005. Věnuje se tu hlavně zpravodajství, politickým i občanským kauzám a na zpravodajském serveru www.slanskelisty.cz rovněž sportovní tematice. 
 
 
O knize
"Touto myšlenkou jsem se zaobíral dlouho. Pořád mi něco říkalo, že by bylo dobré, snad správné a možná i důležité, něco o té době, o těch situacích, atmosféře, sounáležitosti a hlavně o obrovském nadšení, ale i o strachu a obavách přece jen napsat. "Tys tam přece byl, musíš něco vyplodit, kdo by to udělal?" říkal mi dlouhé měsíce kamarád Honza v jedné z rakovnických hospůdek. "A je to tvoje povinnost," potvrdil v záplavě nahromaděného "češství", podpořeného v našich končinách tradičně tradičním a zcela jasným zlatavým Bakalářem. Ta otevřenost mne přesvědčila. I proto, že jsem ten pocit v sobě dlouho nosil. Pocit, jaký jsem měl tenkrát před dvaceti lety.
Podobně jako tehdy jsem v tom nebyl sám a jsem přesvědčen, že stejně jako tehdy, bez toho vlídného přijetí přátel, bez vzájemného povídání, v němž se objevovaly zdánlivě ztracené vzpomínky, by text této knížky nevznikl. Jako tenkrát cítím, že jsme v tom společně.
Ty rozhovory, ať už to bylo u Vaška Procházky na zahradě, s Mírou Urbánkem v jeho firmě, s Evou Kodešovou v divadelní restauraci, s Ivem Brůžkem u Hrozna, s bratry Zdeňkem a Petrem Prokešovými v Petrovicích, či s Oldou Bauerem na zahrádce rakovnické Střelnice, a nejen s nimi, byly totiž neobvyklé a jedinečné. A jsem moc rád, že se mi při nich dostalo těch krásných chvil, které mi po létech znovu připomněly tu nádhernou náladu doby konce roku 1989 v Rakovníku. 
Slovo autora knihy

Knihu je možné zakoupit v Muzeu T.G.M. v Rakovníku 

Diskuze k článku Sametový příběh rakovnické revoluce

Přidat komentář

Vaše jméno: Váš email:

Text komentáře:

Kolik je na jedné ruce prstů? Kontrolná otázka

Žádné komentáře Zatím nebyly vloženy žádné komentáře.